2023 Yılında En Fazla Kazandıran Hisse Senetleri

Giriş

Son aylarda oldukça iyi performans sergileyen BİST100 endeksinin paralelinde Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin bütünü olumlu bir görünüm sergilemektedir. Bundan dolayı 2023 yılında en çok kazandıran hisseler listesini incelemek yatırım kararı vermeden önce faydalı olabilir. Özellikle kısa vadeli yatırımlarda teknik analizden sıklıkla faydalanılır. Kısa zamanda çok fazla yükselen şirketlerin arkasındaki hikayeyi incelemek gerekmektedir. Çünkü altı boş yükselişler spekülatif bir hareketin habercisi olabilir.

Bu yazımız üç bölümden oluşmaktadır.

  • Birinci bölümde en çok kazandıran hisseler tablosunu inceleyebilirsiniz: 2023 yıl başından itibaren TL olarak en çok artan hisseler hangileri ve yüzdesel değişimleri nedir?
  • İkinci bölümde ise en fazla kaybettiren hisselerin yer aldığı tabloyu göreceksiniz. Yılbaşından itibaren TL bazı yüzdesel olarak en fazla kaybettiren hisse senetleri hangileridir? Bu soruya yanıt bulacağız.
  • Üçüncü bölümde 2023 yılbaşından itibaren bazı ülke borsalarının dolar cinsinden getirileri ile BİST100 endeksinin dolar cinsinden getirilerini karşılaştıracağız. Üçüncü bölümde yer alan tabloyu daha detaylı incelemek için burayı tıklayınız. “Ülke Borsa Endekslerinin ABD Doları Bazında Getirileri” içeriğinde hangi kıtada hangi ülke borsalarının daha iyi performans gösterdiğini inceleyebilirsiniz.

Hisse senetlerinin sektör bazlı getirilerini incelemek için ise “Borsa İstanbul Sektörel Analiz” isimli içeriğimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
20’den fazla aracı kurumun güncel model portföyünü ve hisse hedef fiyatlarını incelemek için “Aracı Kurum Hisse Önerileri” içeriğine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2023 Yılında En Fazla Kazandıran Hisse Senetleri

2023 yılında şimdiye kadar güzel getiriler sunan Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri arasından sıyrılan ve en çok kazandıran hisse senetleri içerisinden 30 hisse senedi aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bu 30 hisse senedine ilişkin değerleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.
Not! Mobil kullanıcılar tabloyu daha net görebilmek için ekranı yana çevirebilirler.

Son 365 gün değerine göre TL, Dolar ve BİST100 endeksi bazında en ucuz kalan BİST30 şirketlerini veya Bist100 şirketlerinin güncel endeks ağırlıklarını incelemek için altta yer alan içerikleri inceleyebilirsiniz.

2023 Yılında En Fazla Kaybettiren Hisse Senetleri

BİST100 iyi gidiyor olabilir fakat yılbaşından itibaren kötü performans sergileyen hisse senetleri de yok değil. 2023 yılının başından itibaren en fazla kaybettiren hisse senetlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.
Not! Mobil kullanıcılar tabloyu daha net görebilmek için ekranı yana çevirebilirler.

2023 Yılında Ülke Borsalarının Performansı

50’den fazla ülke borsalarının getiri bazında karşılaştırmalarını yapmak için ülke endekslerini aynı birim üzerinde değerlendirmek gerekmektedir. Bundan dolayı, bütün ülke endeks değerleri ABD doları cinsine çevrilmiştir. 2023 yılı boyunca aşağıdaki tabloda 50’den fazla ülkeye ait endeks getirileri verilmiştir. Getiri değerleri en yüksekten en düşüğe doğru sıralanmıştır. Listeyi kıta bazında incelemek için burayı tıklayınız.
Not! Mobil kullanıcılar tabloyu daha net görebilmek için ekranı yana çevirebilirler.

İlginizi Çekebilecek İçerikler

İlginizi çekebilecek en çok okunan içeriklerden bazılarını sıralayalım. “Hangi sektörde hangi hisse senetleri ne kadar kazandırmış?” sorusuna yanıt aramak için altta yer alan Borsa İstanbul Sektörel Analiz içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Bonus olarak; 20 aracı kurumun paylaştığı model portföy/hisse önerileri tek tek tablo olarak “Aracı Kurum Hisse Önerileri” içeriğimizde yer almaktadır ve bu bilgiler her hafta güncellenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir