Volatilitesi Düşük, Getirisi Yüksek Yatırım Fonları

Giriş

Yatırım fonlarını analiz ederken genelde son 5 yıllık getirilerine bakarak işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bunun en önemli sebebi, belirli dönemde yaşanan şokları göz ardı ederek yatırım fonlarının uzun vadede ne kadar başarılı olup olmadığıdır. Finansal şok yaşanan belirli bir dönemden olumsuz etkilenmeyen bir yatırım fonuna hemen getirisi iyi bir yatırım fonu etiketini yapıştırmamalıyız. O yatırım fonu uzun vadede de çok iyi getiriler sunmamış olabilir. Bu sebeple genelde 3-5 yıllık getirileri inceliyoruz ki en sağlam getiriyi sunan yatırım fonları karşımıza çıksın. Fakat son 1-1.5 yılda çok fazla yatırım fonu TEFAS fonları listesinde yer almaya başladı. Dolayısıyla analizlerimize bu yatırım fonlarını da dahil etme ihtiyacı duyduk. Diğer yatırım fonlarıyla yeni kurulan fonları karşılaştırabilmemizin tek yolu son 1 yıllık verilere bakarak karşılaştırmalı analiz yapmak olarak görülmektedir. Bu içerikte volatilitesi düşük fonlar ve getirisi yüksek fonları inceleyeceğiz.

Analiz Metodu

Yatırım fonlarının son 1 yıllık verilerini elde ederek volatilite ve getirilerini değerlendirdiğimiz bu çalışmada altının son 1 yıllık getirisi ve doların da son bir yıllık getirisiyle birlikte volatiliteleri de değerlendirilerek analize dahil edildi. Yani bu iki enstrümana da yatırım fonu muamelesi göstererek karşılaştırma imkanı bulmuş oluyoruz.

Volatilitesi En Yüksek Yatırım Fonları

Genel

Son bir yıllık verilere göre volatilitesi en yüksek 10 yatırım fonu şu şekildedir:

1. Ak Portföy Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu (AOY)
2. Ak Portföy Petrol Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (AES)
3. Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu (YAY)
4. Azimut Pyş Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (GBC)
5. Yapı Kredi Portföy Gümüş Fon Sepeti Fonu (YZG)
6. Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFT)
7. Garanti Portföy Temiz Enerji Değişken Fon (GZH)
8. İş Portföy Emtia Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (TGE)
9. Ak Portföy Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFA)
10. Fiba Portföy Altın Fonu (FIB)

En volatil fonlarda zirvede olan AOY fonunun son bir yıllık getirisi oldukça düşüktür (%29,98). Fakat 2. sırada bulunan AES fonu genel sıralamada getiri bakımından en yüksek değere sahip olan yatırım fonu olarak tespit edilmiştir (%196,08).

Hisse Senedi Fonları

Hisse senedi yatırım fonlarına göre volatiliteye bakacak olursak da sıralama şu şekilde oluşuyor:

1. Ak Portföy Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu (AOY)
2. Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu (YAY)
3. Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFT)
4. Ak Portföy Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFA)
5. Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFS)
6. Ak Portföy Avrupa Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFV)
7. İş Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu (TMG)
8. Inveo Portföy G-20 Ülkeleri Yabancı Hisse Senedi Fonu (GBG)
9. Ak Portföy Bist Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (ADP)
10. İş Portföy Bıst Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (TAU)

En volatil fon bir önceki örnekte olduğu gibi AOY fonu olurken hisse senedi şemsiye fon kategorisinde son 1 yılda en volatil ikinci fon YAY fonu olarak tespit edilmiştir. AOY fonunun getirisi yaklaşık %30 iken YAY fonunun yıllık getirisi %95,66 olarak gerçekleşmiştir. 3. sıradaki AFT’nin 1 yıllık getirisi %76,31 olurken 4. sıradaki AFA’nın yıllık getirisi %101,61 olarak gerçekleşmiştir.

Karma ve Değişken Fonlar

Karma ve değişken şemsiye fonu kategorisinde de en volatil 10 yatırım fonu listesi şu şekilde oluşmuştur:

1. Garanti Portföy Temiz Enerji Değişken Fon (GZH)
2. İş Portföy Elektrikli Araçlar Karma Fon (IPJ)
3. Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu (KUB)
4. İş Portföy Teknoloji Karma Fon (ITP)
5. İş Portföy Sağlık Şirketleri Karma Fon (IKL)
6. İstanbul Portföy Birinci Değişken Fon (IPB)
7. Ak Portföy İkinci Değişken Fon (AGC)
8. Tacirler Portföy Değışken Fon (TCD)
9. Hsbc Portföy Çoklu Varlık Üçüncü Değişken Fon (HOA)
10. Kare Portföy Birinci Değişken Fon (KRF)
Bu kategoride volatilite bazında zirvede yer alan GZH fonunu yıllık %75’lik getirisiyle IPJ takip ediyor. 3. sırada yer alan KUB fonu da bu kategoride en volatil fonlardan birisi olarak göze çarpmaktadır. KUB fonunun son 1 yıllık getirisi %98,31’dir. Popüler bir yatırım fonu olan TCD kodlu Tacirler Portföy Değişken Fon’u ise en volatil karma ve değişken fonlar listesinde 8. sırada yer alıyor ve yıllık getirisi ise %21,87’dir.

Bütün yatırım fonlarını tablo halinde aşağıda paylaştık. Bu tablodan dilediğiniz şemsiye fonuna ait değerleri elde edebilirsiniz. Volatilitesi düşük fonlar ve volatilitesi yüksek fonlar şeklinde inceleyebilirsiniz. Ayrıca, sayfanın en alt tarafında bu konuyla ilgili çektiğimiz YouTube videosunu da izleyerek en optimal yatırım fonu seçimini volatiliteye ve getiriye göre nasıl yapabileceğinize dair paylaştığımız bir yöntemi değerlendirebilirsiniz.

Volatilitesi Düşük Fonlar

Generated by wpDataTables


Kaynak: tefas.gov.tr

Konuyla İlgili Youtube Videosu

Bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz YouTube videosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca alt kısımdan da izleyebilirsiniz. “Getirisi Yüksek ve Volatilitesi Düşük Yatırım Fonları | Son 1 Yıllık Verilerin Analizi” isimli YouTube videosu:
Son Yazılar

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • En Çok Kazandıran Hisseler

  Borsada en çok kazandıran hisseler ve getiri yüzdelerini güncel olarak bu içeriği ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

 • 2022 Yılında En Fazla Kazandıran Yatırım Fonları

  2022 yılında en fazla kazandıran fonlarını bu sayfada listeliyoruz. Bu sayfa haftalık olarak güncellenmektedir. TEFAS’ta listelenen yatırım fonları arasında 2022 yılında en fazla getiri sağlayan yatırım fonlarını kategori bazlı değerlendirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tasarım