Volatilitesi Düşük, Getirisi Yüksek Yatırım Fonları

Yatırım fonlarını analiz ederken genelde son 5 yıllık getirilerine bakarak işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bunun en önemli sebebi, belirli dönemde yaşanan şokları göz ardı ederek yatırım fonlarının uzun vadede ne kadar başarılı olup olmadığıdır. Finansal şok yaşanan belirli bir dönemden olumsuz etkilenmeyen bir yatırım fonuna hemen getirisi iyi bir yatırım fonu etiketini yapıştırmamalıyız. O yatırım fonu uzun vadede de çok iyi getiriler sunmamış olabilir. Bu sebeple genelde 3-5 yıllık getirileri inceliyoruz ki en sağlam getiriyi sunan yatırım fonları karşımıza çıksın. Fakat son 1-1.5 yılda çok fazla yatırım fonu TEFAS fonları listesinde yer almaya başladı. Dolayısıyla analizlerimize bu yatırım fonlarını da dahil etme ihtiyacı duyduk. Diğer yatırım fonlarıyla yeni kurulan fonları karşılaştırabilmemizin tek yolu son 1 yıllık verilere bakarak karşılaştırmalı analiz yapmak olarak görülmektedir.

Yatırım fonlarının son 1 yıllık verilerini elde ederek volatilite ve getirilerini değerlendirdiğimiz bu çalışmada altının son 1 yıllık getirisi ve doların da son bir yıllık getirisiyle birlikte volatiliteleri de değerlendirilerek analize dahil edildi. Yani bu iki enstrümana da yatırım fonu muamelesi göstererek karşılaştırma imkanı bulmuş oluyoruz.

Son bir yıllık verilere göre volatilitesi en yüksek 10 yatırım fonu şu şekildedir:

1. Ak Portföy Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu (AOY)
2. Ak Portföy Petrol Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (AES)
3. Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu (YAY)
4. Azimut Pyş Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (GBC)
5. Yapı Kredi Portföy Gümüş Fon Sepeti Fonu (YZG)
6. Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFT)
7. Garanti Portföy Temiz Enerji Değişken Fon (GZH)
8. İş Portföy Emtia Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (TGE)
9. Ak Portföy Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFA)
10. Fiba Portföy Altın Fonu (FIB)

En volatil fonlarda zirvede olan AOY fonunun son bir yıllık getirisi oldukça düşüktür (%29,98). Fakat 2. sırada bulunan AES fonu genel sıralamada getiri bakımından en yüksek değere sahip olan yatırım fonu olarak tespit edilmiştir (%196,08).

Hisse senedi yatırım fonlarına göre volatiliteye bakacak olursak da sıralama şu şekilde oluşuyor:

1. Ak Portföy Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu (AOY)
2. Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu (YAY)
3. Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFT)
4. Ak Portföy Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFA)
5. Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFS)
6. Ak Portföy Avrupa Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFV)
7. İş Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu (TMG)
8. Inveo Portföy G-20 Ülkeleri Yabancı Hisse Senedi Fonu (GBG)
9. Ak Portföy Bist Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (ADP)
10. İş Portföy Bıst Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (TAU)

En volatil fon bir önceki örnekte olduğu gibi AOY fonu olurken hisse senedi şemsiye fon kategorisinde son 1 yılda en volatil ikinci fon YAY fonu olarak tespit edilmiştir. AOY fonunun getirisi yaklaşık %30 iken YAY fonunun yıllık getirisi %95,66 olarak gerçekleşmiştir. 3. sıradaki AFT’nin 1 yıllık getirisi %76,31 olurken 4. sıradaki AFA’nın yıllık getirisi %101,61 olarak gerçekleşmiştir.

Karma ve değişken şemsiye fonu kategorisinde de en volatil 10 yatırım fonu listesi şu şekilde oluşmuştur:

1. Garanti Portföy Temiz Enerji Değişken Fon (GZH)
2. İş Portföy Elektrikli Araçlar Karma Fon (IPJ)
3. Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu (KUB)
4. İş Portföy Teknoloji Karma Fon (ITP)
5. İş Portföy Sağlık Şirketleri Karma Fon (IKL)
6. İstanbul Portföy Birinci Değişken Fon (IPB)
7. Ak Portföy İkinci Değişken Fon (AGC)
8. Tacirler Portföy Değışken Fon (TCD)
9. Hsbc Portföy Çoklu Varlık Üçüncü Değişken Fon (HOA)
10. Kare Portföy Birinci Değişken Fon (KRF)
Bu kategoride volatilite bazında zirvede yer alan GZH fonunu yıllık %75’lik getirisiyle IPJ takip ediyor. 3. sırada yer alan KUB fonu da bu kategoride en volatil fonlardan birisi olarak göze çarpmaktadır. KUB fonunun son 1 yıllık getirisi %98,31’dir. Popüler bir yatırım fonu olan TCD kodlu Tacirler Portföy Değişken Fon’u ise en volatil karma ve değişken fonlar listesinde 8. sırada yer alıyor ve yıllık getirisi ise %21,87’dir.

Bütün yatırım fonlarını tablo halinde aşağıda paylaştık. Bu tablodan dilediğiniz şemsiye fonuna ait değerleri elde edebilirsiniz. Ayrıca, sayfanın en alt tarafında bu konuyla ilgili çektiğimiz YouTube videosunu da izleyerek en optimal yatırım fonu seçimini volatiliteye ve getiriye göre nasıl yapabileceğinize dair paylaştığımız bir yöntemi değerlendirebilirsiniz.

Generated by wpDataTables


Kaynak: tefas.gov.tr


“Getirisi Yüksek ve Volatilitesi Düşük Yatırım Fonları | Son 1 Yıllık Verilerin Analizi” isimli YouTube videosu:
Son Yazılar

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin halka açıklık oranları güncel olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Haftalık olarak güncellenen bu yazıda bütün hisse senetlerine ait halka açıklık oranlarını görebilirsiniz.


 1,507 

3 thoughts on “Volatilitesi Düşük, Getirisi Yüksek Yatırım Fonları

 1. Merhaba, excel dosyası yanlış sanırım. Hisse senetleri ile ilgili bir döküman var.

  • Merhaba, bir problem oldu sanırım çok affedersiniz. Şu an düzelmiş olması gerekiyor.

 2. Siteniz çok güzel emeğinize sağlık. Siteden çıkamıyorum bir türlü oku oku konuları bitiremiyorum. Yapıştım kaldım siteye. Çok faydalı oldu benim açımdan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.