Hisse Senedi Fonu Nedir?

Hisse Senedi Şemsiye Fonları bir yatırım fonu çeşididir. Yatırım fonları ile ilgili örnek verdiğimiz ve yatırım fonu kavramını detaylıca açıkladığımız yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Eğer yatırım fonlarının çalışma mantığını biliyorsanız, gelin hisse senedi fonunun mantığını birlikte inceleyelim.

Fonlar farklı kategorilerde değerlendirilmektedir. Bu kategorilere “şemsiye fonu” denmektedir. Örneğin; altın veya altına dayalı araçlara yatırım yapan bir fon satın almak istiyorsanız “kıymetli madenler şemsiye fonu” kategorisinde yer alan fonlar sizin için uygun olacaktır. Eğer belirlediğiniz fonun detaylarına girerseniz ve ağırlığın altına verildiğini görürseniz işte altın bazlı bir yatırım fonuna ulaşmış olacaksınız. Eğer siz tahvil veya bono gibi borçlanma araçlarına ağırlık veren bir yatırım fonuna ortak olmak istiyorsanız “borçlanma araçları şemsiye fonu” kategorisinden kendinize uygun gördüğünüz bir fonu seçmeniz gerekmektedir. Hisse senedi fonları da bu örneklere benzer bir örnekle ifade edilebilir. Mesela siz sadece sürekli olarak hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarına ortak olmak istiyorsanız “hisse senedi şemsiye fonu” kategorisinde yer alan yatırım fonlarından en uygun olan fonu ya da fonları seçmelisiniz. Fakat hisse senedi şemsiye fonları da içerisinde farklı tiplere ayrılmaktadır. Örneğin; yabancı hisse senedi fonları, ağırlıklı olarak yabancı ülkelerde yer alan hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarıdır. Sadece Amerika’da yer alan şirketlere yatırım yapan hisse senedi fonundan tutun teknoloji şirketlerine yatırım yapan hisse senedi şemsiye fonları da bulunmaktadır.

Bir başka hisse senedi şemsiye fon tipi ise endeks fonlarıdır (Endeks fonlarıyla ilgili detaylı bilgi verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz). Bist 100, Bist 30, Bist Banka Endeksi, Bist Temettü Endeksi ve Bist Teknoloji Endeksi gibi endekslere paralel getiri sağlamayı amaçlayan yatırım fonları da ayrıca TEFAS’ta listelenmiştir. Son iki yıldır Bist 100 dışında yer alan şirketlere yatırım yapan yatırım fonları bile sistemde mevcuttur. Faize duyarlı yatırımcılar için ortaya çıkmış olan katılım hisse senedi fonları da TEFAS’ta listelenmektedir. Yani hisse senedi şemsiye fonları kategorisi bile kendi içlerinde kategorilere ayrılabilmektedir. Bu çeşitlilik içerisinde kendinize en uygun olan fonu ya da fonları seçmek gerçekten zor bir karardır. Fakat hisse senedi al-sat işlemlerine vakit ayıramayan ve sürekli gündemi takip etmek istemeyen yatırımcılar için tecrübeli fon yöneticilerinin yönettiği hisse senedi şemsiye fonları gerçekten bulunmaz bir nimet gibi biz bireysel yatırımcılara sunulmuştur.

Not: Sadece Borsa İstanbul’da yer alan hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarının isimlerinin sonunda “Hisse Senedi Yoğun Fon” yazmaktadır. Bu fonlarda kardan stopaj ödenmemektedir.

YouTube kanalımızda yayınladığımız “En İyi Yatırım Fonu Nasıl Seçilir? | Etkin TEFAS Kullanımı” ile TEFAS sitesinin nasıl kullanılacağına dair bir videomuz mevcuttur. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ayrıca, yatırım fonları için “Portföy Nasıl Oluşturulur?” şeklinde detaylı bir şekilde örnekler vererek açıkladığımız portföy oluşturma videosunuz da izlemenizi tavsiye ediyoruz. Herkese bol kazançlar…Son Yazılar

 • BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü 25 Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTM25 endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım hisse tavsiye listesini en düzenli veren aracı kurumlardan biridir. Bu içerikte Ziraat Yatırım’ın sitesinde düzenli olarak paylaştığı hisse öneri listesi ve hedef fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hedef fiyat verilen hisselerin hedeflerine ulaşmaları için gereken yüzdelik getiri potansiyellerini de güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTMTU endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Temettü Nedir?

  Temettü Nedir?

  Bu yazıda temettü nedir? Yani kâr payı nedir? Şirketler neden temettü öder? Kaç çeşit temettü ödeme şekli vardır? Temettü hisseleri nelerdir? En istikrarlı temettü hisseleri nasıl belirlenir? Bu sorulara tek tek yanıt bulacaksınız.

 • Hisselerin Yıllık Getirileri

  Hisselerin Yıllık Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir