Özkaynaklar Nedir? Defter Değeri Nedir? Öz Sermaye Nedir?

Karıştırılan Kavramlar: Özkaynaklar, Defter Değeri, Öz Sermaye

Borsaya yeni başlamış kişilerin sıklıkla karşılaştıkları terimlerden birisi de özkaynaklardır. Öncelikle şunu belirtelim: özkaynaklar, öz sermaye ve defter değeri kavramları birebir aynı kavramlardır. Özkaynaklar, bir şirketin varlıklarının borçlarından çıkarılmasıyla hesaplanır. Çok basit bir örnekle: A şirketinin duran varlıkları (bina değerleri vs.) değerinin 10 Milyon TL ve dönen varlıklarının (nakit ve nakit benzerleri meblağlar) 20 Milyon TL olduğunu düşünelim. Ayrıca şirketin tüm borçlarının da 5 Milyon TL olduğunu düşünelim. Bu durumda 20 Milyon TL+ 10 Milyon TL – 5 Milyon TL hesabından şirketin öz sermayesinin 25 Milyon TL olduğunu hesaplayabiliriz. Çünkü duran varlıklar ve dönen varlıklar şirkete artı değer katarken borçlar şirketin başlı başına yükümlülükleri olduğu için şirkete eksi değer katmaktadır (Duran ve dönen varlıklar ile borçlar kalemleri ile ilgili daha geniş örnekler de vardır). Basit olması açısından örneği kısa tuttuk.

PD/DD Değeri

Özkaynaklar/Öz Sermaye/Defter Değeri (DD) kavramı borsada yatırım yapan kişilerin kullandığı terimlerin başında yer almaktadır. Çünkü bir şirketin PD/DD oranı analiz edildiğinde o şirketin defter değeri önem arz etmektedir. Teorik olarak bir şirketin ederi PD/DD değeri 1’e eşit olduğunda gerçekleşir. Eğer şirketin PD/DD değeri 1’den küçükse (teorik olarak) ucuz kalmış, 1’den büyükse primlenmiştir. Fakat borsada bir şirketin gelecekte iyi işler yapacağı düşünülüyorsa, güvenilir bir patrona sahipse, piyasa tarafından yüksek PD/DD değeriyle fiyatlanmaya uygunsa vs. PD/DD değeri 5 de olabilir 7 de olabilir. Bu değer o şirket için “pahalıdır” yorumunu yapmamıza tek başına yetmez. Çünkü herhangi bir şirket gelecek fiyatlanmalarından, spekülasyonlardan, konjonktürel dalgalanmalardan, güven veya güvensizlikten çok fazla etkilenmektedir.

Şirketlerin Tarihsel PD/DD Değerine Göre İncelenmesi

PD/DD’nin teorik olarak 1’e eşit olması gerektiği kavramından daha çok önemli bir kavram vardır. Bunun için bir şirketin “Geçmiş PD/DD ortalaması” kavramını değerlendirmek daha mantıklıdır. Eğer şirketi şu anki değeri geçmiş PD/DD ortalamasından daha düşükse “ucuzdur” yorumu yapılır. Fakat geçmiş PD/DD ortalamasındaki “geçmiş” kaç ay ya da kaç yıl geçmişi sembolize etmektedir? İşte bu noktada sübjektif görüş oldukça önemlidir. Buna yatırımcının kendisi karar vermelidir. Bu nedenle sizler için “Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler” içeriğini hazırladık. Bu içeriği ziyaret ederek güncel PD/DD değerinin tarihsel PD/DD değerine göre aşağıda olan şirketleri inceleyebilirsiniz.

Bir şirketin bilançosunda yer alan “Özkaynaklar” kısmındaki ifade şirketin öz sermayesini ya da defter değerini vermektedir. Bilançolar 3 ayda bir açıklandığı için bu değer 3 ayda bir değişmektedir.


Popüler İçerikler

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

  daha fazla oku…

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

  daha fazla oku…

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

  daha fazla oku…

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

  daha fazla oku…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir