Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) Nedir?

Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (NNF) Yorumu

Hisse senedi şemsiye fonlarında hisse senedi yoğun fon kategorisinde yer alan Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon), NNF koduyla TEFAS’ta listelenmektedir. Aşağıda “NNF Fon’unun Yatırım Stratejisi” başlığında yer alan paragraflar izahnamede yer alan ifadelerdir. Uzun ve sıkıcı bulanlar için burada özetleyelim, detaylıca okumak isteyenler aşağıdaki “Fonun Yatırım Stratejisi” adı altındaki alt başlığı inceleyebilirler. Kısaca özetleyecek olursak; hisse senedi yoğun fon olması sebebiyle NNF Fonu, fon havuzundaki toplam miktarın en az %80’ini BİST’te işlem görmekte olan hisse senetlerine yatırmak durumundadır. Ayrıca en son bağımsız denetim raporunun yayınlandığı (2.03.2022) “Yatırım Politikası”nın alt maddesinde “temel ve teknik analiz yöntemleri kullanılarak fiyatı yükselmesi beklenen varlıklara yatırım yapılarak gelir yaratmaya çalışılacaktır.” ibaresi yer almaktadır. Yani NNF fonu hem temel hem de teknik analizden faydalanmaktadır. Yine daha detaylı bilgi almak isteyenler altta yer alan yatırım stratejisi kısmını okuyabilirler ya da KAP adresinden izahnameye veya bağımsız denetim raporuna ulaşabilirler.

Fonun Yatırım Stratejisi

Fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak ihraççı paylarına ve ihraççı paylarından oluşan endeksleri takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonu katılma paylarına yatırılır.

Fon’un hisse senedi yoğun fon olması nedeniyle fon portföy değerinin en az %80’i devamlı olarak menkul kıymet yatırım ortaklıkları payları hariç olmak üzere BIST’te işlem gören ihraççı payları, ihraççı paylarına ve ihraççı payı endekslerine dayalı olarak yapılan vadeli işlem sözleşmelerinin nakit teminatları, ihraççı paylarına ve pay endekslerine dayalı opsiyon sözleşmelerinin primleri, borsada işlem gören ihraççı paylarına ve pay endekslerine dayalı aracı kuruluş varantları ile en az %80’i devamlı olarak menkul kıymet yatırım ortaklıkları payları hariç olmak üzere BIST’te işlem gören ihraççı paylarından oluşan endeksleri takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonu katılma paylarına yatırılır.

Yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, risk/getiri değerlendirmeleri sonucunda belirlenenler ve nakde dönüşümü kolay olanlar tercih edilir. Fon, yabancı para ve sermaye piyasası araçlarına da yatırım yapabilir. Ancak fon portföyüne fon toplam değerinin en fazla %20’si oranında yabancı para ve sermaye piyasası aracı dahil edilebilir. Fon portföyüne alınacak finansal varlıklar Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemelerine ve bu izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak seçilir ve portföy yöneticisi tarafından mevzuata uygun olarak yönetilir.

Ek olarak, portföye riskten korunma ve/veya yatırım amacıyla fonun türüne ve yatırım stratejisine uygun olacak şekilde yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda işlem gören döviz, faiz, ortaklık payı, finansal endeksler ve sermaye piyasası araçlarına dayalı türev araçları (vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleri) dahil edilebilmektedir. Fakat fon portföyüne borsa dışından türev araçlar, swap sözleşmeleri veya repo-ters repo işlemleri dahil edilmeyecektir.

NNF Fonu’nun Performansı

2020 yılının ağustos ayında bireysel yatırımcıların hizmetine sunulan NNF fonunun o tarihten itibaren oldukça iyi bir performans sergilediğini söylemek mümkündür. Altta yer alan tabloda da görüldüğü üzere (tabloda yer alan sayılar yaklaşık yüzdesel değerlerdir) BİST100 endeksinin %80, doların %88,4 yükseldiği bir süreçte NNF fonu %144’lük getirisiyle adeta şov yapmıştır. Bu getiri dolar cinsinden yaklaşık %30 getiri anlamına gelmektedir ve böylesine konjonktürel dalgalanmaların olduğu bir dönemde bu getiri yatırımcıların yüzünü güldürmüştür.

Tarih Aralığı NNF Fonu BİST100 Dolar
Eylül – Aralık 2020 %50,8 %37,0 %1,2
Ocak – Mart  2021 %17,2 -%5,6 %11,0
Nisan – Haziran 2021 %-10,2 -%2,5 %5,7
Temmuz – Eylül 2021 %6,1 %3,6 %2,1
Ekim – Aralık 2021 %32,6 %31,9 %48,8
Ocak – Şubat 2022 %7,8 %4,7 %4,39
Genel (Eylül 20 – Şubat 22) %144,6 %80,6 %88,4

NNF Fonu’nun Yatırım Yaptığı Hisse Senetleri

Fonların portföy dağılım raporlarında belirttiği hisse senetleri ve lot sayıları günlük değişiklik gösterebilmektedir. Fakat isterseniz gelin 8 Mart 2022 tarihinde yayınlanan portföy dağılım raporunda hangi hisseleri ellerinde tuttuklarına bir bakalım:

AKBNK, AKSEN, ALARK, ARCLK, ARDYZ, ARSAN, BIOEN, BRLSM, EREGL, ESCAR, FROTO, GARAN, GSDHO, HDFGS, INFO, ISMEN, KAREL, KCHOL, KRDMA, KRDMB, SISE, SKTAS, TAVHL, THYAO, TUPRS, VESBE ve YKBNK. Burada ağırlığı en fazla olan şirket %10 ağırlık ile ALARK olmuştur ve en yüksek ağırlığa sahip 2. şirket GARAN olmuştur. 3. sırada ise THYAO gelmektedir. Yine portföy dağılım raporlarına bakarak güncel değerleri görmeniz mümkündür.

NNF Fon Yönetim Ücreti ve Tartışma

NNF fonunun yıllık yönetim ücreti %2,7’dir. Bu miktar fon havuzundan günlük (yılda %2,7’ye denk gelecek şekilde) kesilmektedir ve açıklanan fiyatlara yansıtılmaktadır. Fonun alış valörü 1 iken satış valörü 2’dir. Valörlerle ilgili detaylı bir örnek başka bir fon yazımızda vermiştik. O yazıya gitmek için burayı tıklayın. Ayrıca 5 TL ile bile bu yatırım fonuna yatırım yapabiliyorsunuz. Eğer yatırımcıysanız ya da yatırımcısı olacaksanız şimdiden hepinize şimdiden bol kazançlar. Çünkü NNF fonunun (uzun vadede) kazandıramadığı bir piyasada hiçbir yatırım fonu muhtemelen kazandıramaz. Tabi ki bu benim görüşümdür.

Kaynaklar: tefas.gov.tr, kap.org.tr


Son Yazılar

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

 • Deniz Yatırım Hisse Önerileri

  Deniz Yatırım Hisse Önerileri

  Deniz yatırım hisse önerileri listesine göre hedef fiyatına ulaşmamış şirketleri bu içerikten güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • En İyi Demir Çelik Sektörü Hisseleri

  En İyi Demir Çelik Sektörü Hisseleri

  Güncel olarak en iyi demir çelik sektörü hisseleri hangileridir? En çok kazandıran demir çelik hisseleri neler? Gelin demir çelik sektörüne bakış atalım.

 • A1 Capital Hisse Önerileri

  A1 Capital Hisse Önerileri

  A1 Capital hisse önerileri listesine göre hedef fiyatına ulaşmamış şirketleri bu içerikten güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım hisse tavsiye listesini en düzenli veren aracı kurumlardan biridir. Bu içerikte Ziraat Yatırım’ın sitesinde düzenli olarak paylaştığı hisse öneri listesi ve hedef fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hedef fiyat verilen hisselerin hedeflerine ulaşmaları için gereken yüzdelik getiri potansiyellerini de güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • OYAK Yatırım Hisse Önerileri

  OYAK Yatırım Hisse Önerileri

  Aracı kurumlar içerisinde en düzenli ve en güncel bir şekilde hisse senedi öneri listesi raporları yayınlayan OYAK Yatırım’ın güncel listesinde hangi şirketler bulunuyor? Şirketlerin hedef fiyatları ve güncel getiri potansiyelleri ne kadar? Hepsine bu içeriği okuyarak yanıt bulabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir