Endeks Fonu Nedir?

Endeks Fonu

Basit bir tabirle; belirli bir endekse dayalı olan yatırım fonlarına endeks fonu denir. TEFAS‘ta listelenen endeks fonları fon toplam portföyünün en az %80’ini belirlenen endekse paralel getiri sağlayacak şekilde yatırmak zorundadırlar. Gelin isterseniz bu tanımı bir örnekle genişletelim.

Endekse Paralel Getiri Nasıl Sağlanır?

BİST100 endeksi ile paralel getiri sağlamak istiyorsunuz diyelim. Bunun için BİST100 endeksinde yer alan bütün şirketlerin hisse senetlerinden satın almak zorundasınız. BİST100 endeksine paralel getiri sağlamak için de hangi hisse senedinin endeksteki ağırlığının ne kadar olduğunu hesaplamanız gerekmektedir. BİST100 endeksinin nasıl hesaplandığına dair bir yazı paylaşmıştık, hesaplamayla ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 20 Şubat 2022 kapanış fiyatları itibarıyla BİST100’de yer alan şirketler arasında endekste ağırlığı en fazla olan şirket Ereğli Demir Çelik (EREGL) şirketiydi ve endeksteki ağırlığı yaklaşık %8,9’du.

Aynı tarihte Anadolu Efes (AEFES) şirketinin endeksteki ağırlığı ise %1,08’di. Endeksteki ağırlığı en az olan şirket ise Girişim Elektrik (GESAN) hissesiydi ve endeksteki ağırlığı %0,09’du. Yani siz bugün endekse paralel getiri sağlamak için bir portföy oluşturacak olsanız 100.000 TL’nizin 8900 TL’si ile EREGL, 1080 TL’si ile AEFES ve 90 TL’si ile de GESAN almak zorundasınız. Yani geri kalan 97 hisse senedini de düşünürseniz toplam 100 hisse senedinden paranızı hisse senetlerinin o andaki endeksteki ağırlığı oranında bölüştürüp satın almak zorundasınız.


Fakat şöyle bir sorun var; 100.000 TL parayla bile endeksle aynı getiriyi sağlayan portföy oluşturmak imkansız. Çünkü bu getiriyi birebir sağlayabilmek için 100.000 TL’lik portföyden örnek olarak EREGL hisse senedinden tamı tamına 8900 TL’lik satın almanız gerekmektedir. Aynı şekilde GESAN’dan da tamı tamına 90 TL’lik satın almanız gerekmektedir. EREGL hissesinin fiyatı biz bu yazıyı hazırladığımızda 33,18 TL idi. Yani 8900/33,18=268.233875829 adet EREGL hissesinden almak zorundasınız. Gördüğünüz gibi küsuratlı bir sayı ile karşı karşıyayız. GESAN’ın fiyatı ise 19,08 TL. Yani GESAN’dan da tamı tamına 4.71698113208 adet hisse almanız lazım ki 90 TL’lik GESAN alabilesiniz.

Yani neredeyse 100 hisse senedinden de BİST100’e paralel bir şekilde getiri sağlamanız 100.000 TL ile imkansızdır. Almanız gereken lot sayılarını yuvarlayıp tam sayı haline getirdikten sonra elde ettiğiniz sayı kadar hisseyi satın almak BİST100 endeks getirisine yakınsamanızı sağlayacaktır. Ayrıca sermayeniz 100 bin TL değil de 1 Milyon TL ise BİST100 endeks getirisine (benzer mantıkla hareket edildiğinde) daha fazla yakınsayacaksınız. Fakat yatırım yapmak istediğiniz miktar 100 TL veya 10 bin TL gibi sayılarsa endeks performansından gün geçtikçe uzaklaşacaksınız. Ayrıca, endeksteki şirketler her 3 ayda bir değişmektedir. Dolayısıyla sizin portföyünüzü her 3 ayda bir güncellemeniz gerekecek. İşte bu kadar hesapla ve problemle sizin için uğraşan yatırım fonları mevcuttur. Üstelik yatırım fonu olduğu için daha yüksek miktarda paralar söz konusu olduğu için BİST100 endeksine yakınsama durumu yatırım fonlarında daha rahat oluyor. Hem de siz değerli vaktinizi kaybetmemiş oluyorsunuz.

Endeks Fonlarının Avantajları ve Dezavantajları

Endeks fonlarının en büyük dezavantajı adı üstünde belirli bir endekse dayalı olmaları ve başlı başına bir getiri hedefi olmayan fon olmalarıdır. Bu yatırım fonlarının amacı getiriden ziyade endeks değişimlerini yüksek bir korelasyonla yakalamaktır. Yani endeks kötü gittiğinde endeks fonu da kötü getiriler sağlamak zorundadır. Çünkü endeks ile hareket etmek zorundadırlar.

Endeks Fonları Hangileridir?

Banka Endeksi Fonları

Yukarıdaki BİST100 endeks getirisi örneğinden yola çıkalım ve bu mantığı diğer endeks fonlarına genelleyelim. Eğer siz borsada BİST BANKA ENDEKSİ’ne (XBANK) paralel getiri sağlamak istiyorsanız işte size 1 Mart 2022 tarihi itibarıyla TEFAS’ta listelenen BİST Banka Endeksi yatırım fonları ve kodları:
Ak Portföy BİST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (ADP),
İş Portföy BİST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (TAU),
TEB Portföy BİST Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun) (YZH).

Temettü Endeksi Fonu

Eğer borsada BİST Temettü 25 Endeksi’ne (XTM25) yatırım yapmak istiyorsanız:
Ak Portföy BİST Temettü 25 Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (ALC) isimli temettü 25 fonundan satın alabilirsiniz.

Teknoloji Endeksi Fonları

Eğer borsada teknoloji endeksine yatırım yapmak istiyorsanız da (XTKJS endeksi) aşağıdaki iki BİST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Endeksi yatırım fonlarından satın alabilirsiniz:
Yapı Kredi Portföy BİST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (YHZ),
İş Portföy BİST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (TTE).

Bist30 Endeksi Fonları

Eğer borsada BİST 30 endeksine paralel getiri sağlamak istiyorsanız aşağıdaki BİST 30 fonlarından satın alabilirsiniz:
Mükafat Portföy BİST 30 Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (MMH),
HSBC Portföy BİST 30 Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (HBU),
Ak Portföy BİST 30 Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (AKU),
Garanti Portföy Bist30 Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (GAE),
İş Portföy BİST 30 Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (TIE),
Yapı Kredi Portföy BİST 30 Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (YEF).

Bist100 Endeksi Fonu

BİST100 endeksine yatırım yapmak istiyorsanız:
Deniz Portföy BİST 100 Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (DZE) yatırım fonundan satın alabilirsiniz.

Diğer Endeks Fonları

Eğer İş Bankası İştirakleri Endeksi’ne (ISIST) yatırım yapmak istiyorsanız:
İş Portföy İş Bankası İştirakleri Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (TI3) yatırım fonundan satın alabilirsiniz.

Eğer sürdürülebilirlik endeksine yatırım yapmak istiyorsanız:
Yapı Kredi Portföy BİST Sürdürülebilirlik Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (YLE) fonundan satın alabilirsiniz.

Eğer S&P/OIC COMCEC 50 Shariah Endeksi’ne yatırım yapmak istiyorsanız:
Ziraat Portföy S&P/OIC COMCEC 50 Shariah Endeksi Yabancı Hisse Senedi Fonu (ZSF) yatırım fonundan satın alabilirsiniz.

Sonuç olarak, TEFAS’ta listelenen güncel endeks fonlarını sizler için listelemiş olduk. Ayrıca endeks fonunun mantığını da bu yazımızda sizlere aktarmış olduk. Umarız merak edenler için faydalı bir yazı olmuştur. Herkese iyi kazançlar!


Son Yazılar

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • BİST50 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST50 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 50 şirketi temsil eden BİST50 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.


 806 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.