Para Piyasası Fonu Nedir?

Para Piyasası Fonu Nedir?

Likit kalmak amacıyla kısa vadede parasını dinlendirmek isteyen yatırımcıların işine yarayabilecek yatırım fonlarıdır. “Para Piyasası Fonları Nedir?” sorusuna cevabı bir de örnekle açıklayalım isterseniz. Elinize ansızın bir miktar para geldi ve siz bu parayla yatırım yapmaya karar verdiniz. Fakat henüz karar aşamasındasınız ve acele karar vermek istemiyorsunuz. Bu para yatırım fonlarından yaptığınız satıştan gelmiş olabilir. Ya da yüklü bir hisse satışı gerçekleştirmişsinizdir veya birisinin size borcu vardır. Dolayısıyla bu para size bir şekilde gelmiştir. Parayı nereye yatırmak istediğinize karar vereceğiniz bu süreçte bu paranın TL olarak durması size hiçbir şey kazandırmayacaktır.

Dolara veya altına yatırayım deseniz de belki karar aşamasında olduğunuz o bir haftada dolar veya altın fiyatlarının düşme ihtimalleri var. Dolayısıyla siz, TL olarak düşmemesi %100 garanti olan ve en azından bir miktar da olsa TL getirisi olan bir yatırım fonuna paranızı bağlamaya sıcak bakabilirsiniz. İşte burada para piyasası fonları oldukça cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Para Piyasası Fonları TL Olarak Zarar Ettirir Mi?

Para piyasası fonlarına likit fonlar denmesinin mantığı, alış valörü ve satış valörü 0 olmasından kaynaklanmaktadır. Yani siz öğleden önce alım emri verirseniz, öğleden sonra fonunuz hesabınızda görünüyor olacaktır. Ya da parayı artık çekmek istediniz diyelim, yine öğleden önce satış emri verdiğinizde saatler sonra paranız hesabınıza yatacaktır. Diğer yatırım fonları gibi en az bir gün veya iki gün beklemek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız.

Şuna tekrar vurgu yapalım; para piyasası fonlarında paranız TL olarak asla değer kaybetmez. Her zaman artmak zorundadır. Fakat bu artışlar sınırlı olduğu için kısa vadede parasını bir yere bağlamaya karar verememiş yatırımcılar için oldukça mantıklıdır. Uzun vadede yüksek getiriler hedefleyen yatırımcılar için uygun değildir. Aşağıda para piyasası fonlarının asla düşmediğine dair kanıt niteliğinde olan 3 tane grafik paylaştık.

Hedef Portföy Para Piyasası Fonu


Azimut Portföy Para Piyasası Fonu


Qinvest Portföy Para Piyasası Fonu


Yukarıda verilen fonlar, biz bu yazıyı hazırladığımızda son 1 yıllık para piyasası fonu getirisi değerlerine göre en başarılı 3 fon olmuştur. Bu 3 grafikten de görüleceği üzere hiçbir şekilde para piyasası fonlarında paranız TL olarak değer kaybetmez. Bundan dolayı bir kez daha vurgulamak gerekir ki, kısa vadede (1 hafta, 1 ay vs.) parasını dinlendirmek isteyen kişilerin bir nebze de olsa garanti TL getiri sağlamak için başvurabilecekleri en mantıklı yatırım araçlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

En Başarılı Para Piyasası Fonları Hangileridir?

TEFAS’ta listelenen yatırım fonlarında 2021 yılında en fazla getiri sağlayan 10 para piyasası fonu (PPF) aşağıda verilmiştir:
Azimut Portföy PPF(PPZ fonu),
Qinvest Portföy PPF (EIL fonu),
Ünlü Portföy PPF (UPP fonu),
Mükafat Portföy PPF (IDL fonu),
Fiba Portföy PPF Fonu (FIL fonu),
Ak Portföy Üçüncü PPF (BGP fonu),
Fiba Portföy Şekerbank PPF (SLF fonu),
Ziraat Portföy Vakıfbank PPF (VK6 fonu),
Ziraat Portföy PPF (TZL fonu),
Global Md Portföy PPF (ECB fonu).

Kaynak: tefas.gov.tr


Son Yazılar

 • BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü 25 Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTM25 endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım hisse tavsiye listesini en düzenli veren aracı kurumlardan biridir. Bu içerikte Ziraat Yatırım’ın sitesinde düzenli olarak paylaştığı hisse öneri listesi ve hedef fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hedef fiyat verilen hisselerin hedeflerine ulaşmaları için gereken yüzdelik getiri potansiyellerini de güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTMTU endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Temettü Nedir?

  Temettü Nedir?

  Bu yazıda temettü nedir? Yani kâr payı nedir? Şirketler neden temettü öder? Kaç çeşit temettü ödeme şekli vardır? Temettü hisseleri nelerdir? En istikrarlı temettü hisseleri nasıl belirlenir? Bu sorulara tek tek yanıt bulacaksınız.

 • Hisselerin Yıllık Getirileri

  Hisselerin Yıllık Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir