Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

Giriş

Çoğu insan Nasdaq‘ı teknoloji ağırlıklı bir hisse senedi endeksi olarak bilir. Bununla birlikte, kompozit terimi ve endeksin nasıl çalıştığı genellikle ana endeksler arasında en az anlaşılan kısımdır. Bu yazıda Nasdaq Composite endeksi ile bu endekse dahil en büyük şirketlerin ne olduğunu ve Nasdaq 100 endeksine göre farklılıklarını inceleyeceğiz.

Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

Nasdaq Composite (IXIC), Nasdaq borsasında listelenen hisselerden oluşan bir borsa endeksidir. Endekse dahil edilmek için aşağıdaki kriterlere sahip olmak gerekmektedir.

1- Hisse senedinin Nasdaq borsasında işlem görmesi gerekmektedir.

2- Ayrıca hisse senedi, bir şirket vasfıyla kurulmuş olmalıdır. Yani borsa yatırım fonları (ETF’ler) vb. endekse dahil edilmezler.

3- Son olarak, Amerikan mevduat makbuzları (ADR) ve gayrimenkol yatırım ortaklıkları (REIT) endekse dahil olabilir.

Dolayısıyla IXIC endeksinde çok fazla hisse senedinin yer almasının sebebi de bu maddelerdir. Yani sadece büyük şirketler Nasdaq Composite endeksinde yer almaz. Tüm Nasdaq borsasındaki hisse senetleri endekste yer alabilir. Bundan dolayı da endeksteki hisselerin sayısı sık sık değişmektedir.

Nasdaq Composite, ABD’de en çok takip edilen borsa endekslerinden biridir. Genellikle üç majör endeks piyasa yorumcuları tarafından takip edilmektedir. Bu üç endeksten birisi Dow Jones Industrial Average, diğeri S&P 500 ve üçüncüsü ise Nasdaq Composite endeksidir. Teknoloji sektöründe şirket yoğunluğu aşırı fazladır. Özellikle çok genç ve hızlı büyüyen şirketlerin varlığı oldukça fazladır. Tüm pazarın ne kadar iyi performans sergilediğini belirten en önemli gösterge IXIC endeksidir.

Nasdaq Composite Nasıl Hareket Eder?

Çoğu hisse senedi endeksi gibi, IXIC endeksinde de şirketlerin ağırlıkları bulunmaktadır. Bu ağırlıklandırma şirketlerin piyasa değerleriyle ilişkilidir. Yani büyük bir şirketin endekse etkisiyle küçük ölçekli bir şirketin endeksi etkisi bir değildir. Örneğin, 50 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Nasdaq listesinde yer alan bir hisse senedinin 25 milyar dolarlık piyasa değerine sahip hisse senedine göre endekse etkisi iki kat daha fazladır. Tabi bu örnek konunun anlaşılması için verilmiştir. BİST100 endeksindeki benzer mantık burada da vardır. Yine BİST100 endeksi gibi IXIC endeksi de gün içinde sürekli dalgalanma göstermektedir.

Nasdaq Composite Endeksindeki En Büyük Şirketler Hangileridir?

2 Şubat 2023 tarihi itibarıyla Nasdaq Composite endeksinde yer alan en büyük 20 şirket aşağıda listelenmiştir.

 1. Apple
 2. Microsoft
 3. Alphabet A
 4. Amazon.com
 5. Tesla
 6. NVIDIA
 7. Broadcom
 8. PepsiCo
 9. Costco
 10. Cisco
 11. Adobe
 12. Comcast
 13. Texas Instruments
 14. Netflix
 15. Qualcomm
 16. Honeywell
 17. AMD
 18. Amgen
 19. Starbucks
 20. Intuit

Nasdaq Composite ile Nasdaq 100 Endeksi Arasındaki Fark Nedir?

NDX (Nasdaq 100) endeksi Nasdaq Composite endeksi gibi takip edilen ve oldukça karıştırılan diğer bir Nasdaq endeksidir. Nasdaq 100 endeksinin de ağırlıklandırmaları da piyasa değerlerine göre yapılmaktadır. Aynı zamanda piyasa değeri ağırlıklı olan bu endeks, genellikle Nasdaq Bileşik ile karıştırılır, ancak dikkat edilmesi gereken büyük bir fark vardır. Nasdaq 100 endeksi, Nasdaq borsasında listelenen tüm hisse senetlerini dahil etmez. Nasdaq 100 endeksi, Nasdaq borsasında listelenen ve finansal olmayan en büyük 100 şirketi endekse dahil eder.

Tahmin edeceğiniz üzere, bu 100 şirket Nasdaq Composite endeksinin %90’ından fazlasını oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu iki endeks benzer hareket eder fakat yine de arasında farklılıklar vardır. Örneğin Borsa İstanbul’da yer alan BİST 50 endeksi ve BİST 100 endeksi ayrı iki endekslerdir. Fakat grafiklerini incelediğinizde bu iki endeksin birbirine paralel hareket ettiğini görürsünüz. Arada çok az nüans farkı bulunmaktadır. Aynı örnek Nasdaq Composite endeksi ile Nasdaq 100 endeksi için de geçerlidir. Dolayısıyla bu iki endeks aslında aynı endeks değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir