Tacirler Portföy Değişken Fon Nedir? TCD Fon Yorumları

Giriş

16 Eylül 1997 yılında halka arz olan TCD fonu bu yazımızın konusu olacaktır. TCD fonu nedir? Nelere yatırım yapar? Yatırım stratejisi nedir? Diğer fonlara göre avantajları ve dezavantajları nelerdir? 2014 yılından itibaren yaklaşık %1000’lik getirinin sırrı nedir? sorularına yanıt aramaya çalışacağız.

Yatırım fonları ile yeni tanışıyorsanız ve ne olduklarına dair bir fikriniz yoksa “Yatırım Fonu Nedir?” hakkındaki yazımızı okumak için burayı tıklayınız. Yatırım fonlarına hakimsiniz fakat değişken şemsiye fonlarının çalışma mantığını bilmiyorsanız da bununla ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer biliyorsanız yazımıza başlayabiliriz.

Tacirler Portföy Değişken Fon (TCD) Yatırım Stratejisi

KAP bilgi adresinde yer alan bilgiye göre TCD fonu, TL bazında optimal getiri sağlanması için tüm piyasa fırsatlarından yararlanmayı hedefleyen bir yatırım stratejisi izleyecektir. Değişken fon olması itibarıyla diğer şemsiye fon türlerinin hiçbirine girmeyen TCD fonunda fon yöneticilerin hareket alanını kısıtlayan parametreler elbette mevcuttur. Hisse senedi şemsiye fonları kadar da olmasa yine bir miktar kısıtlı alanda oldukları söylenebilir. Mesela fon portföyüne dahil edilen yabancı para ve sermaye piyasası araçlarının fon toplam değerine oranının en fazla %20 olabileceği belirtilmiştir.

TCD Fonu’nun Diğer Fonlara Göre Avantajları

TCD fonunun diğer fonlara göre avantajlarından bahsederken şemsiye fonu kategorisinden bağımsız hareket etmek doğru olmaz. Çünkü TCD bir değişken fondur ve değişken fonların hisse senedi, karma, fon sepeti, borçlanma araçları vs. gibi şemsiye fonlara göre daha esnek yapısı fon yöneticilerine alternatif enstrümanlara kaçış fırsatı sunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; BİST’te işlem gören hisse senetlerinin belirli bir süre artık iyi performans sergilemeyeceği düşünüldüğü vakitte BİST bazlı hisse senedi şemsiye fonlarda şemsiye fonu yapısı gereği fon toplam değerinin en az %80’i ne olursa olsun BİST hisselerine yatırılmak durumundadır. Yani fon yöneticileri BİST100 endeksinin bir ay içerisinde %90 düşeceğini dahi öngörse fon havuzundaki paranın en az %80’ini Türkiye borsasında işlem gören hisse senetlerinde tutmak zorundadırlar. Fakat TCD’de böyle bir zorunluluk yoktur.

Değişken şemsiye fon türünün en büyük avantajlarından birisi de aslında budur. Fon yöneticileri BİST100’de bir önceki uç örnekteki gibi %90 düşüş öngördüğünde hemen rotasını başka enstrümanlara çevirebilirler. Örnek olarak, finansman bonolarına kayabilir veya özel sektör borçlanma araçlarına kayabilirler. Fon havuzundaki mevduat oranlarını arttırabilirler. Bu sayede olası düşüşten korunmuş olma ihtimalleri yüksek olacaktır. TCD fonunun bir diğer avantajı ise fon şirketinin sahip olduğu imajdır.

Tacirler Yatırım hem hisse senedi şemsiye fonu ile hem de değişken şemsiye fonu ile TEFAS’ta yer alan bilgilere göre son 5 yılda yüzlerce yatırım fonları arasından en fazla kazandıran fonlar listesinde bulunmaktadırlar. Dolayısıyla istikrarlı bir getiri vadettiklerini söylemek yanlış olmaz. Zaman zaman fonda yer alan enstrümanların, özellikle bazı hisse senetlerinin kısır bir performans sergilemesi kısa vadede fon getirisini olumsuz etkilese de uzun vadede ne kadar güzel getiriler sağladığını fon yatırımcıları oldukça iyi bilmektedirler.

TCD Fonu’nun Diğer Fonlara Göre Dezavantajları

TCD fonunun dezavantajlarından birisi fon satışında ödenen %10 stopaj oranıdır. Stopaj nedir? diye bu yazıda uzun uzun bahsedilmeyecektir. Bunun için hazırlamış olduğumuz yazımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Hisse senedi yoğun fonlarda satışlardan devlete kesinlikle stopaj ödemesi yapılmazken TCD fonunda bu ödeme yapılmaktadır. Fakat bu ödeme miktarı karınız ne kadar yüksekse büyümektedir. Yani fondan ne kadar kazanırsanız onun %10’unu devlete stopaj olarak ödersiniz. Dolayısıyla fonun getirisinden stopaj oranını çıkarttığınızda bile uzun vadede en fazla kazandıran fonlar sıralamasında yeri neredeyse değişmemektedir. Fakat yine de bir dezavantaj olması açısından bu alt başlıkta yer vermek durumunda kaldık.

TCD fonunun bize göre bir diğer dezavantajı (bilgimiz dahilinde) fonda katılma payının sınırlılığının olmamasıdır. Yani siz bu fondan istediğiniz kadar satın alabilirsiniz. Bu ilk başta güzel bir şey olarak görünse de, fon havuzundaki paranın miktarı arttıkça parayı yönetmek bir miktar daha zorlaşıyor ve fon getirisini dolayısıyla etkiliyor. Şöyle düşünün; 1 milyon TL parayı ikiye katlamakla 1 milyar TL parayı ikiye katlamak aynı mesele değildir. Yine bir uç örnekle bu durumu açalım.

Mesela A hissesinin bir ay içerisinde %100 getireceğini düşünüyorsunuz diyelim ve bu gerçekleşecek. Diğer hisselerin fiyatlarının sabit kaldığı ve A hissesinin piyasa değerinin yaklaşık 100 milyon TL olduğu varsayımı altında konuşacak olursak, siz bu A hissesinden fon havuzundaki 1 milyon TL’nin hepsiyle alabilirsiniz (normalde fonlarda para bir enstrümana bağlanamaz fakat örneği açıklamak için böyle olduğunu varsayıyoruz). Bir ay sonra A hissesi %100 getirdiğinde artık fon getirisi %100 olacaktır. Fakat 1 milyar TL’lik fon havuzunu iki katına çıkarmak için A hissesi gibi aynı anda 1000 tane hisse bulmanız gerekmektedir ki para ikiye katlansın. Hadi 100 milyon TL ile A hissesinin hepsini aldılar diyelim (yine imkansız bir hadise ama yine de aldılar diyelim).

Bu sefer de böylesine 10 hisse bulunması gerekecektir ve bu da neredeyse imkansız bir durumdur. TCD’nin fon toplam değeri genelde 1 milyar TL civarındadır. Aslında bu normaldir. Çünkü uzun vadede en çok getiren ve en popüler olan yatırım fonlarından birisi de TCD’dir. Bundan kaynaklı olarak fon havuzunun miktarı hep yüksek olmaktadır. Bu durum da minör bir dezavantaj olarak görülebilir.

TCD Fonu Performansı

TCD fonunun bilgi adresinden 2014 yılına kadar fon getirilerini elde ettik ve aşağıdaki tabloda sizlerle paylaştık. Enflasyon (TÜFE) oranlarına göre bakıldığında; sadece 2015, 2018 ve 2021 yılında enflasyon karşısında yatırımcılarını koruyamamışlar. BİST100 getirisi bazında inceleme yaptığımızda; sadece 2014 ve 2017 yıllarında BİST100 endeksine göre daha az getiri sağlamışlar. Dolar bazında incelediğimizde de 2015, 2016, 2018 ve 2021 yıllarında yatırımcısını dolar bazında üzmüşler gibi duruyor. Fakat bu yıllara genel olarak baktığımızda TCD fonunun 8 yıllık getirisinin %993,5 olduğu görülmektedir. %10’luk stopaj oranını burada çıkarttığımızda yaklaşık %893’lük bir getiriden bahsedilmektedir. Bu süreçte diğer 3 enstrümandan en fazla yükselen dolar %515 kazandırmıştı. Enflasyon %200 iken BİST100 endeksi bu süreçte %174 kazandırmış.

2014 yılında BİST100’e göre bir miktar geride kalırken dolar ve enflasyon bazında kazandırmış;
2015 yılında dolar ve enflasyonun gerisinde kalırken BİST100’e göre çok iyi performans göstermiş;
2016 yılında doların gerisinde kalırken enflasyon ve BİST100’e göre daha iyi performans sergilemiş;
2017 yılında BİST100’ün baya gerisinde kalırken enflasyona ve dolara göre yatırımcısını korumuş;
2018 yılında enflasyon ve doların baya gerisinde kalırken BİST100’e göre çok iyi performans sergilemiş;
2019 ve 2020 yılında hem BİST100, hem dolar hem de enflasyona göre çok çok iyi performans göstermiş;
2021 yılında ise dolar bazında kaybettirmiş, enflasyonun bir miktar gerisinde kalmış fakat BİST100’e göre daha iyi performans sergilemiştir.

Bu bilgiler ışığında görülmektedir ki TCD fonu belirli bir yıl bir baz enstrümana göre geride kalırken aynı yıl diğer enstrümanlara göre daha iyi performans sergilemiştir. Hatta 3 enstrümana göre aynı anda geride kaldığı bir yıl yaşamamıştır. 8 yıllık genel getiriler zaten TCD fonunun ne kadar başarılı olduğunu bizlere söylemektedir.

YılTCD FonuEnflasyonBİST100Dolar
201424,66%8,17%26,43%8,84%
20152,65%8,81%-16,33%24,79%
201610,90%8,53%8,94%20,21%
 201712,84%11,92%47,34%7,98%
20183,32%20,30%-20,73%39,58%
2019127,36%11,84%25,37%12,48%
2020115,32%14,59%29,02%24,54%
202135,01%36,08%25,83%78,41%
Genel (2014-2021)993,50%200%174%515%

TCD Fonu Komisyon ve Gider Bilgileri

TCD fonunun risk değeri 7 üzerinden 6 olduğu tespit edilmektedir (17 Nisan 2022 tarihine göre). Yani bu da oldukça volatil bir fon olduğu anlamına gelmektedir. Son yıllarda hisse senetlerine verdiği ağırlıktan dolayı bu volatilite oldukça normal karşılanabilir. Unutmayın, risk ne kadar fazlaysa uzun vadede o kadar kazanç söz konusudur. TCD’nin yıllık %2 fon yönetim ücreti bulunmaktadır. Bu ücret her gün fon havuzundan kesilmektedir ve her gün kesilen bu meblağ yıllık %2’ye denk gelecek şekilde ayarlanmaktadır. TCD fonundan en az 1 miktar alabilirsiniz. Yani 10 TL ile bile bu fona yatırım yapabilirsiniz.

Fonun alış valörü 1 iken satış valörü 2 olarak belirlenmiştir. Alış-satış valörü ile ilgili verdiğimiz detaylı örneğe ulaşmak için AFT fonu ile ilgili yaptığımız içeriğe ulaşabilirsiniz. Bu yazının en alt kısmında detaylı bir şekilde bu konuya değişmiştik. Değişken fon olmasından dolayı bu fondan yapacağınız kardan (satış yaptığınız zaman) %10 stopaj kesilecektir. Unutmayın, bu kesinti sadece yaptığınız kardan kesilecektir.

Bu fon ile ilgili soru ya da görüşlerinizi alttaki yorumlar kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. Herkese bol kazançlar.

Kaynaklar: tefas.gov.tr, kap.org.tr, wikipedia.org


Son Yazılar

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • Hisse Senedi Hedef Fiyatları Tablosu

  Onlarca aracı kurumun hisse önerilerini BİST hisse önerileri ve hedef fiyatları içeriğimizden güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • Borsa İstanbul Yabancı Yatırımcı Oranı

  Borsa İstanbul’da yer alan bütün hisse senetlerinin toplam piyasa değerinin yerli ve yabancı oranları BİST için büyük önem taşımaktadır. Özellikle yabancı yatırımcı oranı yüksek olduğunda daha sağlıklı fiyatlamaların olduğu bir gerçektir. 2022 Ağustos ayındaki verilere göre Borsa İstanbul’daki yabancı ve yerli oranlarına dair detaylı bilgi yazımızda mevcuttur.

 • Hangi Hisseler Daha Çok Kazandırıyor? Büyük Hisseler vs. Küçük Hisseler

  Hangi hisseler daha çok kazandırıyor videomuzda şirketleri gruplayarak büyük hisseler vs. küçük hisseler karşılaştırması yaptık.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir