Nitelikli Yatırımcı Nedir? Nitelikli Yatırımcı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Nitelikli Yatırımcı Nedir?

Nitelikli yatırımcı nedir? sorusuna yatırım fonları nezdinde yanıt arayacağız. Yatırım fonlarıyla ilgileniyorsanız mutlaka “Serbest Şemsiye Fonu” tabiriyle karşılaşmışsınızdır. Bu fonlar bizler gibi küçük yatırımcıların ortak olamayacağı, satın alamayacağı yatırım fonlarıdır. Bu yatırım fonlarının katılma belgelerinden satın alabilmek için nitelikli yatırımcı statüsünde olmanız gerekmektedir. Peki nitelikli yatırımcı nedir? Nasıl olunur?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun yatırım kuruluşlarına ilişkin düzenlemelerde tanımlanan ve talep edilmesi halinde profesyonel kabul edilen yatırımcılara nitelikli yatırımcı denir. Yatırımcının üzerine SPK’nın Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları tanıtım rehberinde yer alan tanıma göre 1 milyon TL Türk veya yabancı para ve sermaye piyasası araçlarına sahip kişiler nitelikli yatırımcılar olarak kabul edilmektedir.

Peki bu ibare tam olarak nerde yer alıyor? Resmi Gazete’deki ilgili tebliğe giderek konunun detayına bakalım ve en sonunda da konuyu özetleyelim. 13 Aralık 2013 tarihinde yer alan Resmi Gazete’deki Yatırım kuruluşlarının kuruluş ve faaliyet esasları hakkında tebliğin 32. maddesinde yer alan ifadeye göre yazılı olarak talep edilmesi halinde aşağıdaki niteliklerin EN AZ 2 tanesini sağlayan kişiler profesyonel müşteri (nitelikli yatırımcı) olarak kabul edilecektir:

1. İşlem yapılacak olan piyasada son 1 yıl içinde 3 aylık dönemde en az 500 Bin TL hacminde ve en az 10 adet işlem gerçekleştirilmiş olması,

2. Nakit mevduatları ve sermaye piyasası araçlarını da hesaba katarak toplam 1 Milyon TL finansal varlığının bulunması,

3. Finans alanında üst düzey yönetici pozisyonlarından birinde en az 2 yıl göre yapması VEYA sermaye piyasası alanında en az 5 yıl ihtisas personeli olarak çalışmış olması VEYA sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı veya Türev Araçlar Lisansı’na sahip olması.

Fakat bu kadar detaya gerek kalmadan yine aynı maddenin 3. fıkrasında yer alan bilgiye göre talep edilmesi halinde yukarıda bahsettiğimiz 3 maddenin sadece 2. maddesini şartı sağlayabilen kişiler nitelikli yatırımcı olarak kabul edilebilir.

Sonuç

Sonuç olarak, nitelikli yatırımcı olmak için sağlamanız gereken en büyük şart toplam finansal varlıklarınızın (nakit mevduatlar ve sermaye piyasası araçları) en az 1 Milyon TL tutarında olması gerekmektedir.


Kaynak-1: spk.gov.tr
Kaynak-2: resmigazete.gov.tr
Son Yazılar

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin halka açıklık oranları güncel olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Haftalık olarak güncellenen bu yazıda bütün hisse senetlerine ait halka açıklık oranlarını görebilirsiniz.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız. 2,754 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.