BİST Katılım 30 Endeksi Nedir?

BİST katılım 30 endeksi nedir

BİST Katılım 30 Endeksi Hisseleri

Borsa İstanbul‘un dönem dönem yayınladığı endeksler listesinde BİST Katılım 30 Endeksi (XK030) de yer almaktadır. Peki BİST Katılım 30 Endeksi nedir? Ayrıca, BİST Katılım 30 Endeksi’nde güncel olarak yer alan şirketler hangileridir? Bu soruya yanıt aramak için altta yer olan tabloyu inceleyebilirsiniz.

Güncelleme: 28/11/2023
# Hisse Hisse Adı Sektörü
1 AKSA AKSA Aksa Kimya, Petrol, Plastik
2 AKSEN AKSEN Aksa Enerji Elektrik
3 ALBRK ALBRK Albaraka Türk Banka
4 ASELS ASELS Aselsan Teknoloji
5 ASGYO ASGYO Asce GYO GYO
6 BIMAS BIMAS Bim Birleşik Mağazalar A.Ş Ticaret
7 CWENE CWENE Cw Enerji Elektrik
8 DOAS DOAS Doğuş Otomotiv Otomotiv
9 ENJSA ENJSA Enerjisa Enerji Elektrik
10 EREGL EREGL Ereğli Demir Çelik Metal Ana
11 GESAN GESAN Girişim Elektrik Elektrik
12 GUBRF GUBRF Gübre Fabrikaları Kimya, Petrol, Plastik
13 ISDMR ISDMR İskenderun Demir Çelik Metal Ana
14 KARSN KARSN Karsan Otomotiv Otomotiv
15 KLSER KLSER Kaleseramik Taş, Toprak
16 KONTR KONTR Kontrolmatik Teknoloji Elektrik
17 KRDMD KRDMD Kardemir (D) Metal Ana
18 MAVI MAVI Mavi Giyim Sanayi Tic.A.S Ticaret
19 ODAS ODAS Odaş Elektrik Üretim Elektrik
20 OYAKC OYAKC Oyak Çimento Çimento
21 PENTA PENTA Penta Teknoloji Teknoloji
22 PGSUS PGSUS Pegasus Hava Taşımacılığı Ulaştırma
23 SASA SASA Sasa Polyester Sanayi A.Ş. Kimya, Petrol, Plastik
24 SMRTG SMRTG Smart Güneş Enerjisi Elektrik
25 THYAO THYAO Türk Hava Yolları Ulaştırma
26 TKFEN TKFEN Tekfen Holding Holding ve Yatırım
27 TUKAS TUKAS Tukaş Gıda, İçecek
28 TUPRS TUPRS Tüpraş Petrol
29 VESTL VESTL Vestel Elektronik Metal Eşya, Makine
30 YEOTK YEOTK YEO Teknoloji Elektrik

Katılım Hisseleri Nasıl Belirlenir?

Katılım hisseleri, kısaca, İslami Finansa uygun hareket eden şirketleri bir kategori altında toplamak için oluşturulmuştur. Yani, Borsa İstanbul’daki şirketler arasında İslami Finansa uygun işlem yapan şirketler katılım şirketleri olarak adlandırılmaktadır. Bu sayede, faize duyarlı veya İslami Finansa uygun yatırımcılar da bu şirketlere ortak olarak kendi düşünce yapılarına uygun yatırım ortamını oluşturabilirler.

BİST Katılım 30 Endeksi Nedir?

Öncelikle BİST Katılım Tüm Endeksi’nde yer almayan şirketler BİST Katılım 30 Endeksi’nde yer alamazlar. Yani, BİST Katılım Tüm Endeksi’nde yer alan şirketler arasından aşağıdaki iki kritere göre en iyi 30 şirket seçilir.

 1. Ortalama fiili dolaşımdaki payların piyasa değeri (değerleme dönemi süresince)
 2. Günlük ortalama işlem hacmi

Bunun yanında, bu iki kritere göre seçim yaparken birkaç kurala dikkat edilmesi gerekiyor. Fakat, bu konu ile ilgili uygulamalı verdiğimiz örneği BİST 100 Endeksi için videoya çekmiştik. Dolayısıyla, bu içeriğe gidip videoyu dikkatlice izleyerek hisselerin nasıl seçildiğini öğrenebilirsiniz.

İlgili kriterlere göre yapılan sıralamadaki en iyi 30 şirket Katılım 30 Endeksi kapsamına dahil edilir. En iyi 50 şirket Katılım 50 Endeksi’ne dahil edilmektedir. Buna ek olarak, en iyi 100 şirket ise Katılım 100 Endeksi’ne dahil edilir.

Borsa İstanbul’da Yer Alan Katılım Endeksleri

Ayrıca, Borsa İstanbul’da sadece BİST Katılım 30 Endeksi yer almamaktadır. Bunun yanında, en iyi 50 katılım şirketini temsil eden BİST Katılım 50 Endeksi de yer almaktadır. Aynı zamanda, en iyi 100 şirketi temsilen BİST Katılım 100 Endeksi de bulunmaktadır. Özellikle temettü hisselerine de ilgisi olan yatırımcılar için BİST Katılım Temettü Endeksi de bulunmaktadır. Ayrıca, BİST Sürdürülebilirlik Katılım Endeksi ile sürdürülebilirlik açısından iyi olan şirketler ön plana çıkartılmıştır. Son olarak, buradaki tüm hisseleri kapsayan BİST Katılım Tüm Endeksi, Borsa İstanbul tarafından hesaplanmaktadır.

Diğer Borsa Endeksleri

Borsa İstanbul’un oluşturmuş olduğu diğer borsa endekslerini incelemek için aşağıdaki listeden seçim yapınız:

En Çok Okunanlar

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

  daha fazla oku..

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

  daha fazla oku..

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

  daha fazla oku..

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

  daha fazla oku..

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

  daha fazla oku..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir