Nitelikli Yatırımcı Nedir? Nitelikli Yatırımcı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Nitelikli Yatırımcı Nedir?

Nitelikli yatırımcı nedir? sorusuna yatırım fonları nezdinde yanıt arayacağız. Yatırım fonlarıyla ilgileniyorsanız mutlaka “Serbest Şemsiye Fonu” tabiriyle karşılaşmışsınızdır. Bu fonlar bizler gibi küçük yatırımcıların ortak olamayacağı, satın alamayacağı yatırım fonlarıdır. Bu yatırım fonlarının katılma belgelerinden satın alabilmek için nitelikli yatırımcı statüsünde olmanız gerekmektedir. Peki nitelikli yatırımcı nedir? Nasıl olunur?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun yatırım kuruluşlarına ilişkin düzenlemelerde tanımlanan ve talep edilmesi halinde profesyonel kabul edilen yatırımcılara nitelikli yatırımcı denir. Yatırımcının üzerine SPK’nın Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları tanıtım rehberinde yer alan tanıma göre 1 milyon TL Türk veya yabancı para ve sermaye piyasası araçlarına sahip kişiler nitelikli yatırımcılar olarak kabul edilmektedir.

Peki bu ibare tam olarak nerde yer alıyor? Resmi Gazete’deki ilgili tebliğe giderek konunun detayına bakalım ve en sonunda da konuyu özetleyelim. 13 Aralık 2013 tarihinde yer alan Resmi Gazete’deki Yatırım kuruluşlarının kuruluş ve faaliyet esasları hakkında tebliğin 32. maddesinde yer alan ifadeye göre yazılı olarak talep edilmesi halinde aşağıdaki niteliklerin EN AZ 2 tanesini sağlayan kişiler profesyonel müşteri (nitelikli yatırımcı) olarak kabul edilecektir:

1. İşlem yapılacak olan piyasada son 1 yıl içinde 3 aylık dönemde en az 500 Bin TL hacminde ve en az 10 adet işlem gerçekleştirilmiş olması,

2. Nakit mevduatları ve sermaye piyasası araçlarını da hesaba katarak toplam 1 Milyon TL finansal varlığının bulunması,

3. Finans alanında üst düzey yönetici pozisyonlarından birinde en az 2 yıl göre yapması VEYA sermaye piyasası alanında en az 5 yıl ihtisas personeli olarak çalışmış olması VEYA sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı veya Türev Araçlar Lisansı’na sahip olması.

Fakat bu kadar detaya gerek kalmadan yine aynı maddenin 3. fıkrasında yer alan bilgiye göre talep edilmesi halinde yukarıda bahsettiğimiz 3 maddenin sadece 2. maddesini şartı sağlayabilen kişiler nitelikli yatırımcı olarak kabul edilebilir.

Sonuç

Sonuç olarak, nitelikli yatırımcı olmak için sağlamanız gereken en büyük şart toplam finansal varlıklarınızın (nakit mevduatlar ve sermaye piyasası araçları) en az 1 Milyon TL tutarında olması gerekmektedir.


Kaynak-1: spk.gov.tr
Kaynak-2: resmigazete.gov.tr
Son Yazılar

 • BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü 25 Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTM25 endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım hisse tavsiye listesini en düzenli veren aracı kurumlardan biridir. Bu içerikte Ziraat Yatırım’ın sitesinde düzenli olarak paylaştığı hisse öneri listesi ve hedef fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hedef fiyat verilen hisselerin hedeflerine ulaşmaları için gereken yüzdelik getiri potansiyellerini de güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTMTU endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Temettü Nedir?

  Temettü Nedir?

  Bu yazıda temettü nedir? Yani kâr payı nedir? Şirketler neden temettü öder? Kaç çeşit temettü ödeme şekli vardır? Temettü hisseleri nelerdir? En istikrarlı temettü hisseleri nasıl belirlenir? Bu sorulara tek tek yanıt bulacaksınız.

 • Hisselerin Yıllık Getirileri

  Hisselerin Yıllık Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir