Borsa İstanbul Yabancı Yatırımcı Oranı

Yabancı Yatırımcıların Piyasaya Etkisi

Gelişmekte olan bir ülkedeki yabancı yatırımcı oranı yüksekse bu o ülkenin makroekonomik yapılarını pozitif etkilemektedir. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan Türkiye’ye de yabancı sermayenin gelişi oldukça olumlu çıktılara neden olmaktadır. Çünkü yabancı yatırımcıların sağladığı bol likit para sayesinde şirketler daha kolay sermaye elde edebilmektedir. Yabancı sermayenin gelişi sadece bununla kalmayıp, borsaya olan güveni arttırarak ülke borsasının gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Bu durumun ülke için bahsedilenler gibi birçok avantajı bulunurken elbette dezavantajları da bulunmaktadır.

Yabancı sermayenin ülkeyi kısa süre içerisinde terk etmesi piyasalarda istikrarsızlığa sebebiyet vermektedir. Öyle ki, yabancı sermayenin ani çıkışı ülkenin finansal yapılarının bozulmasına sebep olur. Ayrıca bu durum ekonomik-siyasi kararlara duyulan güvenin sarsılmasına da neden olabilmektedir. Bu güven kaybını geri kazanmak için atılan adımlar ne kadar gecikirse kaybedilen güvenin geri kazanılması o kadar gecikecektir. Bütün bu bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda, yabancı yatırımcının ülkede uzun vadeli kalmasının özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarına çok olumlu etkileri vardır. Borsamızda da yabancı yatırımcı oranının yüksek olması hep arzu edilen bir durumdur.

Borsa İstanbul’da Yabancı Yatırımcı Oranı

2010’lu yıllarda ülkemiz borsasında yabancı yatırımcı oranı yerli yatırımcı oranına göre bir hayli yüksekti. Fakat son zamanlarda BİST’te işlem gören hisselerdeki yabancı yatırımcı oranlarındaki azalma hız kazanmaya devam etmektedir. Bu yazının girişinde belirtildiği gibi yabancı yatırımcıların şirket fiyatlamalarını olumlu etkilediği bilinen bir gerçektir. Yabancı yatırımcıların çıkış yapmasının akabinde işlem hacimleri düşmektedir. Bu yüzden Borsa İstanbul yabancı yatırımcı oranı ülke ve o ülkenin borsası hakkında birçok fikir vermektedir. Eylül 2022 MKK’nın veriler baz alınarak yerli yabancı yatırımcı oranı verileri düzenli olarak bu linkten paylaşılmaktadır.

Hisse senetlerinin bütününü göz önünde bulundurduğumuzda yabancı yatırımcıların portföy değerinin toplam portföy değerine oranının son verilere göre %34,2 olduğu görülmektedir.

2019 yılının aynı döneminde yabancı oranı %63.4’tü.
2020 yılının aynı döneminde yabancı oranı %51.3’tü.
2021 yılının aynı döneminde yabancı oranı %42’ydi.

Görüldüğü üzere günümüze gelene kadar bu düşüşler net bir şekilde ortadadır. Grafiği detaylı bir şekilde aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Kaynak: Merkezi Kayıt Kuruluşu

2022 yılında en fazla kazandıran hisse senetlerine ilişkin güncel tablo için burayı tıklayınız.


Son Yazılar

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin halka açıklık oranları güncel olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Haftalık olarak güncellenen bu yazıda bütün hisse senetlerine ait halka açıklık oranlarını görebilirsiniz.


 4,579 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.