Hisse Senedi Fonu Nedir?

Hisse Senedi Fonu Nedir?

Hisse Senedi Şemsiye Fonları bir yatırım fonu çeşididir. Yatırım fonları hakkında örnek verdiğimiz ve yatırım fonu kavramını detaylıca açıkladığımız yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Eğer yatırım fonlarının çalışma mantığını biliyorsanız, gelin hisse senedi fonunun mantığını birlikte inceleyelim.

Şemsiye Fonu Kavramı

Fonlar farklı kategorilerde değerlendirilmektedir. Bu kategorilere “şemsiye fonu” denmektedir. Örneğin; altın veya altına dayalı araçlara yatırım yapan bir fon satın almak istediğinizi düşünelim. Bunun için “kıymetli madenler şemsiye fonu” kategorisinde yer alan fonlar sizin için uygun olacaktır. Eğer belirlediğiniz fonun detaylarında ağırlığın altına verildiğini görürseniz altın bazlı bir yatırım fonuna ulaşmış olursunuz. Eğer siz tahvil veya bono gibi borçlanma araçlarına ağırlık veren bir yatırım fonuna ortak olmak istiyorsanız “borçlanma araçları şemsiye fonu” kategorisinden kendinize uygun gördüğünüz bir fonu seçmeniz gerekmektedir.

💡 Popüler İçerik! 😊

Yatırım fonlarının performanslarını değerlendirmek istiyorsanız bu içerik tam size göreHem gelen olarak hem de fon türüne göre en çok kazandıran fonları listelediğimiz güncel yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Yatırım fonlarının geçmişe yönelik getirilerini incelemek istiyorsanız "En Çok Kazandıran Yatırım Fonları" içeriğimizi inceleyebilirsiniz

Devamını incele...
#Kod1 Yıllık
Getirisi (%)
Şemsiye Fon Türü
1 IPB160.16 Değişken
2 DVT151.61 Değişken
3 EC2133.4 Hisse Senedi
4 IIH131.93 Hisse Senedi
5 NRC120.17 Değişken

Hisse senedi fonları da bu örneklere benzer bir örnekle ifade edilebilir. Mesela siz sadece sürekli olarak hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarına ortak olmak istiyorsunuz diyelim. Bunun için “hisse senedi şemsiye fonu” kategorisinde bulunan yatırım fonlarından en uygun olan fonu seçmelisiniz. Fakat hisse senedi şemsiye fonları da içerisinde farklı tiplere ayrılmaktadır.

Örneğin; yabancı hisse senedi fonları ağırlıklı olarak yabancı hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarıdır. Bu fonlar sadece Amerika’da yer alan şirketlere yatırım yapmaz. Ayrıca Avrupa, G-20 ülkeleri gibi birçok ülkede yatırım yapan fonlar mevcuttur. Sektör olarak da sağlık sektöründen tutun teknoloji sektörüne kadar birçok alternatif mevcuttur.

Endeks Fonları

Bir başka hisse senedi şemsiye fon tipi ise endeks fonlarıdır. Endeks fonlarıyla ilgili detaylı bilgi verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bist 100, Bist 30, Bist Banka Endeksi, Bist Temettü Endeksi ve Bist Teknoloji Endeksi gibi endekslere paralel getiri sağlamayı amaçlayan yatırım fonları da ayrıca TEFAS’ta listelenmiştir. Son iki yıldır Bist 100 dışında yer alan şirketlere yatırım yapan yatırım fonları bile sistemde mevcuttur.

Faize duyarlı yatırımcılar için ortaya çıkmış olan katılım hisse senedi fonları da TEFAS’ta listelenmektedir. Yani hisse senedi şemsiye fonları kategorisi bile kendi içlerinde kategorilere ayrılabilmektedir. Bu çeşitlilik içerisinde kendinize en uygun olan fonu ya da fonları seçmek gerçekten zor bir karardır. Fakat hisse senedi al-sat işlemlerine vakit ayıramayan ve sürekli gündemi takip etmek istemeyen yatırımcılar için tecrübeli fon yöneticilerinin yönettiği hisse senedi şemsiye fonları gerçekten bulunmaz bir nimet gibi biz bireysel yatırımcılara sunulmuştur.

Not: Sadece Borsa İstanbul’da yer alan hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarının isimlerinin sonunda “Hisse Senedi Yoğun Fon” yazmaktadır. Bu fonlarda kardan stopaj ödenmemektedir.

YouTube kanalımızda yayınladığımız “En İyi Yatırım Fonu Nasıl Seçilir? | Etkin TEFAS Kullanımı” ile TEFAS sitesinin nasıl kullanılacağına dair bir videomuz mevcuttur. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ayrıca, yatırım fonları için “Portföy Nasıl Oluşturulur?” şeklinde detaylı bir şekilde örnekler vererek açıkladığımız portföy oluşturma videosunuz da izlemenizi tavsiye ediyoruz. Herkese bol kazançlar…


Popüler Yazılar

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

  daha fazla oku…

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

  daha fazla oku…

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

  daha fazla oku…

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

  daha fazla oku…

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

  daha fazla oku…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir