Nitelikli Yatırımcı Nedir? Nitelikli Yatırımcı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Nitelikli Yatırımcı Nedir?

Nitelikli yatırımcı nedir? sorusuna yatırım fonları nezdinde yanıt arayacağız. Yatırım fonlarıyla ilgileniyorsanız mutlaka “Serbest Şemsiye Fonu” tabiriyle karşılaşmışsınızdır. Bu fonlar bizler gibi küçük yatırımcıların ortak olamayacağı, satın alamayacağı yatırım fonlarıdır. Bu yatırım fonlarının katılma belgelerinden satın alabilmek için nitelikli yatırımcı statüsünde olmanız gerekmektedir. Peki nitelikli yatırımcı nedir? Nasıl olunur?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun yatırım kuruluşlarına ilişkin düzenlemelerde tanımlanan ve talep edilmesi halinde profesyonel kabul edilen yatırımcılara nitelikli yatırımcı denir. Yatırımcının üzerine SPK’nın Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları tanıtım rehberinde yer alan tanıma göre 1 milyon TL Türk veya yabancı para ve sermaye piyasası araçlarına sahip kişiler nitelikli yatırımcılar olarak kabul edilmektedir.

Peki bu ibare tam olarak nerde yer alıyor? Resmi Gazete’deki ilgili tebliğe giderek konunun detayına bakalım ve en sonunda da konuyu özetleyelim. 13 Aralık 2013 tarihinde yer alan Resmi Gazete’deki Yatırım kuruluşlarının kuruluş ve faaliyet esasları hakkında tebliğin 32. maddesinde yer alan ifadeye göre yazılı olarak talep edilmesi halinde aşağıdaki niteliklerin EN AZ 2 tanesini sağlayan kişiler profesyonel müşteri (nitelikli yatırımcı) olarak kabul edilecektir:

1. İşlem yapılacak olan piyasada son 1 yıl içinde 3 aylık dönemde en az 500 Bin TL hacminde ve en az 10 adet işlem gerçekleştirilmiş olması,

2. Nakit mevduatları ve sermaye piyasası araçlarını da hesaba katarak toplam 1 Milyon TL finansal varlığının bulunması,

3. Finans alanında üst düzey yönetici pozisyonlarından birinde en az 2 yıl göre yapması VEYA sermaye piyasası alanında en az 5 yıl ihtisas personeli olarak çalışmış olması VEYA sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı veya Türev Araçlar Lisansı’na sahip olması.

Fakat bu kadar detaya gerek kalmadan yine aynı maddenin 3. fıkrasında yer alan bilgiye göre talep edilmesi halinde yukarıda bahsettiğimiz 3 maddenin sadece 2. maddesini şartı sağlayabilen kişiler nitelikli yatırımcı olarak kabul edilebilir.

Sonuç

Sonuç olarak, nitelikli yatırımcı olmak için sağlamanız gereken en büyük şart toplam finansal varlıklarınızın (nakit mevduatlar ve sermaye piyasası araçları) en az 1 Milyon TL tutarında olması gerekmektedir.


Kaynak-1: spk.gov.tr
Kaynak-2: resmigazete.gov.tr
Son Yazılar

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • Hisse Senedi Hedef Fiyatları Tablosu

  Onlarca aracı kurumun hisse önerilerini BİST hisse önerileri ve hedef fiyatları içeriğimizden güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • Borsa İstanbul Yabancı Yatırımcı Oranı

  Borsa İstanbul’da yer alan bütün hisse senetlerinin toplam piyasa değerinin yerli ve yabancı oranları BİST için büyük önem taşımaktadır. Özellikle yabancı yatırımcı oranı yüksek olduğunda daha sağlıklı fiyatlamaların olduğu bir gerçektir. 2022 Ağustos ayındaki verilere göre Borsa İstanbul’daki yabancı ve yerli oranlarına dair detaylı bilgi yazımızda mevcuttur.

 • Hangi Hisseler Daha Çok Kazandırıyor? Büyük Hisseler vs. Küçük Hisseler

  Hangi hisseler daha çok kazandırıyor videomuzda şirketleri gruplayarak büyük hisseler vs. küçük hisseler karşılaştırması yaptık.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir