Bist 100 Nedir ve Nasıl Alınır?

Bist 100 Nedir – Kısa Bir Giriş

İnternet üzerinde Borsa İstanbul’un temel göstergesi olan BİST 100 endeksinin nasıl satın alındığına dair çok fazla arama yapılmaktadır. “Bist 100 nedir” “BİST 100 nasıl alınır?”, “XU100 nasıl alınır” veya “BİST 100 endeksine nasıl yatırım yapılır?” şeklinde sorularla karşı kaşıya kalabiliyoruz.

Öncelikle şunu belirtelim; BİST 100 bir hisse senedi veya herhangi bir kıymetli varlık değildir. Bundan dolayı “BİST 100” diye bir şey satın alınamaz. Yazının başlığının “BİST 100 Nasıl Alınır?” olmasının sebebi ise bu şekilde arama yapan kişilere daha kolay ulaşıp bilgilendirme kaygımızın olmasındandır.

BİST 100 Endeksi Nedir?

Bist 100 nedir sorusuna kısaca yanıt vermek pek olası değildir. Yine de özetleyici bir şekilde açıklamaya çalışalım. Bist 100 endeksi, Borsa İstanbul’da her 3 ayda bir belirli kriterlere göre belirlenen 100 şirketin anlık fiyat değişimlerinden hesaplanan bir göstergedir. Bu endeks ülkemiz borsasının iyiye ya da kötüye gittiğine dair bize yol gösterici rolündedir.

Özellikle ülkelerin borsaları karşılaştırılırken gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Fakat iki ülke borsasını karşılaştırırken aynı döviz cinsinden karşılaştırmak gereklidir. Örnek olarak ABD borsası ile Türkiye borsasını karşılaştırırken iki endeks değerini USD’ye çevirmek faydalı olabilir. İnternet üzerindeki yararlı borsa siteleri vasıtasıyla iki ülkenin borsasını altın cinsinden bile karşılaştırmak mümkündür.

BİST 100 endeksine dahil olan şirketlerin endeksteki ağırlıkları birbirinden farklıdır. Özellikle büyük ölçekli şirketlerin ağırlığı oldukça fazla iken 100. sıradaki şirketin değeri çok azdır. Bu ağırlık şirketlerin halka açık piyasa değerleri ile doğru orantılıdır.

BİST 100 şirketlerinin güncel endeks ağırlıklarını görüntülemek için burayı tıklayın. Eğer içerikteki tabloyu incelediyseniz fark etmişsinizdir ki 10-12 tane şirket endeksteki toplam ağırlığın %50’den fazlasını oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu şirketler hareket etmedikçe diğer şirketlerin yaptığı hareketler endeksi çok fazla götürmeyecektir.

BİST 100 Nasıl Alınır?

Uzun lafın kısası, BİST 100 bir hisse veya emtia değildir. Borsa İstanbul’u temsilen gösterge niteliğinde bir değerdir. Hisse gibi ya da döviz gibi al-sat yapamazsınız. Fakat yatırım fonları sayesinde BİST 100 endeksine paralel getiri sağlamanız mümkündür.

Yatırım fonları ile ilgili bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz. Ben onu bunu anlamam, BİST 100 endeksine paralel olarak artış ya da azalış gösteren bir varlık satın almak istiyorum diyorsanız çözüm basit.

Yatırım fonlarından BİST 100 endeksi hisse senedi fonlarından satın alarak BİST 100 ile neredeyse aynı seviyede getiri sağlayabilirsiniz. Bu konuya da çok fazla girmeden “BİST 100 endeksi nasıl hesaplanır?” adlı videomuza geçelim:

Youtube: Bireysel Yatırımcı

Twitter: @menkulanalisti

BİST 100 Endeksine Paralel Getiri Sağlayan Yatırım Fonları

Bist 100 endeksine yatırım yapmak isteyenler TEFAS’ta listelenen yatırım fonlarından satın alabilirler. Bist100 endeksine paralel getiri sağlayan yatırım fonları mevcuttur. Örneğin DZE kodlu “DENİZ PORTFÖY BIST 100 ENDEKSİ HİSSE SENEDİ FONU (HSYF)” yatırım fonuna bakalım. Bu yatırım fonu, BİST 100 endeksine paralel getiri sağlamaktadır. Bist 100 değil de Bist 30 endeksine paralel getiri sağlamak istiyor olabilirsiniz. Bunun için de TEFAS’ta fonlar mevcuttur. Mesela, YEF kodlu “YAPI KREDİ PORTFÖY BIST 30 ENDEKSİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON)“, Bist 30 endeksine paralel getiri sağlamaktadır. Buna ek olarak, HBU fonu da Bist 30 endeksin paralel getiri sağlamaktadır. Bu fonun ismi de “HSBC PORTFÖY BİST 30 ENDEKSİ HİSSE SENEDİ FONU (HSYF)“dur. Bu ve bunun gibi fonları incelemek için TEFAS sitesini ziyaret edebilirsiniz.

En Çok Okunanlar

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

  daha fazla oku..

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

  daha fazla oku..

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

  daha fazla oku..

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

  daha fazla oku..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir