İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon Nedir? IVY Fonu Nedir?

Giriş

İstanbul Portföy tarafından çıkartılan IVY fonu TEFAS’ta ilk olarak 1 Şubat 2022 tarihinde görülmeye başlandı. Öncelikle bu fonun şemsiye fon türü karma fon, yani iki enstrümana ağırlık verilecektir. Yatırım fonları ile yeni tanışıyorsanız ve ne olduklarına dair bir fikriniz yoksa “Yatırım Fonu Nedir?” hakkındaki yazımızı okumak için burayı tıklayınız. Yatırım fonlarına hakimsiniz fakat karma şemsiye fonlarının çalışma mantığını bilmiyorsanız da bununla ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer biliyorsanız yazımıza başlayabiliriz.

IVY Fonu Yatırım Stratejisi

KAP bilgi adresinde IVY fonu ile ilgili yer alan bilgilere göre iki ana enstrüman ortaklık payları (hisse senetleri) ve borçlanma araçları olacaktır. Yani fon havuzundaki toplam miktarın en az %80’i bu enstrümanlara yatırılacaktır. Ayrıca yabancı yatırım araçları da fon portföyüne dahil edilebiliyor (en fazla %80 olacak şekilde). Bu hesaplamaya dahil olan varlıklar yatırım fonları ve yabancı borsa yatırım fonlarıdır. Buradaki en önemli bilgilerden birisi şudur: Fon portföyüne kripto varlık ve kripto para piyasası işlemleri ile bunlara dayalı araçlar ve kripto varlık işlem platformu olarak faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri dahil edilemez.

Özetle İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon’unun yatırım stratejisi yukarıdaki gibi verilebilir. Yani görüldüğü ve beklendiği üzere IVY fonu, kripto para ve benzeri varlıklardan satın alamıyor. Sadece bununla kalmayıp kriptoya dayalı araçlar ve kripto varlık işlem platformu olarak faaliyetlerini sürdüren şirketlerin hisse senetlerinden satın almaları da imkansız hale getirilmiştir.

O zaman kafanızda şöyle bir soru belirmiş olabilir: “İstanbul Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon neye yatırım yapıyor? Hangi hisse senetlerinden satın alıyor?”. Doğal olarak insan merak ediyor. Yazının geri kalanında bu soruya cevap arayacağız. Mart 2022 tarihinde IVY fonunun KAP adresinde yayınladığı portföy dağılım raporunda yer alan varlıkları detaylıca inceleceğiz. Hatta gerekirse hangi şirketlerin hisse senetlerinden almışlar ve bu şirketler ne iş yapıyor bunlara değineceğiz.

IVY Hangi Hisse Senetlerine Yatırım Yapıyor?

Portföy dağılım raporları yatırım fonlarında aydan aya değişiklik gösterebilir. Fakat bu yazıyı Mart 2022 tarihinde hazırlıyoruz ve fonun yayınladığı ilk önemli portföy dağılım raporu da bu yazıyı hazırladığımız tarihlerde yayınlandı. Dolayısıyla bu raporu inceleyerek fonun gelecekte nasıl bir strateji izleyebileceğine dair kafamızda bir şeyler şekillenecektir.

Mart 2022 raporuna göre portföyde bulunan toplam paranın %57,34’lük kısmı hisse senetlerine ayrılmış durumdadır. %15,94’lük kısım ise borsa yatırım fonlarına yatırılmış. %9,13’lük kısım finansman bonosuna (kısa vadeli borçlanma aracı), %5,49 Takasbank Para Piyasası’na (Boşta kalan paranın dinlendirildiği yer) ve %11,81’lik kısım ise repo/ters repo işlemlerine ayrılmıştır. Gelin portföyde bulunan hisse senetlerine bir bakalım:

Hisse senetlerini portföyde bulundukları ağırlıklara göre sıraladığımızda oluşan tablo şu şekildedir:

HisseDöviz CinsiŞirket AdıAğırlık (%)
8473JPYSbı Holdıngs Inc3,5
8698JPYMonex Group Inc3,1
9449JPYGmo Internet Inc3,58
AMDUSDAdvanced Mıcro Devıces Inc1,02
BITFCADBıtfarms Ltd/Canada3,35
CANUSDCanaan Inc4,33
CMEUSDCme Group Inc. Cmn Class A2,12
FBUSDMeta Platforms Inc-Class A0,62
GLXYCADGalaxy Dıgıtal Holdıngs Ltd5,51
HIVECADHıve Blockchain Technologies Ltd3,54
MARAUSDMarathon Digital Holdings3,7
MSTRUSDMıcrostrategy Inc-Cl A6,78
NVDAUSDNvıdıa1,38
RIOTUSDRiot Blockchain, Inc.1,51
SBNYUSDSıgnature Bank1,65
SIUSDSılvergate Capıtal Corp-Cl A2,24
SQUSDSquare Inc5,92
TSLAUSDTesla Inc1,87

Şimdi ağırlığı en fazla olan hisseden en aza doğru şirketlerin ne iş yaptıklarına dair özet bilgileri sizlerle paylaşalım. Bu sayede IVY fonunun hangi tarz şirketlerin ortaklık paylarından alabilecekleri hakkında fikriniz olacaktır.

Sbi Holdings, 1999 yılında kurulmuştur. Tokyo, Japonya merkezli bir finansal hizmetler şirketi grubudur. Şirket, 2020 yıllık raporunda “İleriye dönük olarak, farklı sektörlerle birlikte finansal teknoloji, yapay zeka, blok zinciri ve kuantum hesaplama gibi alanlarda ileri teknolojilere sahip şirketlerle kazan-kazan ilişkileri geliştirerek ticari büyümeyi sürdüreceğiz.” ifadesini kullanmışlardır. Yani bu şirket, blockchain teknolojisi gelişimine katkı sunmak isteyen şirketlerden birisidir.
Monex Group, Inc., Tokyo, Japonya merkezli bir finansal hizmetler şirketidir. Ana iştiraki olan Monex Inc., yaklaşık 2 milyon hesapla çevrimiçi menkul kıymet ticareti yapmaktadır. ABD’deki yan kuruluşu TradeStation, menkul kıymetler, opsiyonlar, vadeli işlemler ve kripto para birimi alım satım hizmetleri sunmaktadır.
GMO Internet, Inc., Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın ilk bölümünde listelenen bir İnternet şirketidir. Aynı zamanda GMO Internet Group’un holding şirketidir. Merkez ofis Shibuya, Tokyo, Japonya’daki Cerulean Tower’da bulunmaktadır. İş alanları; Domain sağlayıcısı, Web Hosting, SSL güvenliği, Ödeme hizmeti, E-ticaret, Çevrimiçi medya, Çevrimiçi arama, Mobil eğlence ve Kripto para’dır.
Advanced Micro Devices şirketi, kısaca AMD, merkezi Sunnyvale, Kaliforniya, ABD’de olan mikroçip üreten bir şirkettir.

AMD Şirket Binası
Kaynak: va-consult.com

Bitfarms Ltd, Kripto para madenciliği endüstrisinde faaliyet göstermektedir.
Canaan olarak da bilinen Canaan Creative, merkezi Çin’de bulunan bir bilgisayar donanımı üreticisidir. 2013 yılında Nangeng “N.G.” tarafından kuruldu. Canaan, bitcoin madenciliğinde kullanım için Blockchain sunucuları ve ASIC mikroişlemci çözümlerinde uzmanlaşmıştır.
CME Group Inc., bir Amerikan küresel pazar şirketidir. Dünyanın en büyük finansal türev borsasıdır ve tarım ürünleri, para birimleri, enerji, faiz oranları, metaller, hisse senedi endeksleri ve kripto para vadeli işlemlerini içeren varlık sınıflarında işlem görür.
Meta Inc. veya eski ismiyle Facebook Inc., Menlo Park, Kaliforniya merkezli bir Amerikan sosyal medya ve medya holdingidir.
Galaxy Digital Holdings Ltd, bir varlık yönetim firmasıdır. Dijital varlık, kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisi endüstrisinde faaliyet göstermektedir. Ticaret, varlık yönetimi, ana yatırımlar, yatırım bankacılığı ve madenciliği içeren beş iş kolunda faaliyet göstermektedir.
HIVE Blockchain Technologies, 2017 yılında Toronto Borsası’nda HIVE sembolü altında listelenen, halka açık ilk kripto madencisidir. Şirket, ilk günden beri kararlı bir ESG stratejisi ile hem Bitcoin hem de Ethereum madenciliği yapmak için %100 yeşil enerji kullanmaktadır. HIVE, blok zinciri ve kripto para birimlerini geleneksel sermaye piyasalarına bağlayan benzersiz HODL stratejisi ile uzun vadeli hissedar değeri yaratmaya çalışmaktadır.
Marathon Digital Holdings, Inc., blockchain ekosistemine ve dijital varlıkların üretimine odaklanarak kripto para madenciliği yapan bir dijital varlık teknolojisi şirketidir.
MicroStrategy Incorporated, iş zekası, mobil yazılım ve bulut tabanlı hizmetler sağlayan bir Amerikan şirketidir.

Nvidia Corporation Santa Clara, Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketidir. Oyunculara yönelik grafik işlemciler, ayrıca mobil cihazlar ve otomotiv pazarı için yongada sistemler üretir. Şirketin ana grafik işlemci ürünleri ailesi olan GeForce, AMD’nin Radeon ürünlerinin doğrudan rakibidir.

NVIDIA Binası
Kaynak: nvidia.com

Riot Blockchain, Inc., Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla genişleyen büyük ölçekli madencilik yoluyla Bitcoin blok zincirini destekleyen bir Bitcoin madencilik şirketidir. Bitcoin madenciliği hash oranını ve altyapı kapasitesini artırarak operasyonlarını genişletmeye odaklanmışlardır.
Signature Bank, New York, Connecticut, California ve Kuzey Karolina’da 37 özel müşteri ofisi bulunan, New York merkezli tam hizmet veren bir ticari bankadır. Signature Bank’ın özel finans iştiraki Signature Financial LLC, ekipman finansmanı ve leasing sağlamaktadır.
Silvergate Capital Corporation, Silvergate Bank için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ticari ve bireysel müşterilere bankacılık ürünleri ve hizmetleri sağlayan bir banka holding şirketi olarak faaliyet göstermektedir. Şirket ayrıca dijital para birimiyle ilgili işletmeler için nakit yönetimi hizmetleri sunmaktadır. Silvergate Capital Corporation, 1988 yılında kuruldu ve merkezi La Jolla, California’da bulunuyor
Square, Block, Inc., eski adıyla Square, Inc., San Francisco, California merkezli bir Amerikan finansal hizmetler ve dijital ödeme şirketidir. Şirket 2009 yılında Jack Dorsey ve Jim McKelvey tarafından kuruldu ve ilk platformunu 2010 yılında piyasaya sürdü.
Tesla, elektrikli araç tasarlayan, üreten ve satan Kaliforniya merkezli bir Amerikan şirketidir.

18 hisse senedinin faaliyetlerinin özetlerine bir baktıktan sonra IVY fonunun fon yönetim ücretine ve stopaj oranlarına bakalım.

IVY’nin Komisyon ve Gider Bilgileri

IVY’nin yıllık %2,5 fon yönetim ücreti bulunmaktadır. Bu ücret her gün fon havuzundan kesilmektedir ve her gün kesilen bu meblağ yıllık %2.5’e denk gelecek şekilde ayarlanmaktadır. Risk değeri 6/7 olan IVY fonundan en az 1 miktar alabilirsiniz. Yani 5 TL ile bile bu fona yatırım yapabilirsiniz. Fonun alış valörü 1 iken satış valörü 3 olarak belirlenmiştir. Alış-satış valörü ile ilgili verdiğimiz detaylı örneğe ulaşmak için AFT fonu ile ilgili yaptığımız içeriğe ulaşabilirsiniz. Bu yazının en alt kısmında detaylı bir şekilde bu konuya değişmiştik. Döviz bazlı bir fon olmasından dolayı bu fondan yapacağınız kardan (satış yaptığınız zaman) %10 stopaj kesilecektir. Unutmayın, bu kesinti sadece yaptığınız kardan kesilecektir.

Bu fon ile ilgili soru ya da görüşlerinizi alttaki yorumlar kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. Herkese bol kazançlar.

Kaynaklar: tefas.gov.tr, kap.org.tr, wikipedia.org


Son Yazılar

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin halka açıklık oranları güncel olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Haftalık olarak güncellenen bu yazıda bütün hisse senetlerine ait halka açıklık oranlarını görebilirsiniz.


 1,064 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.