Özkaynaklar Nedir? Defter Değeri Nedir? Öz Sermaye Nedir?

Borsaya yeni başlamış kişilerin sıklıkla karşılaştıkları terimlerden birisi de özkaynaklardır. Öncelikle şunu belirtelim: özkaynaklar, öz sermaye ve defter değeri kavramları birebir aynı kavramlardır. Özkaynaklar, bir şirketin varlıklarının borçlarından çıkarılmasıyla elde edilir. Çok basit bir örnekle: A şirketinin duran varlıkları (bina değerleri vs.) değerinin 10 Milyon TL ve dönen varlıklarının (nakit ve nakit benzerleri meblağlar) 20 Milyon TL olduğunu düşünelim. Şirketin tüm borçlarının da 5 Milyon TL olduğunu düşünelim. Bu durumda 20 Milyon TL+ 10 Milyon TL – 5 Milyon TL hesabından şirketin öz sermayesinin 25 Milyon TL olduğunu hesaplayabiliriz. Çünkü duran varlıklar ve dönen varlıklar şirkete artı değer katarken borçlar şirketin başlı başına yükümlülükleri olduğu için şirkete eksi değer katmaktadır (Duran ve dönem varlıklar ile borçlar kalemleri ile ilgili daha geniş örnekler de verilebilir. Basit olması açısından örneği kısa tuttuk).

Özkaynaklar/Öz Sermaye/Defter Değeri (DD) kavramı borsada yatırım yapan kişilerinkullandığı terimlerin başında yer almaktadır. Çünkü bir şirketin PD/DD oranı analiz edildiğinde o şirketin defter değeri önem arz etmektedir. Teorik olarak bir şirketin ederi PD/DD değeri 1’e eşit olduğunda gerçekleşir. Eğer şirketin PD/DD değeri 1’den küçükse (teorik olarak) ucuz kalmış, 1’den büyükse primlenmiş denilebilir. Fakat borsada bir şirketin gelecekte iyi işler yapacağı düşünülüyorsa, güvenilir bir patrona sahipse, piyasa tarafından yüksek PD/DD değeriyle fiyatlanmaya uygunsa vs. PD/DD değeri 5 de olabilir 7 de olabilir. Bu değer o şirket için “pahalıdır” yorumunu yapmamıza tek başına yetmez. Çünkü herhangi bir şirket gelecek fiyatlanmalarından, spekülasyonlardan, konjonktürel dalgalanmalardan, güven veya güvensizlikten çok fazla etkilenmektedir.

PD/DD’nin teorik olarak 1’e eşit olması gerektiği kavramından daha çok bir şirketin “Geçmiş PD/DD ortalaması” kavramını değerlendirmek daha mantıklı olabilir. Eğer şirketi şu anki değeri geçmiş PD/DD ortalamasından daha düşükse “ucuzdur” yorumu yapılabilir. Fakat geçmiş PD/DD ortalamasındaki “geçmiş” kaç ay ya da kaç yıl geçmişi sembolize etmektedir? İşte bu noktada sübjektif görüş oldukça önemlidir. Buna yatırımcının kendisi karar vermelidir.

Bir şirketin bilançosunda yer alan “Özkaynaklar” kısmındaki ifade şirketin öz sermayesini ya da defter değerini vermektedir. Bilançolar 3 ayda bir açıklandığı için bu değer 3 ayda bir değişmektedir.


Son Yazılar

 • BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü 25 Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTM25 endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım hisse tavsiye listesini en düzenli veren aracı kurumlardan biridir. Bu içerikte Ziraat Yatırım’ın sitesinde düzenli olarak paylaştığı hisse öneri listesi ve hedef fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hedef fiyat verilen hisselerin hedeflerine ulaşmaları için gereken yüzdelik getiri potansiyellerini de güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTMTU endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Temettü Nedir?

  Temettü Nedir?

  Bu yazıda temettü nedir? Yani kâr payı nedir? Şirketler neden temettü öder? Kaç çeşit temettü ödeme şekli vardır? Temettü hisseleri nelerdir? En istikrarlı temettü hisseleri nasıl belirlenir? Bu sorulara tek tek yanıt bulacaksınız.

 • Hisselerin Yıllık Getirileri

  Hisselerin Yıllık Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir