BİST Likit Banka Endeksi Nedir?

BİST likit banka endeksi nedir

BİST Likit Banka Endeksi Hisseleri

Borsa İstanbul‘un dönem dönem yayınladığı endeksler listesinde BİST Likit Banka Endeksi de yer almaktadır. Peki BİST Likit Banka Endeksi nedir? BİST Likit Banka Endeksi’nde güncel olarak yer alan şirketler hangileridir? Bu soruya yanıt aramak için altta yer olan tabloyu inceleyebilirsiniz.

Güncelleme: 28/11/2023
# Hisse Hisse Adı Sektörü
1 AKBNK AKBNK Akbank Banka
2 ALBRK ALBRK Albaraka Türk Banka
3 GARAN GARAN Garanti Bankası Banka
4 HALKB HALKB Halkbank Banka
5 ISCTR ISCTR İş Bankası (C) Banka
6 SKBNK SKBNK Şekerbank Banka
7 TSKB TSKB TSKB Banka
8 VAKBN VAKBN Vakıfbank Banka
9 YKBNK YKBNK Yapı Kredi Bankası Banka

BİST Likit Banka Endeksi Nedir? Hisseler Nasıl Belirlenir?

Borsa İstanbul’da yer alan popüler endekslerden birisi de BİST Likit Banka Endeksi’dir (XLBNK). Burada BİST’teki likit olan banka hisseleri yer almaktadır. Yani, hacim olarak ve piyasa değeri olarak sığ olan şirketler bu endekse dahil edilmemektedir. BİST Likit Banka Endeksi’nde yer alacak hisse senetleri aşağıdaki gibi belirlenir.

 • Öncelikle, yıldız pazarda yer almayan şirketler BİST Likit Banka Endeksi’ne dahil edilmez.
 • Endekste yer alacak hisselerin belirlendiği günden geriye doğru 60 gün boyunca işlem görmüş olması gerekir. Yani, yeni halka arz olmuş şirketlerin ilk değerleme döneminde bu endekse dahil olma ihtimali düşüktür.
 • Birden fazla gruba ait şirketlerin, sadece halka açık payların piyasa değeri en yüksek olan şirket endekse dahil edilir. Yani aynı grubun diğer payları normalde endekse dahil olacaksa bu endekse dahil edilmez.

Birkaç ince istisnai detay haricinde, kabaca hisselerin nasıl belirlendiğini bir inceleyelim.

 • Hisselerin belirleneceği dönem için ortalama halka açık piyasa değeri 2.250 milyon ₺’den yüksek olanlar ve günlük ortalama işlem hacmi 150 milyon ₺’den fazla olan hisse senetleri endekse dahil edilir.
 • Endekste en az 6 hisse senedi yer almalıdır.
 • Eğer kriterlere göre 6 hisse senedinden daha az sayıya ulaşılırsa, belirlenen kurallara göre kriterler esnetilir ve 6’ya tamamlanmaya çalışılır.
 • Eğer yıldız pazar için bu kriterler sağlanmıyorsa, ana pazardaki hisseler için hesaplamalar yapılır ve bu sayı 6’ya tamamlanır.

Diğer Borsa Endeksleri

Borsa İstanbul’un oluşturmuş olduğu diğer borsa endekslerini incelemek için aşağıdaki listeden seçim yapınız:

En Çok Okunanlar

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

  daha fazla oku..

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

  daha fazla oku..

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

  daha fazla oku..

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

  daha fazla oku..

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

  daha fazla oku..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir