BİST Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklıkları Endeksi Nedir?

BİST menkul kıymetler yatırım ortaklıkları endeksi nedir

BİST Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklıkları Endeksi Hisseleri

Borsa İstanbul‘un dönem dönem yayınladığı endeksler listesinde BİST Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklıkları Endeksi (XYORT) de yer almaktadır. Peki BİST Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklıkları Endeksi nedir? BİST Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklıkları Endeksi’nde güncel olarak yer alan şirketler hangileridir? Bu soruya yanıt aramak için altta yer olan tabloyu inceleyebilirsiniz.

Güncelleme: 29/11/2023
# Hisse Hisse Adı Sektörü
1 ATLAS ATLAS Atlas YO Menkul Kıymet YO
2 ETYAT ETYAT Euro Trend Yatırım Ortaklığı Menkul Kıymet YO
3 EUKYO EUKYO Euro Kapital Yatırım Ortaklığı Menkul Kıymet YO
4 EUYO EUYO Euro Menkul Menkul Kıymet YO
5 GRNYO GRNYO Garanti YO Menkul Kıymet YO
6 ISYAT ISYAT İs YO Menkul Kıymet YO
7 MTRYO MTRYO Metro YO Menkul Kıymet YO
8 OYAYO OYAYO Oyak Yatırım Ortaklığı Menkul Kıymet YO
9 VKFYO VKFYO Vakıf YO Menkul Kıymet YO

BİST Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklıkları Endeksi Hisseleri Nasıl Belirlenir?

Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerin her birinin dahil olduğu bir sektör bulunmaktadır. Hisse senetlerini sektörel bazda gruplamak için sektör endeksleri oluşturulmuştur. Menkul kıymet yatırım ortaklıkları sektörü de bu sektörlerden birisidir (XGMYO).

Teknoloji sektöründe faaliyet gösteren onlarca şirketi sektörel bazda gruplamak için BİST Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları Endeksi oluşturulmuştur. Yani, BİST Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları Endeksi hisseleri nedir veya nasıl belirlenir sorularına yanıt oldukça basittir. Bir şirket menkul kıymet yatırım ortaklıkları sektöründe faaliyet gösteriyorsa BİST Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları Endeksi’nde yer alacaktır.

Diğer Borsa Endeksleri

Borsa İstanbul’un oluşturmuş olduğu diğer borsa endekslerini incelemek için aşağıdaki listeden seçim yapınız:

En Çok Okunanlar

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

  daha fazla oku..

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

  daha fazla oku..

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

  daha fazla oku..

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

  daha fazla oku..

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

  daha fazla oku..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir