TEFAS Nedir? Nasıl Kullanılır?

Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu ya da kısaca “TEFAS”, yatırım fonlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların piyasada var olan yatırım fonlarını incelemesine yardımcı olan devlete ait bir sitedir. Bir yatırımcı TEFAS üzerinden sadece yatırım fonlarının isimlerini görmez, ayrıca yatırım fonlarının geçmişe dönük getiri değerlerini de yatırımcıya ücretsiz bir şekilde sunar. Bir yatırım fonunun hem kendi geçmiş değerlerini ve yüzdesel getirilerini hem de diğer yatırım fonlarıyla karşılaştırmalarını yaparak geçmişe dönük performans analizi yapılabilmektedir. Eğer yatırım fonu nedir (fon yatırımı nedir) bilmiyorsanız bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer bu konuyla ilgili bir fikriniz varsa devam edebiliriz.

tefas.gov.tr adresine girdiğinizde sizi şu şekilde bir sayfa karşılayacaktır:


Ana sayfanın yanında yer alan “Fon Detaylı Analiz” menüsüne tıklayarak fon detaylı analiz bölümüne ulaşabilirsiniz. Buradan da hemen sağ tarafta yer alan “?” butonuna tıklayarak bütün Menkul Kıymet Yatırım Fonları, Emeklilik Fonları ve Borsa Yatırım Fonları listesine ulaşabilirsiniz. Biz YouTube kanalımızda ve www.borsaveyatirim.com sitemizde Menkul Kıymet Yatırım Fonları üzerine yoğunlaştığımız için buradan gideceğiz. “Menkul Kıymet Yatırım Fonları” seçeneğine tıkladığınızda ise sizi şu şekilde bir görüntü karşılayacaktır:


Bu kısımda ilgilendiğiniz bir yatırım fonu varsa seçebilirsiniz. CTRL+F tuş kombinasyonuyla arama yaparak örnek olarak “Tacirler Portföy Değişken Fon” yatırım fonunu seçelim. Çıkan ekranda bizleri fona ait son fiyat, günlük getiri yüzdesi, fon toplam payı, fon toplam değeri (havuzda mevcut var olan para, fona katılan kişilerin toplam parası), fonun kategorisi, son bir yıllık kategori derecesi (bu örneğimizdeki yatırım fonu değişken fon kategorisinde olduğu için bütün değişken fonları arasında son 1 yılda kaç fon varmış ve bu fon getiri konusunda bu fonlar arasında kaçıncı sırada), yatırımcı sayısı (mevcut yatırımcı sayısı) ve pazar payı (yüzdesel) bilgileri yer almaktadır. Hemen bir alt kısımda da son 1 ay, son 3 ay, son 6 ay ve son 1 yıllık getirileri görülmektedir. Bir alt tarafta yer alan grafikte de günlük fiyat dalgalanmalarını görebilirsiniz. Grafiğin altında yer alan “Fon Varlık Dağılımı” grafiği ise mevcut paranın (havuzda fondaki herkese ait olan para) yüzde kaçının hangi enstrümanda olduğunu göstermektedir.


En alt kısımda ise bir başka fon daha seçerek yıllara göre getiri karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Bu kısımda mevduat faizi, BİST100, BİST30, kategori ortalaması, TÜFE, Euro, Dolar ve altın yüzdesel değişimlerini de hesaba dahil ederek seçtiğiniz diğer fon ile çoklu bir karşılaştırma imkanına sahipsiniz. Bu örnekte biz Ak Portföy’e ait bir fon seçtik.


Fon ile ilgili güncel izahname, portföy dağılım raporları gibi bilgilere ulaşmak için de orta-sol kısımda yer alan “KAP bilgi adresi” bölümüne tıklayarak Kamuyu Aydınlatma Platformu sitesine ulaşabilirsiniz. Gördüğünüz gibi her şey şeffaf.

Bana bir iki fon yetmez, ben bütün fonları birbirleriyle karşılaştırmak istiyorum diyorsanız da menüden “Fon Karşılaştırma”yı seçmeniz gerekmektedir. Buradan bütün yatırım fonlarına ait farklı farklı vadelerde getiri karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Unutmayın, her gün geçtikçe bu veriler de doğal olarak bir gün ileri kayıyor ve değerler değişiyor. Eğer nitelikli yatırımcı değilseniz (bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen değilsiniz) Şemsiye Fon Türü kısmında Serbest Şemsiye Fonu yazan yatırım fonlarına bakmayın. Zira bu yatırım fonlarından satın alamıyorsunuz.

Mesela son 5 yıla göre bir sıralama yaptığınızda bazı yatırım fonlarına ait verilerin bulunduğu yerde “-” yazdığını görürsünüz. Bu da o yatırım fonunun o tarihlerde piyasada olmadığını, daha sonralarda kurulduğunu gösterir. Bu verileri Excel, PDF vs. şeklinde tablonun üst kısmındaki butonlara tıklayarak indirebilirsiniz.

“Ben son 2 yıllık getirilere bakmak istiyorum” diyorsanız da (malum tabloda 2 yıllık getiriler yer almıyor) “Tarih Aralığı” kısmından bugünün tarih ile iki yıl öncesine denk gelen tarihi belirtebilirsiniz. Bu sayede belirttiğiniz tarih aralığındaki getiriler karşınıza çıkacaktır. Eğer belirli bir fon türüne odaklanmak istiyorsanız da (örnek olarak katılım fonları) orta-üst kısımda yer alan “Şemsiye Fon Türü” kısmından katılım şemsiye fonu yazısına tıklamanız gerekmektedir. Bu sayfada biraz deneme yanılma yoluyla vakit geçirin, çok basit ve anlaşılır bir site olduğu söylenebilir.

Eğer “ben gün gün fiyatları görmek istiyorum” diyorsanız da menüden “Tarihsel Veriler” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Bu sayede istediğiniz fona ait ya da bütün fonlara ait geçmişe dönük fiyatları listeleyebilirsiniz ve indirebilirsiniz. Fakat biz bu yazıyı hazırlarken bu verileri sadece 3 aylık bir aralıkta seçebiliyorsunuz. Eğer son 5 yıla ait bütün verileri elde etmek istiyorsanız 3 ay 3 ay uğraşarak indirmeniz gerekecek ve bütün Excel dosyalarını birleştirmeniz gerekecek.


TEFAS nedir? sorusuna yanıt ararken epey de bir detaya indik. Umarız sıkıcı olmaktan uzak, faydalı bir içerik olmuştur sizin için. Bir başka gönderide görüşmek üzere kendinize iyi bakın. Ha! Bu arada bizi YouTube ve Twitter hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın! 🙂

Youtube: Bireysel Yatırımcı
Twitter: @menkulanalisti
Son Yazılar

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin halka açıklık oranları güncel olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Haftalık olarak güncellenen bu yazıda bütün hisse senetlerine ait halka açıklık oranlarını görebilirsiniz.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.
 1,226 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.