Hisse Senetlerinin Endeks Ağırlıkları

Giriş

Bu sayfada BİST’te yer alan endeksler ve endekslerde yer alan hisselerin endeks ağırlığı değerlerini inceleyebilirsiniz. İncelemek istediğiniz endeks ile ilgili görsele tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Endeks hesaplanırken hangi kriterlerin kullanıldığını uygulamalı bir şekilde anlattığımız içeriği incelemek için BİST 100 Nedir ve Nasıl Alınır? başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz. Veriler Merkezi Kayıt Kuruluşu‘ndan günlük olarak çekilmektedir ve endeks ağırlıkları her kapanıştan sonra güncellenmektedir.

Hisselerin endeks ağırlığı kategorisinde şimdiye kadar Bist30 ve Bist100 endeksine yer verdik. Bu içerikler gün geçtikçe daha da çeşitlendirilecektir. Eğer özellikle istediğiniz endeks ve o endekste bulunan hisselerin endeks ağırlığı değerlerinin sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Hisselerin Endeks Ağırlığı

BİST 100 Endeksi Nedir?

Borsamızın temel endekslerinden biri olarak kabul edilen Bist100 endeksinden kısaca bahsedelim. Bu sayede diğer endeksler hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Bist 100 nedir sorusuna kısaca yanıt vermek pek olası değildir. Yine de özetleyici bir şekilde açıklamaya çalışalım. Bist 100 endeksi, Borsa İstanbul’da her 3 ayda bir belirli kriterlere göre belirlenen 100 şirketin anlık fiyat değişimlerinden hesaplanan bir göstergedir. Bu endeks ülkemiz borsasının iyiye ya da kötüye gittiğine dair bize yol gösterici rolündedir. Özellikle ülkelerin borsaları karşılaştırılırken gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Fakat iki ülke borsasını karşılaştırırken aynı döviz cinsinden karşılaştırmak gereklidir. Örnek olarak ABD borsası ile Türkiye borsasını karşılaştırırken iki endeks değerini USD’ye çevirmek faydalı olabilir. İnternet üzerindeki yararlı borsa siteleri vasıtasıyla iki ülkenin borsasını altın cinsinden bile karşılaştırmak mümkündür.

BİST 100 endeksine dahil olan şirketlerin endeksteki ağırlıkları birbirinden farklıdır. Özellikle büyük ölçekli şirketlerin ağırlığı oldukça fazla iken 100. sıradaki şirketin değeri çok azdır. Bu ağırlık şirketlerin halka açık piyasa değerleri ile doğru orantılıdır. BİST 100 şirketlerinin güncel endeks ağırlıklarını görüntülemek için burayı tıklayın. Eğer içerikteki tabloyu incelediyseniz fark etmişsinizdir ki 10-12 tane şirket endeksteki toplam ağırlığın %50’den fazlasını oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu şirketler hareket etmedikçe diğer şirketlerin yaptığı hareketler endeksi çok fazla götürmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir