Bayram Öncesi Borsa Düşer Mi?

Bayram öncesi borsa düşer mi?

Bist100 endeksi ramazan ve kurban bayramı öncesindeki günlerde düşüş yaşıyor mu? 1994’ten günümüze bütün bayramları analize dahil ettiğimiz çalışma birçok soru işaretine cevap vermiştir. Geçmişteki bayramlardan önceki son kapanış günlerini baz aldığımız analizde, bayramlardan hemen önceki 1, 3, 5, 10 ve 21 günlük endeks değişimlerinin gerçekten negatif mi yoksa pozitif mi olduğunu istatistiksel olarak test ettik. Analizleri yaparken hipotezlerimiz “bayramlardan önce herhangi bir şekilde kesinlikle düşüş veya yükseliş olur yargısına varmak yanlıştır” anlamına gelen getiri ortalamalarının 0 olduğu şeklinde olmuştur. İlgili analizler birçok farklı şekilde de yapılabileceği gibi bu videodaki analiz sonuçlarında elde ettiğimiz sonuçlar bizlerin kafasındaki soru işaretlerini giderme konusunda oldukça yeterlidir. Gelin bayram öncesi borsa düşer mi sorusuna yanıt arayalım.

Bayram Zamanlarında Borsanın Performansı

Borsada yatırım yapan birçok yatırımcının bazı batıl inançları mevcuttur. Bunlara verilebilecek en güzel örnek ise bayramdan önce borsanın kesinlikle düşeceğine inanlardır. Çünkü bayramda insanların paraya ihtiyacı olduğunu argüman olarak ortaya koyarlar. Bu sebeple hisselerini bayramdan 3-4 gün önce satarlar ki nakit paranın gelmesi 2 gün sürer. Böylece bayram zamanında ellerinde nakit para olsun. Özellikle bayramların 9 günlük olduğu zamanlarda bu düşünce daha da hakim oluyor. Çünkü bu örneğe göre tatil için hayli uzun bir süre mevcuttur. Özellikle bayram yaz aylarındaysa, kesinlikle insanların paraya ihtiyacı olacaktır ve borsa o süreçlerde kesinlikle düşecektir.

Peki durum gerçekten böyle mi diye bir kontrol edelim dedik ve borsanın tarihsel değerlerini elde ettik. Bu değerleri nasıl elde ettiğimizi videoda detaylı bir şekilde aktarıyoruz. Ayrıca, analizleri nasıl yaptığımızı da videoda detaylı bir şekilde söylüyoruz. Son olarak, videoda analiz sonuçlarını yorumladık. Elde edilen sonuçlara göre bayram öncesinde borsanın düşmesi veya yükselmesi durumu tamamen rastgelelik göstermektedir.

Yani bir sonraki bayramlarda yatırımı çok iyi bilen bir insana “bayramdan önce borsa kesinlikle düşer” vb. gibi yorumlar kesinlikle yapmamanızı tavsiye ederiz. Aksine “bayramdan önce borsa kesinlikle yükselir” gibi bir yorum yapmak da kesinlikle doğru olmayacaktır. Çünkü bu olasılık yüzde 50 olarak görünmektedir. Dolayısıyla bir bayramda doğru tahmin ettiğinizi söyleseniz de bir sonrakinde yanılma ihtimaliniz çok yüksektir.