Hisse Senedi Fonu Nedir?

Hisse Senedi Şemsiye Fonları bir yatırım fonu çeşididir. Yatırım fonları ile ilgili örnek verdiğimiz ve yatırım fonu kavramını detaylıca açıkladığımız yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Eğer yatırım fonlarının çalışma mantığını biliyorsanız, gelin hisse senedi fonunun mantığını birlikte inceleyelim.

Fonlar farklı kategorilerde değerlendirilmektedir. Bu kategorilere “şemsiye fonu” denmektedir. Örneğin; altın veya altına dayalı araçlara yatırım yapan bir fon satın almak istiyorsanız “kıymetli madenler şemsiye fonu” kategorisinde yer alan fonlar sizin için uygun olacaktır. Eğer belirlediğiniz fonun detaylarına girerseniz ve ağırlığın altına verildiğini görürseniz işte altın bazlı bir yatırım fonuna ulaşmış olacaksınız. Eğer siz tahvil veya bono gibi borçlanma araçlarına ağırlık veren bir yatırım fonuna ortak olmak istiyorsanız “borçlanma araçları şemsiye fonu” kategorisinden kendinize uygun gördüğünüz bir fonu seçmeniz gerekmektedir. Hisse senedi fonları da bu örneklere benzer bir örnekle ifade edilebilir. Mesela siz sadece sürekli olarak hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarına ortak olmak istiyorsanız “hisse senedi şemsiye fonu” kategorisinde yer alan yatırım fonlarından en uygun olan fonu ya da fonları seçmelisiniz. Fakat hisse senedi şemsiye fonları da içerisinde farklı tiplere ayrılmaktadır. Örneğin; yabancı hisse senedi fonları, ağırlıklı olarak yabancı ülkelerde yer alan hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarıdır. Sadece Amerika’da yer alan şirketlere yatırım yapan hisse senedi fonundan tutun teknoloji şirketlerine yatırım yapan hisse senedi şemsiye fonları da bulunmaktadır.

Bir başka hisse senedi şemsiye fon tipi ise endeks fonlarıdır (Endeks fonlarıyla ilgili detaylı bilgi verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz). Bist 100, Bist 30, Bist Banka Endeksi, Bist Temettü Endeksi ve Bist Teknoloji Endeksi gibi endekslere paralel getiri sağlamayı amaçlayan yatırım fonları da ayrıca TEFAS’ta listelenmiştir. Son iki yıldır Bist 100 dışında yer alan şirketlere yatırım yapan yatırım fonları bile sistemde mevcuttur. Faize duyarlı yatırımcılar için ortaya çıkmış olan katılım hisse senedi fonları da TEFAS’ta listelenmektedir. Yani hisse senedi şemsiye fonları kategorisi bile kendi içlerinde kategorilere ayrılabilmektedir. Bu çeşitlilik içerisinde kendinize en uygun olan fonu ya da fonları seçmek gerçekten zor bir karardır. Fakat hisse senedi al-sat işlemlerine vakit ayıramayan ve sürekli gündemi takip etmek istemeyen yatırımcılar için tecrübeli fon yöneticilerinin yönettiği hisse senedi şemsiye fonları gerçekten bulunmaz bir nimet gibi biz bireysel yatırımcılara sunulmuştur.

Not: Sadece Borsa İstanbul’da yer alan hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarının isimlerinin sonunda “Hisse Senedi Yoğun Fon” yazmaktadır. Bu fonlarda kardan stopaj ödenmemektedir.

YouTube kanalımızda yayınladığımız “En İyi Yatırım Fonu Nasıl Seçilir? | Etkin TEFAS Kullanımı” ile TEFAS sitesinin nasıl kullanılacağına dair bir videomuz mevcuttur. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ayrıca, yatırım fonları için “Portföy Nasıl Oluşturulur?” şeklinde detaylı bir şekilde örnekler vererek açıkladığımız portföy oluşturma videosunuz da izlemenizi tavsiye ediyoruz. Herkese bol kazançlar…Son Yazılar

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • BİST50 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST50 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 50 şirketi temsil eden BİST50 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.


 680 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.