Volatilitesi Düşük, Getirisi Yüksek Yatırım Fonları

Yatırım fonlarını analiz ederken genelde son 5 yıllık getirilerine bakarak işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bunun en önemli sebebi, belirli dönemde yaşanan şokları göz ardı ederek yatırım fonlarının uzun vadede ne kadar başarılı olup olmadığıdır. Finansal şok yaşanan belirli bir dönemden olumsuz etkilenmeyen bir yatırım fonuna hemen getirisi iyi bir yatırım fonu etiketini yapıştırmamalıyız. O yatırım fonu uzun vadede de çok iyi getiriler sunmamış olabilir. Bu sebeple genelde 3-5 yıllık getirileri inceliyoruz ki en sağlam getiriyi sunan yatırım fonları karşımıza çıksın. Fakat son 1-1.5 yılda çok fazla yatırım fonu TEFAS fonları listesinde yer almaya başladı. Dolayısıyla analizlerimize bu yatırım fonlarını da dahil etme ihtiyacı duyduk. Diğer yatırım fonlarıyla yeni kurulan fonları karşılaştırabilmemizin tek yolu son 1 yıllık verilere bakarak karşılaştırmalı analiz yapmak olarak görülmektedir.

Yatırım fonlarının son 1 yıllık verilerini elde ederek volatilite ve getirilerini değerlendirdiğimiz bu çalışmada altının son 1 yıllık getirisi ve doların da son bir yıllık getirisiyle birlikte volatiliteleri de değerlendirilerek analize dahil edildi. Yani bu iki enstrümana da yatırım fonu muamelesi göstererek karşılaştırma imkanı bulmuş oluyoruz.

Son bir yıllık verilere göre volatilitesi en yüksek 10 yatırım fonu şu şekildedir:

1. Ak Portföy Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu (AOY)
2. Ak Portföy Petrol Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (AES)
3. Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu (YAY)
4. Azimut Pyş Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (GBC)
5. Yapı Kredi Portföy Gümüş Fon Sepeti Fonu (YZG)
6. Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFT)
7. Garanti Portföy Temiz Enerji Değişken Fon (GZH)
8. İş Portföy Emtia Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu (TGE)
9. Ak Portföy Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFA)
10. Fiba Portföy Altın Fonu (FIB)

En volatil fonlarda zirvede olan AOY fonunun son bir yıllık getirisi oldukça düşüktür (%29,98). Fakat 2. sırada bulunan AES fonu genel sıralamada getiri bakımından en yüksek değere sahip olan yatırım fonu olarak tespit edilmiştir (%196,08).

Hisse senedi yatırım fonlarına göre volatiliteye bakacak olursak da sıralama şu şekilde oluşuyor:

1. Ak Portföy Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu (AOY)
2. Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu (YAY)
3. Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFT)
4. Ak Portföy Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFA)
5. Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFS)
6. Ak Portföy Avrupa Yabancı Hisse Senedi Fonu (AFV)
7. İş Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu (TMG)
8. Inveo Portföy G-20 Ülkeleri Yabancı Hisse Senedi Fonu (GBG)
9. Ak Portföy Bist Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (ADP)
10. İş Portföy Bıst Banka Endeksi Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) (TAU)

En volatil fon bir önceki örnekte olduğu gibi AOY fonu olurken hisse senedi şemsiye fon kategorisinde son 1 yılda en volatil ikinci fon YAY fonu olarak tespit edilmiştir. AOY fonunun getirisi yaklaşık %30 iken YAY fonunun yıllık getirisi %95,66 olarak gerçekleşmiştir. 3. sıradaki AFT’nin 1 yıllık getirisi %76,31 olurken 4. sıradaki AFA’nın yıllık getirisi %101,61 olarak gerçekleşmiştir.

Karma ve değişken şemsiye fonu kategorisinde de en volatil 10 yatırım fonu listesi şu şekilde oluşmuştur:

1. Garanti Portföy Temiz Enerji Değişken Fon (GZH)
2. İş Portföy Elektrikli Araçlar Karma Fon (IPJ)
3. Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu (KUB)
4. İş Portföy Teknoloji Karma Fon (ITP)
5. İş Portföy Sağlık Şirketleri Karma Fon (IKL)
6. İstanbul Portföy Birinci Değişken Fon (IPB)
7. Ak Portföy İkinci Değişken Fon (AGC)
8. Tacirler Portföy Değışken Fon (TCD)
9. Hsbc Portföy Çoklu Varlık Üçüncü Değişken Fon (HOA)
10. Kare Portföy Birinci Değişken Fon (KRF)
Bu kategoride volatilite bazında zirvede yer alan GZH fonunu yıllık %75’lik getirisiyle IPJ takip ediyor. 3. sırada yer alan KUB fonu da bu kategoride en volatil fonlardan birisi olarak göze çarpmaktadır. KUB fonunun son 1 yıllık getirisi %98,31’dir. Popüler bir yatırım fonu olan TCD kodlu Tacirler Portföy Değişken Fon’u ise en volatil karma ve değişken fonlar listesinde 8. sırada yer alıyor ve yıllık getirisi ise %21,87’dir.

Bütün yatırım fonlarını tablo halinde aşağıda paylaştık. Bu tablodan dilediğiniz şemsiye fonuna ait değerleri elde edebilirsiniz. Ayrıca, sayfanın en alt tarafında bu konuyla ilgili çektiğimiz YouTube videosunu da izleyerek en optimal yatırım fonu seçimini volatiliteye ve getiriye göre nasıl yapabileceğinize dair paylaştığımız bir yöntemi değerlendirebilirsiniz.

Generated by wpDataTables


Kaynak: tefas.gov.tr


“Getirisi Yüksek ve Volatilitesi Düşük Yatırım Fonları | Son 1 Yıllık Verilerin Analizi” isimli YouTube videosu:
Son Yazılar

 • Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi; BİST100 endeksi, Nasdaq Composite endeksi vb. gibi bir borsa endeksidir. Bildiğiniz gibi ülkemizde Borsa İstanbul’un temel göstergesi olarak BİST100 endeksi kullanılır. Benzer şekilde, ABD borsalarını temsilen de en temel göstergelerden birisi S&P 500 endeksidir. Peki S&P 500 nedir? S&P 500 endeksine dahil olmak için şirketlerin hangi özelliklerine bakılmaktadır? Hangi hisse senetleri S&P 500 endeksine dahil olabilir?

 • BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS terimi Brasil, Russia, India, China ve South Africa kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu ülkeler sırasıyla Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dır. Ayrıca bu 5 ülke gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Bu yazımızda BRICS nedir, BRICS ülkeleri nedir sorularına yanıt arayacağız.

 • Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Çoğu insan Nasdaq’ı teknoloji ağırlıklı bir hisse senedi endeksi olarak bilir. Bununla birlikte, kompozit terimi ve endeksin nasıl çalıştığı genellikle ana endeksler arasında en az anlaşılan kısımdır. Bu yazıda Nasdaq Composite endeksi ile bu endekse dahil en büyük şirketlerin ne olduğunu ve Nasdaq 100 endeksine göre farklılıklarını inceleyeceğiz.

 • Borsa Endeksi Nedir?

  Borsa Endeksi Nedir?

  u yazıda “borsa endeksi nedir?” ve “dünyadaki örnekleri nelerdir?” sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca ülkemiz borsasında yer alan endekslerden de bahsederek konunun pekişmesi sağlanacaktır.

 • Eurobond Fonu Nedir?

  Eurobond Fonu Nedir?

  Bu makalede “Eurobond nedir?” ve “Eurobond fonu nedir” sorularına yanıt bulabileceksiniz. Ayrıca, “Eurobond yatırım fonları nelerdir” ve “Eurobond fonu nasıl alınır?” sorularına yanıt aramaya çalıştık.


3 yorum

 1. Siteniz çok güzel emeğinize sağlık. Siteden çıkamıyorum bir türlü oku oku konuları bitiremiyorum. Yapıştım kaldım siteye. Çok faydalı oldu benim açımdan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir