Borçlanma Araçları Fonu Nedir?

Bu yazıda borçlanma araçları fonu nedir? sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız. Fakat öncelikle yatırım fonu ile ilgili detaylı bilginiz yoksa buraya tıklayarak içeriği inceleyebilirsiniz.

Borçlanma Araçları Fonu Nedir?

Borçlanma araçları fonu, bir yatırım fonu çeşididir. Tahvil veya bono gibi borçlanma araçlarına yatırım yapmak isteyen bireysel yatırımcıların başvurabilecekleri bir yatırım fonudur.

Şöyle ki, fon yöneticileri fonda yer alan toplam paranın en az %80’ini yerli kamu, yerli özel sektör, yabancı kamu ve yabancı özel sektör borçlanma araçlarına yatırmak durumundadırlar.

Yerli ve/veya yabancı ya da kamu ve/veya özel sektör borçlanma araçlarından birine yoğunlaşan yatırım fonlarına yatırım yapmak isteyen bireysel yatırımcılar ise borçlanma araçları şemsiye fonu kategorisinde yer alan yatırım fonlarından kendilerine uygun olan yatırım fonunu seçmeleri gerekmektedir.

💡 Popüler İçerik! 😊

Yatırım fonlarının performanslarını değerlendirmek istiyorsanız bu içerik tam size göreHem gelen olarak hem de fon türüne göre en çok kazandıran fonları listelediğimiz güncel yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Yatırım fonlarının geçmişe yönelik getirilerini incelemek istiyorsanız "En Çok Kazandıran Yatırım Fonları" içeriğimizi inceleyebilirsiniz

Devamını incele...
#Kod1 Yıllık
Getirisi (%)
Şemsiye Fon Türü
1 TAU298.5 Hisse Senedi
2 YZH297.55 Hisse Senedi
3 ADP296.44 Hisse Senedi
4 IIH270.8 Hisse Senedi
5 IDH261.34 Hisse Senedi

TEFAS‘ta birçok borçlanma araçları yatırım fonu listelenmektedir. Bu fonlar yatırımcılara gerçekten zengin bir çeşitlilik sağlamaktadır. Yatırımcılar paralarını alanında uzman fon yöneticilerine gönül rahatlığıyla emanet edebilmektedirler. Bu sayede yatırımcılar borçlanma araçları yatırımı için vade takip etmek zorunda kalmamış olacaklar. Çünkü her şeyi sizin için kontrol eden fon yönetimi mevcuttur.

Borçlanma Araçları Fonu Nedir?: Avantajları

Düşük Risk ve Güvenli Yatırım İmkanı

Borçlanma araçları şemsiye fonları çoğunlukla devlet tahvilleri, kamu ve özel sektör şirketlerinin bonoları gibi sabit getirili ve düşük riskli yatırım araçlarını içerir.

Bu nedenle yatırımcılar için düşük risk ve güvenli bir yatırım imkanı sunarlar.

Özellikle uzun vadeli yatırımcılar için ana paranın korunması ve düzenli gelir elde etme ihtiyacı olan yatırımcılar için çekici bir seçenektir.

borçlanma araçları fonu nedir 2

Sabit Getiri ve Belirli Bir Dönemdeki Getiri Beklentisi

Borçlanma araçları şemsiye fonları yatırımcılara sabit getiri potansiyeli sunarlar. Tahvil ve bono gibi sabit getirili araçlara yatırım yaptıkları için vade sonunda yatırımcılara belirlenen faiz oranıyla anapara ve faiz getirisi ödenir.

Bu sayede yatırımcılar belirli bir dönemde elde edecekleri getiriyi önceden tahmin edip buna göre yatırım yapar.

Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu Nedir? Dezavantajları

Düşük Getiri Potansiyeli

Borçlanma araçları şemsiye fonları düşük riskli yatırım araçlarına odaklandıkları için getiri potansiyeli de sınırlıdır.

Sabit getirili araçlar genellikle hisse senetleri kadar yüksek getiri sağlamazlar.

Özellikle enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde genellikle yatırımcıların reel getiri potansiyeli düşer ve yatırımlarının değeri azalır.

Faiz Oranları ve Piyasa Koşullarının Etkisi

Borçlanma araçları şemsiye fonları faiz oranları ve piyasa koşullarına duyarlıdır. Faiz oranları düştüğünde, tahvil ve bono gibi sabit getirili araçların getirisi artar.

Ancak faiz oranları yükseldiğinde bu tür yatırımların genellikle değeri düşer ve yatırımcılar kayıplar yaşarlar.

Ayrıca, ekonomik dalgalanmalar ve diğer piyasa koşulları da borçlanma araçları şemsiye fonlarının performansını etkileyebilir.

Vergi ve Maliyetler

Borçlanma araçları şemsiye fonlarındaki gelirler genellikle vergiye tabi tutulurlar. Borçlanma araçları fonunuzu sattıktan sonra elde ettiğiniz kardan stopaj ödersiniz.

Ayrıca yatırım fonlarının yönetim ücretleri gibi maliyetler de yatırımcıların net getirisini etkileyebilir.


Popüler Yazılar

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

  daha fazla oku…

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

  daha fazla oku…

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

  daha fazla oku…

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

  daha fazla oku…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir