Şemsiye Fon Nedir?

Yatırım fonlarında “şemsiye fon” kelimesi aslında “ağırlık, yoğunluk” anlamına gelebilmektedir. Şöyle ki, hisse senedi şemsiye fonu kategorisinde yer alan yatırım fonlarının izahnamelerinde yer alan ibarelere baktığınızda “fon havuzundaki toplam paranın en az %80’ini hisse senetlerine yatırmak zorundadır” gibi bir ibare yer alacaktır. Ya da borçlanma araçları şemsiye fonunda da fon havuzundaki toplam paranın en az %80’ini fon yöneticileri izahnamede belirtilen borçlanma araçlarına yatırmak durumundadırlar. Yani genel anlamda şemsiye fon denilince aklımıza “en az %80 koşulunun olduğu bir fon” kavramının gelmesi gereklidir.

TEFAS’ta yer alan şemsiye fon türleri şu şekildedir:

1. Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu: Fon havuzundaki toplam paranın en az %80’i (belirlenen) borçlanma araçlarına yatırılmaktadır.
2. Fon Sepeti Şemsiye Fonu: Fon havuzundaki toplam paranın en az %80’i (genel olarak bu şekildedir) yatırım fonlarına yatırılmaktadır.
3. Hisse Senedi Şemsiye Fonu: Fon havuzundaki toplam paranın en az %80’i (belirlenen borsa ya da endekslerdeki) hisse senetlerine yatırılmaktadır.
4. Karma Şemsiye Fonu: Fon havuzundaki toplam paranın en az %80’i belirlenen iki farklı enstrümana yatırılmaktadır.
5. Katılım Şemsiye Fonu: Fon havuzundaki toplam paranın en az %80’i (fonun içeriğinde) belirlenen enstrümana yatırılmaktadır. Katılım fonlarında amaç faizsiz işlemler yapmaktır. Faize duyarlı yatırımcılar için geliştirilmiştir.
6. Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu: Fon havuzundaki toplam paranın en az %80’i kıymetli madenlere (genellikle altın) yatırılmaktadır.
7. Para Piyasası Şemsiye Fonu: Fon havuzundaki toplam paranın en az %80’i belirlenen likiditesi yüksek para piyasası araçlarına yatırılmaktadır.
8. Serbest Şemsiye Fonu: Sadece nitelikli yatırımcıların satın alabilmesi için kurulmuş yatırım fonlarıdır.
9. Değişken Şemsiye Fonu: Portföy sınırlaması olarak yukarıda bahsedilen herhangi bir şemsiye fon kategorisine dahil olmayan fonları içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir