1 Yılda Dolar Bazında %100 Getiri Nasıl Mümkün Olabilir?

Giriş

2022 yılında Türkiye borsası temel endeksi BİST100 endeksinin dolar bazında %100’den daha fazla getiri sunması özellikle hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarını da pozitif etkiledi. Özellikle 2022 yılında en çok kazandıran fonlar hisse senedi yoğun fonlar oldu. Onlarca yatırım fonu %100’den daha fazla ABD doları bazında getiri sağladı. Bu getiri bir yılda inanılmaz bir getiridir. Çünkü alım gücünüzü oldukça yükseltmiş oluyorsunuz. Bu getiri seviyesi öyle bir seviye ki muhtemelen bir daha bir takvim yılı içerisinde böylesine bir kazanç borsamız üzerinden gerçekleşmeyecek. Çünkü borsamızın dolar bazında bu kadar yükselmesinin en büyük sebebi Dolar/TL kurunun baskılanmasıdır. Bu konuyu detaylı bir şekilde web sitemizde değerlendirmiştik.

Peki ABD doları bazında bütün yatırım fon türlerinde son 5 yılda %100 getiri mümkün oldu mu? Hangi yatırım fonları bir takvim yılında %100 getiri veya daha fazlasını sağladı? Önceki ve sonraki yıllarda bu yatırım fonları yatırımcılarını üzmüş mü? Tüm bu sorulara yanıt aradığımız videomuzu eğer beğendiyseniz videoyu beğenip yorum yazmayı lütfen unutmayın. Yıllar bazında en çok kazandıran fonlar hangileri olmuş? Bu sorulara YouTube videomuzda cevap aradık.

Yatırım Fonlarının 2018-2022 Yılları Arasında ABD Doları Bazındaki Getirileri

Youtube videomuzda bahsetmiş olduğumuz tablo altta yer almaktadır. Tabloda yatırım fonuna ilişkin fon kodu, fon adı, şemsiye fon türü ve yıllara göre ABD doları bazındaki getirileri görülmektedir. Eski tarihlerde yer almayan fonların o yıla ilişkin getiri değeri doğal olarak bulunmamaktadır. Bundan dolayı o yıla ilişkin satırlar boş görülmektedir. Tabloda da bu değerler 0 olarak kabul edildiği için büyükten küçüğe sıralama yaptığınızda boş değerler pozitif getirilerle negatif getirilerin arasında yer alacaktır. Büyükten küçüğe doğru sıralama yaptığınızda o yıla ilişkin en çok kazandıran fonlar listesini elde etmiş olacaksınız. Yıllara göre ABD dolarının TL’ye göre yükseliş yüzdeleri şu şekildedir:

  • 2018: %39.58
  • 2019: %12.48
  • 2020: %24.54
  • 2021: %78.41
  • 2022: %40.34

Bütün bu yılları değerlendirirken elbette TL getirilerini de TEFAS sitesinden görüntüleyebilirsiniz. Bundan dolayı TL getirilerine sitemizde yer vermedik. Fakat dolar getirilerini TEFAS’ta listeleyemeyeceğiniz için bu değerlere web sitemizde yer veriyoruz. İşte TEFAS‘ta listelenen yatırım fonlarının 2018-2022 arasında yıllara göre ABD doları bazında getirileri:

NOT: Mobil kullanıcılar lütfen ekranı döndürünüz. Tablonun tümünü görüntülemek için bilgisayardan giriş yapabilirsiniz ya da dosyayı indirip haricen inceleyebilirsiniz.

Generated by wpDataTables

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tasarım