Para Piyasası Fonu Nedir?

Para Piyasası Fonu Nedir?

Likit kalmak amacıyla kısa vadede parasını dinlendirmek isteyen yatırımcıların işine yarayabilecek yatırım fonlarıdır. “Para Piyasası Fonları Nedir?” sorusuna cevabı bir de örnekle açıklayalım isterseniz. Elinize ansızın bir miktar para geldi ve siz bu parayla yatırım yapmaya karar verdiniz. Fakat henüz karar aşamasındasınız ve acele karar vermek istemiyorsunuz. Bu para yatırım fonlarından yaptığınız satıştan gelmiş olabilir. Ya da yüklü bir hisse satışı gerçekleştirmişsinizdir veya birisinin size borcu vardır. Dolayısıyla bu para size bir şekilde gelmiştir. Parayı nereye yatırmak istediğinize karar vereceğiniz bu süreçte bu paranın TL olarak durması size hiçbir şey kazandırmayacaktır.

Dolara veya altına yatırayım deseniz de belki karar aşamasında olduğunuz o bir haftada dolar veya altın fiyatlarının düşme ihtimalleri var. Dolayısıyla siz, TL olarak düşmemesi %100 garanti olan ve en azından bir miktar da olsa TL getirisi olan bir yatırım fonuna paranızı bağlamaya sıcak bakabilirsiniz. İşte burada para piyasası fonları oldukça cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Para Piyasası Fonları TL Olarak Zarar Ettirir Mi?

Para piyasası fonlarına likit fonlar denmesinin mantığı, alış valörü ve satış valörü 0 olmasından kaynaklanmaktadır. Yani siz öğleden önce alım emri verirseniz, öğleden sonra fonunuz hesabınızda görünüyor olacaktır. Ya da parayı artık çekmek istediniz diyelim, yine öğleden önce satış emri verdiğinizde saatler sonra paranız hesabınıza yatacaktır. Diğer yatırım fonları gibi en az bir gün veya iki gün beklemek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız.

Şuna tekrar vurgu yapalım; para piyasası fonlarında paranız TL olarak asla değer kaybetmez. Her zaman artmak zorundadır. Fakat bu artışlar sınırlı olduğu için kısa vadede parasını bir yere bağlamaya karar verememiş yatırımcılar için oldukça mantıklıdır. Uzun vadede yüksek getiriler hedefleyen yatırımcılar için uygun değildir. Aşağıda para piyasası fonlarının asla düşmediğine dair kanıt niteliğinde olan 3 tane grafik paylaştık.

Hedef Portföy Para Piyasası Fonu


Azimut Portföy Para Piyasası Fonu


Qinvest Portföy Para Piyasası Fonu


Yukarıda verilen fonlar, biz bu yazıyı hazırladığımızda son 1 yıllık para piyasası fonu getirisi değerlerine göre en başarılı 3 fon olmuştur. Bu 3 grafikten de görüleceği üzere hiçbir şekilde para piyasası fonlarında paranız TL olarak değer kaybetmez. Bundan dolayı bir kez daha vurgulamak gerekir ki, kısa vadede (1 hafta, 1 ay vs.) parasını dinlendirmek isteyen kişilerin bir nebze de olsa garanti TL getiri sağlamak için başvurabilecekleri en mantıklı yatırım araçlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

En Başarılı Para Piyasası Fonları Hangileridir?

TEFAS’ta listelenen yatırım fonlarında 2021 yılında en fazla getiri sağlayan 10 para piyasası fonu (PPF) aşağıda verilmiştir:
Azimut Portföy PPF(PPZ fonu),
Qinvest Portföy PPF (EIL fonu),
Ünlü Portföy PPF (UPP fonu),
Mükafat Portföy PPF (IDL fonu),
Fiba Portföy PPF Fonu (FIL fonu),
Ak Portföy Üçüncü PPF (BGP fonu),
Fiba Portföy Şekerbank PPF (SLF fonu),
Ziraat Portföy Vakıfbank PPF (VK6 fonu),
Ziraat Portföy PPF (TZL fonu),
Global Md Portföy PPF (ECB fonu).

Kaynak: tefas.gov.tr


Son Yazılar

 • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • En Çok Kazandıran Hisseler

  Borsada en çok kazandıran hisseler ve getiri yüzdelerini güncel olarak bu içeriği ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

 • 2022 Yılında En Fazla Kazandıran Yatırım Fonları

  2022 yılında en fazla kazandıran fonlarını bu sayfada listeliyoruz. Bu sayfa haftalık olarak güncellenmektedir. TEFAS’ta listelenen yatırım fonları arasında 2022 yılında en fazla getiri sağlayan yatırım fonlarını kategori bazlı değerlendirebilirsiniz.

 • En Çok Kazandıran Yatırım Fonları – Genel

  En fazla kazandıran yatırım fonları bu içerikte sunulmuştur. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Tasarım