Özkaynaklar Nedir? Defter Değeri Nedir? Öz Sermaye Nedir?

Borsaya yeni başlamış kişilerin sıklıkla karşılaştıkları terimlerden birisi de özkaynaklardır. Öncelikle şunu belirtelim: özkaynaklar, öz sermaye ve defter değeri kavramları birebir aynı kavramlardır. Özkaynaklar, bir şirketin varlıklarının borçlarından çıkarılmasıyla elde edilir. Çok basit bir örnekle: A şirketinin duran varlıkları (bina değerleri vs.) değerinin 10 Milyon TL ve dönen varlıklarının (nakit ve nakit benzerleri meblağlar) 20 Milyon TL olduğunu düşünelim. Şirketin tüm borçlarının da 5 Milyon TL olduğunu düşünelim. Bu durumda 20 Milyon TL+ 10 Milyon TL – 5 Milyon TL hesabından şirketin öz sermayesinin 25 Milyon TL olduğunu hesaplayabiliriz. Çünkü duran varlıklar ve dönen varlıklar şirkete artı değer katarken borçlar şirketin başlı başına yükümlülükleri olduğu için şirkete eksi değer katmaktadır (Duran ve dönem varlıklar ile borçlar kalemleri ile ilgili daha geniş örnekler de verilebilir. Basit olması açısından örneği kısa tuttuk).

Özkaynaklar/Öz Sermaye/Defter Değeri (DD) kavramı borsada yatırım yapan kişilerinkullandığı terimlerin başında yer almaktadır. Çünkü bir şirketin PD/DD oranı analiz edildiğinde o şirketin defter değeri önem arz etmektedir. Teorik olarak bir şirketin ederi PD/DD değeri 1’e eşit olduğunda gerçekleşir. Eğer şirketin PD/DD değeri 1’den küçükse (teorik olarak) ucuz kalmış, 1’den büyükse primlenmiş denilebilir. Fakat borsada bir şirketin gelecekte iyi işler yapacağı düşünülüyorsa, güvenilir bir patrona sahipse, piyasa tarafından yüksek PD/DD değeriyle fiyatlanmaya uygunsa vs. PD/DD değeri 5 de olabilir 7 de olabilir. Bu değer o şirket için “pahalıdır” yorumunu yapmamıza tek başına yetmez. Çünkü herhangi bir şirket gelecek fiyatlanmalarından, spekülasyonlardan, konjonktürel dalgalanmalardan, güven veya güvensizlikten çok fazla etkilenmektedir.

PD/DD’nin teorik olarak 1’e eşit olması gerektiği kavramından daha çok bir şirketin “Geçmiş PD/DD ortalaması” kavramını değerlendirmek daha mantıklı olabilir. Eğer şirketi şu anki değeri geçmiş PD/DD ortalamasından daha düşükse “ucuzdur” yorumu yapılabilir. Fakat geçmiş PD/DD ortalamasındaki “geçmiş” kaç ay ya da kaç yıl geçmişi sembolize etmektedir? İşte bu noktada sübjektif görüş oldukça önemlidir. Buna yatırımcının kendisi karar vermelidir.

Bir şirketin bilançosunda yer alan “Özkaynaklar” kısmındaki ifade şirketin öz sermayesini ya da defter değerini vermektedir. Bilançolar 3 ayda bir açıklandığı için bu değer 3 ayda bir değişmektedir.


Son Yazılar

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • BİST50 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST50 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 50 şirketi temsil eden BİST50 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.


 951 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.