Fon Katılma Belgesi Nedir?

Giriş

Yatırım fonları ile ilgili araştırma yapan bireysel yatırımcıların karşısına en çok çıkan terimlerden birisi de fon katılma belgesi ya da fon katılma payıdır. Yatırım fonlarıyla yeni tanışıyorsanız veya yatırım fonlarının ne işe yaradığını bilmiyorsanız “yatırım fonu nedir?” isimli yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Eğer biliyorsanız isterseniz devam edelim.

Fon Katılma Belgesi Nedir?

Fon katılma belgesi ya da fon katılma payı, kişinin bir yatırım fonuna kaç adet payla ortak olduğunu belirtir. Örnek olarak; tanesi 1,5 TL olan A yatırım fonundan 1500 TL’lik aldığınızı varsayalım. Bu durumda sistemde 1000 tane fon katılma belgeniz olduğu görünecektir. Bu belge somut bir şekilde verilmez. Hesabınızda sayı olarak bu belgelerin sayısını görebilirsiniz. Bu bilgiler Takasbank‘ta saklanır.

💡 Popüler İçerik! 😊

Yatırım fonlarının performanslarını değerlendirmek istiyorsanız bu içerik tam size göreHem gelen olarak hem de fon türüne göre en çok kazandıran fonları listelediğimiz güncel yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Yatırım fonlarının geçmişe yönelik getirilerini incelemek istiyorsanız "En Çok Kazandıran Yatırım Fonları" içeriğimizi inceleyebilirsiniz

Devamını incele...
#Kod1 Yıllık
Getirisi (%)
Şemsiye Fon Türü
1 DVT158.12 Değişken
2 IPB154.55 Değişken
3 EC2133.77 Hisse Senedi
4 IIH132.5 Hisse Senedi
5 NRC128.24 Değişken

Fon katılma belgelerinin hisse senetlerine benzer şekilde mantığı olduğunu düşünebiliriz. Hisse senetlerinde bir pay/hisse satın alarak o şirkete ortak olmuş oluyorsunuz. Burada da yatırım fonundan bir adet alarak o yatırım fonuna ortak olmuş oluyorsunuz. İkisi arasındaki temel fark, hisse senetlerinde pay sahipleri şirket yönetimine katılabilmektedirler. Yatırım fonlarında ise böyle bir durum söz konusu değildir. Doğrudan veya dolaylı yoldan da olsa fon yönetimine kimsenin karışma hakkı bulunmamaktadır.

Bu konuyu biraz genişletelim. Mesela sermayenizin çok fazla olduğunu düşünelim. Öyle ki, A şirketinin hisselerinin yaklaşık %50’sini satın aldığınızı düşünelim. Bir başka örnek olarak da, B yatırım fonuna katıldığınızı düşünelim ve bu fondaki toplam paranın yarısının size ait olduğunu düşünelim. Mesela B yatırım fonunda toplam 100 yatırımcı var ve havuzdaki paranın %50’si size ait ve diğer yarısı da 99 kişiye ait.

Bu iki durumu karşılaştıracak olursak; A hissesinde %50 pay sahibi ve B yatırım fonunda da %50 pay sahibi olmuş oluyorsunuz. A şirketinin yönetim kurulunda alınacak bir karar için %50’lik bir oy hakkınız bulunmaktadır. Yani şirketin geleceği için alınacak bir kararda doğrudan söz sahibi olmuş olursunuz. Fakat B yatırım fonunda %50’lik bir oy hakkınız olmadığı gibi yatırım fonunda alınacak ve satılacak hisseler konusunda fikir beyan edemezsiniz. Çünkü o yatırım fonunu fon yöneticisi ve ekibi yönetmektedir. Hisse alım satımlarında kararları bu ekip verir. Sizin bu noktada söz söyleme hakkınız bulunmamaktadır.


Son Yazılar

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Halka Açıklık Oranı Az Olan Hisseler

  Borsada yer alan şirketler içinde halka açıklık oranı en az olan hisseler ve yüzdelerini bu içerikten güncel olarak inceleyebilirsiniz.

 • Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin halka açıklık oranları güncel olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Haftalık olarak güncellenen bu yazıda bütün hisse senetlerine ait halka açıklık oranlarını görebilirsiniz.

 • En İyi GYO Hisseleri

  BİST’te işlem gören 40’tan fazla GYO hisseleri arasından en iyi GYO hisseleri ve getirilerini güncel bir şekilde buradan inceleyebilirsiniz.

 • Hisse Senedi Hedef Fiyatları Tablosu

  Onlarca aracı kurumun hisse önerilerini BİST hisse önerileri ve hedef fiyatları içeriğimizden güncel olarak takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir