Nitelikli Yatırımcı Nedir? Nitelikli Yatırımcı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Nitelikli Yatırımcı Nedir?

Nitelikli yatırımcı nedir? sorusuna yatırım fonları nezdinde yanıt arayacağız. Yatırım fonlarıyla ilgileniyorsanız mutlaka “Serbest Şemsiye Fonu” tabiriyle karşılaşmışsınızdır. Bu fonlar bizler gibi küçük yatırımcıların ortak olamayacağı, satın alamayacağı yatırım fonlarıdır. Bu yatırım fonlarının katılma belgelerinden satın alabilmek için nitelikli yatırımcı statüsünde olmanız gerekmektedir. Peki nitelikli yatırımcı nedir? Nasıl olunur?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun yatırım kuruluşlarına ilişkin düzenlemelerde tanımlanan ve talep edilmesi halinde profesyonel kabul edilen yatırımcılara nitelikli yatırımcı denir. Yatırımcının üzerine SPK’nın Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları tanıtım rehberinde yer alan tanıma göre 1 milyon TL Türk veya yabancı para ve sermaye piyasası araçlarına sahip kişiler nitelikli yatırımcılar olarak kabul edilmektedir.

Peki bu ibare tam olarak nerde yer alıyor? Resmi Gazete’deki ilgili tebliğe giderek konunun detayına bakalım ve en sonunda da konuyu özetleyelim. 13 Aralık 2013 tarihinde yer alan Resmi Gazete’deki Yatırım kuruluşlarının kuruluş ve faaliyet esasları hakkında tebliğin 32. maddesinde yer alan ifadeye göre yazılı olarak talep edilmesi halinde aşağıdaki niteliklerin EN AZ 2 tanesini sağlayan kişiler profesyonel müşteri (nitelikli yatırımcı) olarak kabul edilecektir:

1. İşlem yapılacak olan piyasada son 1 yıl içinde 3 aylık dönemde en az 500 Bin TL hacminde ve en az 10 adet işlem gerçekleştirilmiş olması,

2. Nakit mevduatları ve sermaye piyasası araçlarını da hesaba katarak toplam 1 Milyon TL finansal varlığının bulunması,

3. Finans alanında üst düzey yönetici pozisyonlarından birinde en az 2 yıl göre yapması VEYA sermaye piyasası alanında en az 5 yıl ihtisas personeli olarak çalışmış olması VEYA sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı veya Türev Araçlar Lisansı’na sahip olması.

Fakat bu kadar detaya gerek kalmadan yine aynı maddenin 3. fıkrasında yer alan bilgiye göre talep edilmesi halinde yukarıda bahsettiğimiz 3 maddenin sadece 2. maddesini şartı sağlayabilen kişiler nitelikli yatırımcı olarak kabul edilebilir.

Sonuç

Sonuç olarak, nitelikli yatırımcı olmak için sağlamanız gereken en büyük şart toplam finansal varlıklarınızın (nakit mevduatlar ve sermaye piyasası araçları) en az 1 Milyon TL tutarında olması gerekmektedir.


Kaynak-1: spk.gov.tr
Kaynak-2: resmigazete.gov.tr
Son Yazılar

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

 • En İyi Kimya Sektörü Hisseleri

  En İyi Kimya Sektörü Hisseleri

  Güncel olarak en iyi kimya sektörü hisseleri hangileridir? En çok kazandıran kimya hisseleri neler? Gelin kimya sektörüne bakış atalım.

 • En Çok Kazandıran Yatırım Fonları – Genel

  En Çok Kazandıran Yatırım Fonları – Genel

  En fazla kazandıran yatırım fonları bu içerikte sunulmuştur. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 • En İyi GYO Hisseleri

  En İyi GYO Hisseleri

  BİST’te işlem gören 40’tan fazla GYO hisseleri arasından en iyi GYO hisseleri ve getirilerini güncel bir şekilde buradan inceleyebilirsiniz.

 • Dibine Yakın Hisseler

  Dibine Yakın Hisseler

  Borsa İstanbul’daki şirketler arasından son 52 haftalık dibine en yakın hisseler listesini güncel olarak bu içerikten takip edebilirsiniz.

 • En Fazla Kazandıran Bist30 Hisseleri

  En Fazla Kazandıran Bist30 Hisseleri

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel göstergelerden birisi olan Bist30 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. Bu yıl en fazla yükselen ve en fazla düşen 10 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir