Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) Nedir?

Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (NNF) Yorumu

Hisse senedi şemsiye fonlarında hisse senedi yoğun fon kategorisinde yer alan Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon), NNF koduyla TEFAS’ta listelenmektedir. Aşağıda “NNF Fon’unun Yatırım Stratejisi” başlığında yer alan paragraflar izahnamede yer alan ifadelerdir. Uzun ve sıkıcı bulanlar için burada özetleyelim, detaylıca okumak isteyenler aşağıdaki “Fonun Yatırım Stratejisi” adı altındaki alt başlığı inceleyebilirler. Kısaca özetleyecek olursak; hisse senedi yoğun fon olması sebebiyle NNF Fonu, fon havuzundaki toplam miktarın en az %80’ini BİST’te işlem görmekte olan hisse senetlerine yatırmak durumundadır. Ayrıca en son bağımsız denetim raporunun yayınlandığı (2.03.2022) “Yatırım Politikası”nın alt maddesinde “temel ve teknik analiz yöntemleri kullanılarak fiyatı yükselmesi beklenen varlıklara yatırım yapılarak gelir yaratmaya çalışılacaktır.” ibaresi yer almaktadır. Yani NNF fonu hem temel hem de teknik analizden faydalanmaktadır. Yine daha detaylı bilgi almak isteyenler altta yer alan yatırım stratejisi kısmını okuyabilirler ya da KAP adresinden izahnameye veya bağımsız denetim raporuna ulaşabilirler.

Fonun Yatırım Stratejisi

Fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak ihraççı paylarına ve ihraççı paylarından oluşan endeksleri takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonu katılma paylarına yatırılır.

Fon’un hisse senedi yoğun fon olması nedeniyle fon portföy değerinin en az %80’i devamlı olarak menkul kıymet yatırım ortaklıkları payları hariç olmak üzere BIST’te işlem gören ihraççı payları, ihraççı paylarına ve ihraççı payı endekslerine dayalı olarak yapılan vadeli işlem sözleşmelerinin nakit teminatları, ihraççı paylarına ve pay endekslerine dayalı opsiyon sözleşmelerinin primleri, borsada işlem gören ihraççı paylarına ve pay endekslerine dayalı aracı kuruluş varantları ile en az %80’i devamlı olarak menkul kıymet yatırım ortaklıkları payları hariç olmak üzere BIST’te işlem gören ihraççı paylarından oluşan endeksleri takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonu katılma paylarına yatırılır.

Yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, risk/getiri değerlendirmeleri sonucunda belirlenenler ve nakde dönüşümü kolay olanlar tercih edilir. Fon, yabancı para ve sermaye piyasası araçlarına da yatırım yapabilir. Ancak fon portföyüne fon toplam değerinin en fazla %20’si oranında yabancı para ve sermaye piyasası aracı dahil edilebilir. Fon portföyüne alınacak finansal varlıklar Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemelerine ve bu izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak seçilir ve portföy yöneticisi tarafından mevzuata uygun olarak yönetilir.

Ek olarak, portföye riskten korunma ve/veya yatırım amacıyla fonun türüne ve yatırım stratejisine uygun olacak şekilde yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda işlem gören döviz, faiz, ortaklık payı, finansal endeksler ve sermaye piyasası araçlarına dayalı türev araçları (vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleri) dahil edilebilmektedir. Fakat fon portföyüne borsa dışından türev araçlar, swap sözleşmeleri veya repo-ters repo işlemleri dahil edilmeyecektir.

NNF Fonu’nun Performansı

2020 yılının ağustos ayında bireysel yatırımcıların hizmetine sunulan NNF fonunun o tarihten itibaren oldukça iyi bir performans sergilediğini söylemek mümkündür. Altta yer alan tabloda da görüldüğü üzere (tabloda yer alan sayılar yaklaşık yüzdesel değerlerdir) BİST100 endeksinin %80, doların %88,4 yükseldiği bir süreçte NNF fonu %144’lük getirisiyle adeta şov yapmıştır. Bu getiri dolar cinsinden yaklaşık %30 getiri anlamına gelmektedir ve böylesine konjonktürel dalgalanmaların olduğu bir dönemde bu getiri yatırımcıların yüzünü güldürmüştür.

Tarih Aralığı NNF Fonu BİST100 Dolar
Eylül – Aralık 2020 %50,8 %37,0 %1,2
Ocak – Mart  2021 %17,2 -%5,6 %11,0
Nisan – Haziran 2021 %-10,2 -%2,5 %5,7
Temmuz – Eylül 2021 %6,1 %3,6 %2,1
Ekim – Aralık 2021 %32,6 %31,9 %48,8
Ocak – Şubat 2022 %7,8 %4,7 %4,39
Genel (Eylül 20 – Şubat 22) %144,6 %80,6 %88,4

NNF Fonu’nun Yatırım Yaptığı Hisse Senetleri

Fonların portföy dağılım raporlarında belirttiği hisse senetleri ve lot sayıları günlük değişiklik gösterebilmektedir. Fakat isterseniz gelin 8 Mart 2022 tarihinde yayınlanan portföy dağılım raporunda hangi hisseleri ellerinde tuttuklarına bir bakalım:

AKBNK, AKSEN, ALARK, ARCLK, ARDYZ, ARSAN, BIOEN, BRLSM, EREGL, ESCAR, FROTO, GARAN, GSDHO, HDFGS, INFO, ISMEN, KAREL, KCHOL, KRDMA, KRDMB, SISE, SKTAS, TAVHL, THYAO, TUPRS, VESBE ve YKBNK. Burada ağırlığı en fazla olan şirket %10 ağırlık ile ALARK olmuştur ve en yüksek ağırlığa sahip 2. şirket GARAN olmuştur. 3. sırada ise THYAO gelmektedir. Yine portföy dağılım raporlarına bakarak güncel değerleri görmeniz mümkündür.

NNF Fon Yönetim Ücreti ve Tartışma

NNF fonunun yıllık yönetim ücreti %2,7’dir. Bu miktar fon havuzundan günlük (yılda %2,7’ye denk gelecek şekilde) kesilmektedir ve açıklanan fiyatlara yansıtılmaktadır. Fonun alış valörü 1 iken satış valörü 2’dir. Valörlerle ilgili detaylı bir örnek başka bir fon yazımızda vermiştik. O yazıya gitmek için burayı tıklayın. Ayrıca 5 TL ile bile bu yatırım fonuna yatırım yapabiliyorsunuz. Eğer yatırımcıysanız ya da yatırımcısı olacaksanız şimdiden hepinize şimdiden bol kazançlar. Çünkü NNF fonunun (uzun vadede) kazandıramadığı bir piyasada hiçbir yatırım fonu muhtemelen kazandıramaz. Tabi ki bu benim görüşümdür.

Kaynaklar: tefas.gov.tr, kap.org.tr


Son Yazılar

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin halka açıklık oranları güncel olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Haftalık olarak güncellenen bu yazıda bütün hisse senetlerine ait halka açıklık oranlarını görebilirsiniz.


 1,890 

2 thoughts on “Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) Nedir?

 1. serhat

  Aylar bazında değişimini tablo olarak görebilsek ne kadar güzel olur hisseleri. Böylece örnek veriyorum A hissesinin ocaktan şubata oranı artmış veya B hissesini yeni portföye almışlar gibi çıkarımda bulunabiliriz.
  Teşekkürler

  • Çok mantıklı ve bunları düşündüm aslında. Fakat çok vakit alan bir süreç olduğu için yapmamayı tercih ettim. İlerleyen zamanlarda site eğer büyürse birkaç takım arkadaşıyla bunları yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.