Bist 50 Hisseleri

BİST 50 Hisseleri Listesi

Borsa İstanbul’da bulunan hisse senetleri bir veya birden fazla endekse dahil olmaktadırlar. Bu endekslerden en popüleri BİST100 endeksidir. BİST100 endeksiyle birlikte BİST30 endeksi ve BİST50 endeksi en popüler endekslerden ikisidir. Tıpkı BİST100 endeksinde 100 şirket bulunduğu gibi BİST 50 endeksinde de 50 şirket bulunmaktadır. Bist 50 hisseleri listesinde yer alan tüm şirketllerin hepsi BİST100 endeksinde de yer almaktadır. Bu endeksin nasıl hesaplandığını öğrenmek için BİST100 nasıl hesaplanır isimli içeriği inceleyebilirsiniz. BİST 50 endeksindeki mantık birebir aynıdır. Sadece şirket sayısı 100 yerine 50’dir. Peki 3 ayda bir hesaplanan Bist 50 Hisseleri hangileridir? Bu soruya bu içerikle birlikte güncel olarak yanıt alabilirsiniz.

Güncelleme: 28/09/2023
#Hisse AdıHisse KoduSektörü
1 AEFESAnadolu EfesGıda, İçecek
2 AKBNKAkbankBanka
3 AKSAAksaKimya, Petrol, Plastik
4 AKSENAksa EnerjiElektrik
5 ALARKAlarko HoldingHolding ve Yatırım
6 ARCLKArçelikMetal Eşya, Makine
7 ASELSAselsanTeknoloji
8 ASTORAstor EnerjiMetal Eşya, Makine
9 BIMASBim Birleşik Mağazalar A.ŞTicaret
10 CIMSAÇimsaÇimento
11 DOASDoğuş OtomotivOtomotiv
12 DOHOLDoğan HoldingHolding ve Yatırım
13 EGEENEge EndüstriOtomotiv Parçası
14 EKGYOEmlak Konut GYOGYO
15 ENJSAEnerjisa EnerjiElektrik
16 ENKAIEnka İnşaatİnşaat
17 EREGLEreğli Demir ÇelikMetal Ana
18 FROTOFord OtosanOtomotiv
19 GARANGaranti BankasıBanka
20 GESANGirişim ElektrikElektrik
21 GUBRFGübre FabrikalarıKimya, Petrol, Plastik
22 HALKBHalkbankBanka
23 HEKTSHektaşKimya, Petrol, Plastik
24 ISCTRİş Bankası (C)Banka
25 KCHOLKoç HoldingHolding ve Yatırım
26 KONTRKontrolmatik TeknolojiElektrik
27 KOZAAKoza Anadolu MetalMadencilik
28 KOZALKoza AltınMadencilik
29 KRDMDKardemir (D)Metal Ana
30 MGROSMigrosTicaret
31 ODASOdaş Elektrik ÜretimElektrik
32 OYAKCOyak ÇimentoÇimento
33 PETKMPetkimPetrol
34 PGSUSPegasus Hava TaşımacılığıUlaştırma
35 SAHOLSabancı HoldingHolding ve Yatırım
36 SASASasa Polyester Sanayi A.Ş.Kimya, Petrol, Plastik
37 SISEŞişecamHolding ve Yatırım
38 SMRTGSmart Güneş EnerjisiElektrik
39 SOKMŞok MarketlerTicaret
40 TAVHLTAV HoldingHolding ve Yatırım
41 TCELLTurkcellİletişim
42 THYAOTürk Hava YollarıUlaştırma
43 TKFENTekfen HoldingHolding ve Yatırım
44 TOASOTofaş FabrikaOtomotiv
45 TSKBTSKBBanka
46 TTKOMTürk Telekomİletişim
47 TUPRSTüpraşPetrol
48 VAKBNVakıfbankBanka
49 VESTLVestel ElektronikMetal Eşya, Makine
50 YKBNKYapı Kredi BankasıBanka

Borsada Endekslere Neden İhtiyaç Duyulur?

Borsada işlem gören hisse senetlerinin performansını ölçmek için endeksler kullanılır. Endeksler borsanın genel performansını, sektörlerin ve şirketlerin performansını takip etmek için kullanılan önemli bir araçtır. Peki neden borsada endekslere ihtiyaç duyulur?

 1. Borsanın Genel Performansını Ölçmek İçin

Bir borsanın genel performansını ölçmek için endeksler önemli bir ölçüttür. Endeksler borsada işlem gören hisse senetlerinin performansını takip ederek borsanın genel sağlığı hakkında bilgi verir. Bu bilgi yatırımcıların piyasanın genel durumunu anlamalarına yardımcı olur ve yatırım stratejilerini buna göre belirlemelerini sağlar.

 1. Sektör Performansını İzlemek İçin

Endeksler aynı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin performansını da ölçer. Bu yatırımcıların belirli bir sektördeki şirketlerin performansını karşılaştırmasına olanak tanır. Endeksler ayrıca sektöre ilişkin gelişmeleri takip etmek için de kullanılır.

💡 Popüler İçerik! 😊

Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.

Hisselerin yıllık getirilerini güncel bir şekilde incelemek için "Hisselerin Tarihsel Getirileri" içeriğimizi inceleyebilirsiniz

Devamını incele...
#Hisse2022'den
beri %
2020'den
beri %
2017'den
beri %
1 POLTK POLTK 1075.3 8546.2 39046.3
2 TETMT TETMT 691.8 39325 34709.4
3 SASA SASA 320.4 3784.6 26997.6
4 ISMEN ISMEN 681.7 4716.9 24188
5 HEKTS HEKTS 382.4 3097.7 22574.6

 1. Hisse Senetleri Performansını Karşılaştırmak İçin

Endeksler yatırımcıların belirli bir hisse senedinin performansını diğer hisse senetleriyle karşılaştırmasına da olanak tanır. Yatırımcılar bir hisse senedinin endeksin performansına göre daha iyi veya daha kötü bir performans sergilediğini gözlemleyebilirler. Bu yatırımcıların hisse senedi seçimlerini yaparken daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olur.

 1. Portföy Yönetimi İçin

Endeksler yatırımcıların portföylerinin performansını takip etmelerine yardımcı olur. Yatırımcılar portföylerinin endekslere göre ne kadar iyi veya kötü performans gösterdiğini görebilirler. Bu yatırımcıların portföylerini yönetirken daha bilinçli kararlar almalarına yardımcı olur.

Diğer Borsa Endeksleri

Borsa İstanbul’un oluşturmuş olduğu diğer borsa endekslerini incelemek için aşağıdaki listeden seçim yapınız:


En Çok Okunanlar

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

  daha fazla oku..

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

  daha fazla oku..

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

  daha fazla oku..

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

  daha fazla oku..

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

  daha fazla oku..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir