Borsa İstanbul Yabancı Yatırımcı Oranı

Borsa İstanbul’daki Yabancı Yatırımcı Oranı Neden Düşer?

Borsa İstanbul’daki yabancı yatırımcı oranı farklı dönemlerde farklı nedenlere bağlı olarak değişmektedir. Bunlar arasında ekonomik, siyasi ve jeopolitik faktörler gibi birçok etken yer alır.

Bununla birlikte, son yıllarda Türkiye’deki yabancı yatırımcıların azalmasına neden olan önemli faktörlerden biri yüksek enflasyon oranı ve ekonomik istikrarsızlıktır. Bu durum yabancı yatırımcıların Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve yatırımlarının güvenliği konusunda endişe duymalarına yol açmaktadır.

Ayrıca Türkiye’deki politik belirsizlikler, güvenlik endişeleri ve ülke içindeki çatışmalar gibi siyasi faktörler de yabancı yatırımcıların kararlarını etkilemektedir.

Özetle, Borsa İstanbul’daki yabancı yatırımcı oranının düşmesi, çeşitli ekonomik ve siyasi faktörlerin bir sonucu olarak gerçekleşebilir. Bununla birlikte, Türkiye’deki ekonomik istikrarın artması ve politik belirsizliklerin azalması yabancı yatırımcıların yeniden Türkiye’deki yatırım fırsatlarına ilgi göstermesine yol açabilir.

Yabancı Yatırımcıların Piyasaya Etkisi

Gelişmekte olan bir ülkedeki yabancı yatırımcı oranı yüksekse bu o ülkenin makroekonomik yapılarını pozitif etkilemektedir. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan Türkiye’ye de yabancı sermayenin gelişi oldukça olumlu çıktılara neden olmaktadır. Çünkü yabancı yatırımcıların sağladığı bol likit para sayesinde şirketler daha kolay sermaye elde edebilmektedir.

Yabancı sermayenin gelişi sadece bununla kalmayıp, borsaya olan güveni arttırarak ülke borsasının gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Bu durumun ülke için bahsedilenler gibi birçok avantajı bulunurken elbette dezavantajları da bulunmaktadır.

Yabancı sermayenin ülkeyi kısa süre içerisinde terk etmesi piyasalarda istikrarsızlığa sebebiyet vermektedir. Öyle ki, yabancı sermayenin ani çıkışı ülkenin finansal yapılarının bozulmasına sebep olur. Ayrıca bu durum ekonomik-siyasi kararlara duyulan güvenin sarsılmasına da neden olabilmektedir. Bu güven kaybını geri kazanmak için atılan adımlar ne kadar gecikirse kaybedilen güvenin geri kazanılması o kadar gecikecektir.

Bütün bu bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda, yabancı yatırımcının ülkede uzun vadeli kalmasının özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarına çok olumlu etkileri vardır. Borsamızda da yabancı yatırımcı oranının yüksek olması hep arzu edilen bir durumdur.

Borsa İstanbul’da Yabancı Yatırımcı Oranı

2010’lu yıllarda ülkemiz borsasında yabancı yatırımcı oranı yerli yatırımcı oranına göre bir hayli yüksekti. Fakat 2022-2023 yıllarında BİST‘te işlem gören hisselerdeki yabancı yatırımcı oranları düşüşteydi. Bu düşüş 2023 ortalarına doğru yukarı yöneldi. Son dönemlerde Borsa İstanbul’daki yabancı yatırımcı oranı bir miktar artmaktadır. Altta yer alan grafik de bu konuyla ilgili net bir bilgi vermektedir.

Bu yazının girişinde belirtildiği gibi yabancı yatırımcıların şirket fiyatlamalarını olumlu etkilediği bilinen bir gerçektir. Yabancı yatırımcıların çıkış yapmasının akabinde işlem hacimleri düşmektedir. Bu yüzden Borsa İstanbul yabancı yatırımcı oranı ülkenin borsası hakkında birçok fikir vermektedir.

Eylül 2023 ayındaki MKK’nın verileri baz alınarak yerli yabancı yatırımcı oranı verileri bu linkten paylaşılmaktadır.

Hisse senetlerinin bütününü göz önünde bulundurduğumuzda yabancı yatırımcıların portföy değerinin toplam portföy değerine oranının son verilere göre %30.9 olduğu görülmektedir.

2020 yılının aynı döneminde yabancı oranı %51.3’tü’.
2021 yılının aynı döneminde yabancı oranı %42’ydi.
2022 yılının aynı döneminde yabancı oranı %33.3’tü.

Görüldüğü üzere günümüze gelene kadar bu düşüşler net bir şekilde ortadadır. Grafiği detaylı bir şekilde aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Kaynak: Merkezi Kayıt Kuruluşu


Popüler İçerikler

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir