Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) Nedir?

Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (NNF) Yorumu

Hisse senedi şemsiye fonlarında hisse senedi yoğun fon kategorisinde yer alan Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon), NNF koduyla TEFAS’ta listelenmektedir. Aşağıda “NNF Fon’unun Yatırım Stratejisi” başlığında yer alan paragraflar izahnamede yer alan ifadelerdir. Uzun ve sıkıcı bulanlar için burada özetleyelim, detaylıca okumak isteyenler aşağıdaki “Fonun Yatırım Stratejisi” adı altındaki alt başlığı inceleyebilirler. Kısaca özetleyecek olursak; hisse senedi yoğun fon olması sebebiyle NNF Fonu, fon havuzundaki toplam miktarın en az %80’ini BİST’te işlem görmekte olan hisse senetlerine yatırmak durumundadır. Ayrıca en son bağımsız denetim raporunun yayınlandığı (2.03.2022) “Yatırım Politikası”nın alt maddesinde “temel ve teknik analiz yöntemleri kullanılarak fiyatı yükselmesi beklenen varlıklara yatırım yapılarak gelir yaratmaya çalışılacaktır.” ibaresi yer almaktadır. Yani NNF fonu hem temel hem de teknik analizden faydalanmaktadır. Yine daha detaylı bilgi almak isteyenler altta yer alan yatırım stratejisi kısmını okuyabilirler ya da KAP adresinden izahnameye veya bağımsız denetim raporuna ulaşabilirler.

Fonun Yatırım Stratejisi

Fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak ihraççı paylarına ve ihraççı paylarından oluşan endeksleri takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonu katılma paylarına yatırılır.

Fon’un hisse senedi yoğun fon olması nedeniyle fon portföy değerinin en az %80’i devamlı olarak menkul kıymet yatırım ortaklıkları payları hariç olmak üzere BIST’te işlem gören ihraççı payları, ihraççı paylarına ve ihraççı payı endekslerine dayalı olarak yapılan vadeli işlem sözleşmelerinin nakit teminatları, ihraççı paylarına ve pay endekslerine dayalı opsiyon sözleşmelerinin primleri, borsada işlem gören ihraççı paylarına ve pay endekslerine dayalı aracı kuruluş varantları ile en az %80’i devamlı olarak menkul kıymet yatırım ortaklıkları payları hariç olmak üzere BIST’te işlem gören ihraççı paylarından oluşan endeksleri takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonu katılma paylarına yatırılır.

Yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, risk/getiri değerlendirmeleri sonucunda belirlenenler ve nakde dönüşümü kolay olanlar tercih edilir. Fon, yabancı para ve sermaye piyasası araçlarına da yatırım yapabilir. Ancak fon portföyüne fon toplam değerinin en fazla %20’si oranında yabancı para ve sermaye piyasası aracı dahil edilebilir. Fon portföyüne alınacak finansal varlıklar Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemelerine ve bu izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak seçilir ve portföy yöneticisi tarafından mevzuata uygun olarak yönetilir.

Ek olarak, portföye riskten korunma ve/veya yatırım amacıyla fonun türüne ve yatırım stratejisine uygun olacak şekilde yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda işlem gören döviz, faiz, ortaklık payı, finansal endeksler ve sermaye piyasası araçlarına dayalı türev araçları (vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleri) dahil edilebilmektedir. Fakat fon portföyüne borsa dışından türev araçlar, swap sözleşmeleri veya repo-ters repo işlemleri dahil edilmeyecektir.

NNF Fonu’nun Performansı

2020 yılının ağustos ayında bireysel yatırımcıların hizmetine sunulan NNF fonunun o tarihten itibaren oldukça iyi bir performans sergilediğini söylemek mümkündür. Altta yer alan tabloda da görüldüğü üzere (tabloda yer alan sayılar yaklaşık yüzdesel değerlerdir) BİST100 endeksinin %80, doların %88,4 yükseldiği bir süreçte NNF fonu %144’lük getirisiyle adeta şov yapmıştır. Bu getiri dolar cinsinden yaklaşık %30 getiri anlamına gelmektedir ve böylesine konjonktürel dalgalanmaların olduğu bir dönemde bu getiri yatırımcıların yüzünü güldürmüştür.

Tarih Aralığı NNF Fonu BİST100 Dolar
Eylül – Aralık 2020 %50,8 %37,0 %1,2
Ocak – Mart  2021 %17,2 -%5,6 %11,0
Nisan – Haziran 2021 %-10,2 -%2,5 %5,7
Temmuz – Eylül 2021 %6,1 %3,6 %2,1
Ekim – Aralık 2021 %32,6 %31,9 %48,8
Ocak – Şubat 2022 %7,8 %4,7 %4,39
Genel (Eylül 20 – Şubat 22) %144,6 %80,6 %88,4

NNF Fonu’nun Yatırım Yaptığı Hisse Senetleri

Fonların portföy dağılım raporlarında belirttiği hisse senetleri ve lot sayıları günlük değişiklik gösterebilmektedir. Fakat isterseniz gelin 8 Mart 2022 tarihinde yayınlanan portföy dağılım raporunda hangi hisseleri ellerinde tuttuklarına bir bakalım:

AKBNK, AKSEN, ALARK, ARCLK, ARDYZ, ARSAN, BIOEN, BRLSM, EREGL, ESCAR, FROTO, GARAN, GSDHO, HDFGS, INFO, ISMEN, KAREL, KCHOL, KRDMA, KRDMB, SISE, SKTAS, TAVHL, THYAO, TUPRS, VESBE ve YKBNK. Burada ağırlığı en fazla olan şirket %10 ağırlık ile ALARK olmuştur ve en yüksek ağırlığa sahip 2. şirket GARAN olmuştur. 3. sırada ise THYAO gelmektedir. Yine portföy dağılım raporlarına bakarak güncel değerleri görmeniz mümkündür.

NNF Fon Yönetim Ücreti ve Tartışma

NNF fonunun yıllık yönetim ücreti %2,7’dir. Bu miktar fon havuzundan günlük (yılda %2,7’ye denk gelecek şekilde) kesilmektedir ve açıklanan fiyatlara yansıtılmaktadır. Fonun alış valörü 1 iken satış valörü 2’dir. Valörlerle ilgili detaylı bir örnek başka bir fon yazımızda vermiştik. O yazıya gitmek için burayı tıklayın. Ayrıca 5 TL ile bile bu yatırım fonuna yatırım yapabiliyorsunuz. Eğer yatırımcıysanız ya da yatırımcısı olacaksanız şimdiden hepinize şimdiden bol kazançlar. Çünkü NNF fonunun (uzun vadede) kazandıramadığı bir piyasada hiçbir yatırım fonu muhtemelen kazandıramaz. Tabi ki bu benim görüşümdür.

Kaynaklar: tefas.gov.tr, kap.org.tr


Son Yazılar

 • Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi; BİST100 endeksi, Nasdaq Composite endeksi vb. gibi bir borsa endeksidir. Bildiğiniz gibi ülkemizde Borsa İstanbul’un temel göstergesi olarak BİST100 endeksi kullanılır. Benzer şekilde, ABD borsalarını temsilen de en temel göstergelerden birisi S&P 500 endeksidir. Peki S&P 500 nedir? S&P 500 endeksine dahil olmak için şirketlerin hangi özelliklerine bakılmaktadır? Hangi hisse senetleri S&P 500 endeksine dahil olabilir?

 • BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS terimi Brasil, Russia, India, China ve South Africa kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu ülkeler sırasıyla Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dır. Ayrıca bu 5 ülke gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Bu yazımızda BRICS nedir, BRICS ülkeleri nedir sorularına yanıt arayacağız.

 • Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Çoğu insan Nasdaq’ı teknoloji ağırlıklı bir hisse senedi endeksi olarak bilir. Bununla birlikte, kompozit terimi ve endeksin nasıl çalıştığı genellikle ana endeksler arasında en az anlaşılan kısımdır. Bu yazıda Nasdaq Composite endeksi ile bu endekse dahil en büyük şirketlerin ne olduğunu ve Nasdaq 100 endeksine göre farklılıklarını inceleyeceğiz.

 • Borsa Endeksi Nedir?

  Borsa Endeksi Nedir?

  u yazıda “borsa endeksi nedir?” ve “dünyadaki örnekleri nelerdir?” sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca ülkemiz borsasında yer alan endekslerden de bahsederek konunun pekişmesi sağlanacaktır.

 • Eurobond Fonu Nedir?

  Eurobond Fonu Nedir?

  Bu makalede “Eurobond nedir?” ve “Eurobond fonu nedir” sorularına yanıt bulabileceksiniz. Ayrıca, “Eurobond yatırım fonları nelerdir” ve “Eurobond fonu nasıl alınır?” sorularına yanıt aramaya çalıştık.


2 yorum

 1. Aylar bazında değişimini tablo olarak görebilsek ne kadar güzel olur hisseleri. Böylece örnek veriyorum A hissesinin ocaktan şubata oranı artmış veya B hissesini yeni portföye almışlar gibi çıkarımda bulunabiliriz.
  Teşekkürler

  1. Çok mantıklı ve bunları düşündüm aslında. Fakat çok vakit alan bir süreç olduğu için yapmamayı tercih ettim. İlerleyen zamanlarda site eğer büyürse birkaç takım arkadaşıyla bunları yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir