TEFAS Nedir? TEFAS Nasıl Kullanılır?

Giriş

Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu ya da kısaca “TEFAS“, yatırım fonlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların piyasada var olan yatırım fonlarını incelemesine yardımcı olan devlete ait bir sitedir. Bir yatırımcı TEFAS üzerinden sadece yatırım fonlarının isimlerini görmez, ayrıca yatırım fonlarının geçmişe dönük getiri değerlerini de yatırımcıya ücretsiz bir şekilde sunar. Bir yatırım fonunun hem kendi geçmiş değerlerini ve yüzdesel getirilerini hem de diğer yatırım fonlarıyla karşılaştırmalarını yaparak geçmişe dönük performans analizi yapılabilmektedir. Eğer yatırım fonu nedir (fon yatırımı nedir) bilmiyorsanız bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer bu konuyla ilgili bir fikriniz varsa detaylandırılmış “TEFAS nedir” başlıklı içeriğimize devam edebiliriz.

TEFAS Nedir?

tefas.gov.tr adresine girdiğinizde sizi şu şekilde bir sayfa karşılayacaktır:


Ana sayfanın yanında yer alan “Fon Detaylı Analiz” menüsüne tıklayarak fon detaylı analiz bölümüne ulaşabilirsiniz. Buradan da hemen sağ tarafta bulunan “?” butonuna tıklayarak Menkul Kıymet Yatırım Fonları, Emeklilik Fonları ve Borsa Yatırım Fonları listesine ulaşabilirsiniz. Biz YouTube kanalımızda ve www.borsaveyatirim.com sitemizde Menkul Kıymet Yatırım Fonları üzerine yoğunlaştığımız için buradan gideceğiz. “Menkul Kıymet Yatırım Fonları” seçeneğine tıkladığınızda ise sizi şu şekilde bir görüntü karşılayacaktır:


Bu kısımda ilgilendiğiniz bir yatırım fonu varsa seçebilirsiniz. CTRL+F tuş kombinasyonuyla arama yaparak örnek olarak “Tacirler Portföy Değişken Fon” yatırım fonunu seçelim. Çıkan ekranda bizleri fona ait son fiyat, günlük getiri yüzdesi, fon toplam payı, fon toplam değeri (havuzda mevcut var olan para, fona katılan kişilerin toplam parası), fonun kategorisi, son bir yıllık kategori derecesi (bu örneğimizdeki yatırım fonu değişken fon kategorisinde olduğu için bütün değişken fonları arasında son 1 yılda kaç fon varmış ve bu fon getiri konusunda bu fonlar arasında kaçıncı sırada), yatırımcı sayısı (mevcut yatırımcı sayısı) ve pazar payı (yüzdesel) bilgileri yer almaktadır.

Bir Fonun Fon Varlık Dağılımı Bilgisine Nasıl Ulaşılır?

Hemen bir alt kısımda da son 1 ay, son 3 ay, son 6 ay ve son 1 yıllık getirileri görülmektedir. Bir alt tarafta yer alan grafikte de günlük fiyat dalgalanmalarını görebilirsiniz. Grafiğin altında yer alan “Fon Varlık Dağılımı” grafiği ise mevcut paranın (havuzda fondaki herkese ait olan para) yüzde kaçının hangi enstrümanda olduğunu göstermektedir.


En alt kısımda ise bir başka fon daha seçerek yıllara göre getiri karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Bu kısımda mevduat faizi, BİST100, BİST30, kategori ortalaması, TÜFE, Euro, Dolar ve altın yüzdesel değişimlerini de hesaba dahil ederek seçtiğiniz diğer fon ile çoklu bir karşılaştırma imkanına sahipsiniz. Bu örnekte biz Ak Portföy’e ait bir fon seçtik.


Fon İle İlgili Güncel Bilgilere Nasıl Ulaşılır?

Fon ile ilgili güncel izahname, portföy dağılım raporları gibi bilgilere ulaşmak için de orta-sol kısımda yer alan “KAP bilgi adresi” bölümüne tıklayarak Kamuyu Aydınlatma Platformu sitesine ulaşabilirsiniz. Gördüğünüz gibi her şey şeffaf.

Bana bir iki fon yetmez, ben bütün fonları birbirleriyle karşılaştırmak istiyorum diyorsanız da menüden “Fon Karşılaştırma”yı seçmeniz gerekmektedir. Buradan bütün yatırım fonlarına ait farklı farklı vadelerde getiri karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Unutmayın, her gün geçtikçe bu veriler de doğal olarak bir gün ileri kayıyor ve değerler değişiyor. Eğer nitelikli yatırımcı değilseniz (bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen değilsiniz :)) Şemsiye Fon Türü kısmında Serbest Şemsiye Fonu yazan yatırım fonlarına bakmayın. Zira bu yatırım fonlarından satın alamıyorsunuz.

Mesela son 5 yıla göre sıralama yaptığınızda bazı yatırım fonu verilerinin bulunduğu yerde “-” yazdığını görürsünüz. Bu da o yatırım fonunun o tarihlerde piyasada olmadığını, daha sonralarda kurulduğunu gösterir. Bu verileri Excel, PDF vs. şeklinde tablonun üst kısmındaki butonlara tıklayarak indirebilirsiniz.

“Ben son 2 yıllık getirilere bakmak istiyorum” diyorsanız da (malum, tabloda 2 yıllık getiriler yer almıyor) “Tarih Aralığı” kısmından bugünün tarih ile iki yıl öncesine denk gelen tarihi belirtebilirsiniz. Bu sayede belirttiğiniz tarih aralığındaki getiriler karşınıza çıkacaktır. Eğer belirli bir fon türüne odaklanmak istiyorsanız da (örnek olarak katılım fonları) orta-üst kısımda yer alan “Şemsiye Fon Türü” kısmından katılım şemsiye fonu yazısına tıklamanız gerekmektedir. Bu sayfada biraz deneme yanılma yoluyla vakit geçirin. TEFAS sitesinin çok basit ve anlaşılır bir site olduğu söylenebilir.

Eğer “ben gün gün fiyatları görmek istiyorum” diyorsanız da menüden “Tarihsel Veriler” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Bu sayede istediğiniz fona ait geçmişe dönük fiyatları listeleyebilirsiniz ve indirebilirsiniz. Fakat biz bu yazıyı hazırlarken bu verileri sadece 3 aylık bir aralıkta seçebiliyorsunuz. Eğer son 5 yıla ait bütün verileri elde etmek istiyorsanız 3 ay 3 ay uğraşarak indirmeniz gerekecek ve bütün Excel dosyalarını birleştirmeniz gerekecek.


TEFAS nedir? sorusuna yanıt ararken epey de bir detaya indik. Umarız sıkıcı olmaktan uzak, faydalı bir içerik olmuştur sizin için. Bir başka gönderide görüşmek üzere kendinize iyi bakın. Bu arada bizi YouTube ve Twitter hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. 🙂

Youtube: Bireysel Yatırımcı
Twitter: @menkulanalisti


Son Yazılar

 • BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü 25 Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTM25 endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım hisse tavsiye listesini en düzenli veren aracı kurumlardan biridir. Bu içerikte Ziraat Yatırım’ın sitesinde düzenli olarak paylaştığı hisse öneri listesi ve hedef fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hedef fiyat verilen hisselerin hedeflerine ulaşmaları için gereken yüzdelik getiri potansiyellerini de güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTMTU endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Temettü Nedir?

  Temettü Nedir?

  Bu yazıda temettü nedir? Yani kâr payı nedir? Şirketler neden temettü öder? Kaç çeşit temettü ödeme şekli vardır? Temettü hisseleri nelerdir? En istikrarlı temettü hisseleri nasıl belirlenir? Bu sorulara tek tek yanıt bulacaksınız.

 • Hisselerin Yıllık Getirileri

  Hisselerin Yıllık Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir