Fon Katılma Belgesi Nedir?

Giriş

Yatırım fonları ile ilgili araştırma yapan bireysel yatırımcıların karşısına en çok çıkan terimlerden birisi de fon katılma belgesi ya da fon katılma payıdır. Yatırım fonlarıyla yeni tanışıyorsanız veya yatırım fonlarının ne işe yaradığını bilmiyorsanız “yatırım fonu nedir?” isimli yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Eğer biliyorsanız isterseniz devam edelim.

Fon Katılma Belgesi Nedir?

Fon katılma belgesi ya da fon katılma payı, kişinin bir yatırım fonuna kaç adet payla ortak olduğunu belirtir. Örnek olarak; tanesi 1,5 TL olan A yatırım fonundan 1500 TL’lik aldığınızı varsayalım. Bu durumda sistemde 1000 tane fon katılma belgeniz olduğu görünecektir. Bu belge somut bir şekilde verilmez. Hesabınızda sayı olarak bu belgelerin sayısını görebilirsiniz. Bu bilgiler Takasbank‘ta saklanır.

Fon katılma belgelerinin hisse senetlerine benzer şekilde mantığı olduğunu düşünebiliriz. Hisse senetlerinde bir pay/hisse satın alarak o şirkete ortak olmuş oluyorsunuz. Burada da yatırım fonundan bir adet alarak o yatırım fonuna ortak olmuş oluyorsunuz. İkisi arasındaki temel fark, hisse senetlerinde pay sahipleri şirket yönetimine katılabilmektedirler. Yatırım fonlarında ise böyle bir durum söz konusu değildir. Doğrudan veya dolaylı yoldan da olsa fon yönetimine kimsenin karışma hakkı bulunmamaktadır.

Bu konuyu biraz genişletelim. Mesela sermayenizin çok fazla olduğunu düşünelim. Öyle ki, A şirketinin hisselerinin yaklaşık %50’sini satın aldığınızı düşünelim. Bir başka örnek olarak da, B yatırım fonuna katıldığınızı düşünelim ve bu fondaki toplam paranın yarısının size ait olduğunu düşünelim. Mesela B yatırım fonunda toplam 100 yatırımcı var ve havuzdaki paranın %50’si size ait ve diğer yarısı da 99 kişiye ait.

Bu iki durumu karşılaştıracak olursak; A hissesinde %50 pay sahibi ve B yatırım fonunda da %50 pay sahibi olmuş oluyorsunuz. A şirketinin yönetim kurulunda alınacak bir karar için %50’lik bir oy hakkınız bulunmaktadır. Yani şirketin geleceği için alınacak bir kararda doğrudan söz sahibi olmuş olursunuz. Fakat B yatırım fonunda %50’lik bir oy hakkınız olmadığı gibi yatırım fonunda alınacak ve satılacak hisseler konusunda fikir beyan edemezsiniz. Çünkü o yatırım fonunu fon yöneticisi ve ekibi yönetmektedir. Hisse alım satımlarında kararları bu ekip verir. Sizin bu noktada söz söyleme hakkınız bulunmamaktadır.


Son Yazılar

 • BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü 25 Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTM25 endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım hisse tavsiye listesini en düzenli veren aracı kurumlardan biridir. Bu içerikte Ziraat Yatırım’ın sitesinde düzenli olarak paylaştığı hisse öneri listesi ve hedef fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hedef fiyat verilen hisselerin hedeflerine ulaşmaları için gereken yüzdelik getiri potansiyellerini de güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTMTU endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Temettü Nedir?

  Temettü Nedir?

  Bu yazıda temettü nedir? Yani kâr payı nedir? Şirketler neden temettü öder? Kaç çeşit temettü ödeme şekli vardır? Temettü hisseleri nelerdir? En istikrarlı temettü hisseleri nasıl belirlenir? Bu sorulara tek tek yanıt bulacaksınız.

 • Hisselerin Yıllık Getirileri

  Hisselerin Yıllık Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir