Borsa İstanbul Yabancı Yatırımcı Oranı

Yabancı Yatırımcıların Piyasaya Etkisi

Gelişmekte olan bir ülkedeki yabancı yatırımcı oranı yüksekse bu o ülkenin makroekonomik yapılarını pozitif etkilemektedir. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan Türkiye’ye de yabancı sermayenin gelişi oldukça olumlu çıktılara neden olmaktadır. Çünkü yabancı yatırımcıların sağladığı bol likit para sayesinde şirketler daha kolay sermaye elde edebilmektedir. Yabancı sermayenin gelişi sadece bununla kalmayıp, borsaya olan güveni arttırarak ülke borsasının gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Bu durumun ülke için bahsedilenler gibi birçok avantajı bulunurken elbette dezavantajları da bulunmaktadır.

Yabancı sermayenin ülkeyi kısa süre içerisinde terk etmesi piyasalarda istikrarsızlığa sebebiyet vermektedir. Öyle ki, yabancı sermayenin ani çıkışı ülkenin finansal yapılarının bozulmasına sebep olur. Ayrıca bu durum ekonomik-siyasi kararlara duyulan güvenin sarsılmasına da neden olabilmektedir. Bu güven kaybını geri kazanmak için atılan adımlar ne kadar gecikirse kaybedilen güvenin geri kazanılması o kadar gecikecektir. Bütün bu bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda, yabancı yatırımcının ülkede uzun vadeli kalmasının özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarına çok olumlu etkileri vardır. Borsamızda da yabancı yatırımcı oranının yüksek olması hep arzu edilen bir durumdur.

Borsa İstanbul’da Yabancı Yatırımcı Oranı

2010’lu yıllarda ülkemiz borsasında yabancı yatırımcı oranı yerli yatırımcı oranına göre bir hayli yüksekti. Fakat son zamanlarda BİST’te işlem gören hisselerdeki yabancı yatırımcı oranlarındaki azalma hız kazanmaya devam etmektedir. Bu yazının girişinde belirtildiği gibi yabancı yatırımcıların şirket fiyatlamalarını olumlu etkilediği bilinen bir gerçektir. Yabancı yatırımcıların çıkış yapmasının akabinde işlem hacimleri düşmektedir. Bu yüzden Borsa İstanbul yabancı yatırımcı oranı ülke ve o ülkenin borsası hakkında birçok fikir vermektedir. Aralık 2022 MKK’nın veriler baz alınarak yerli yabancı yatırımcı oranı verileri düzenli olarak bu linkten paylaşılmaktadır.

Hisse senetlerinin bütününü göz önünde bulundurduğumuzda yabancı yatırımcıların portföy değerinin toplam portföy değerine oranının son verilere göre %29.3 olduğu görülmektedir.

2019 yılının aynı döneminde yabancı oranı %61’di.
2020 yılının aynı döneminde yabancı oranı %48.7’ydi
2021 yılının aynı döneminde yabancı oranı %39.9’du

Görüldüğü üzere günümüze gelene kadar bu düşüşler net bir şekilde ortadadır. Grafiği detaylı bir şekilde aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Kaynak: Merkezi Kayıt Kuruluşu

2022 yılında en fazla kazandıran hisse senetlerine ilişkin güncel tablo için burayı tıklayınız.


Son Yazılar

 • Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi; BİST100 endeksi, Nasdaq Composite endeksi vb. gibi bir borsa endeksidir. Bildiğiniz gibi ülkemizde Borsa İstanbul’un temel göstergesi olarak BİST100 endeksi kullanılır. Benzer şekilde, ABD borsalarını temsilen de en temel göstergelerden birisi S&P 500 endeksidir. Peki S&P 500 nedir? S&P 500 endeksine dahil olmak için şirketlerin hangi özelliklerine bakılmaktadır? Hangi hisse senetleri S&P 500 endeksine dahil olabilir?

 • BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS terimi Brasil, Russia, India, China ve South Africa kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu ülkeler sırasıyla Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dır. Ayrıca bu 5 ülke gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Bu yazımızda BRICS nedir, BRICS ülkeleri nedir sorularına yanıt arayacağız.

 • Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Çoğu insan Nasdaq’ı teknoloji ağırlıklı bir hisse senedi endeksi olarak bilir. Bununla birlikte, kompozit terimi ve endeksin nasıl çalıştığı genellikle ana endeksler arasında en az anlaşılan kısımdır. Bu yazıda Nasdaq Composite endeksi ile bu endekse dahil en büyük şirketlerin ne olduğunu ve Nasdaq 100 endeksine göre farklılıklarını inceleyeceğiz.

 • Borsa Endeksi Nedir?

  Borsa Endeksi Nedir?

  u yazıda “borsa endeksi nedir?” ve “dünyadaki örnekleri nelerdir?” sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca ülkemiz borsasında yer alan endekslerden de bahsederek konunun pekişmesi sağlanacaktır.

 • Eurobond Fonu Nedir?

  Eurobond Fonu Nedir?

  Bu makalede “Eurobond nedir?” ve “Eurobond fonu nedir” sorularına yanıt bulabileceksiniz. Ayrıca, “Eurobond yatırım fonları nelerdir” ve “Eurobond fonu nasıl alınır?” sorularına yanıt aramaya çalıştık.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir