Para Piyasası Fonu Nedir?

Para Piyasası Fonu Nedir?

Likit kalmak amacıyla kısa vadede parasını dinlendirmek isteyen yatırımcıların işine yarayabilecek yatırım fonlarıdır. “Para Piyasası Fonları Nedir?” sorusuna cevabı bir de örnekle açıklayalım isterseniz. Elinize ansızın bir miktar para geldi ve siz bu parayla yatırım yapmaya karar verdiniz. Fakat henüz karar aşamasındasınız ve acele karar vermek istemiyorsunuz. Bu para yatırım fonlarından yaptığınız satıştan gelmiş olabilir. Ya da yüklü bir hisse satışı gerçekleştirmişsinizdir veya birisinin size borcu vardır. Dolayısıyla bu para size bir şekilde gelmiştir. Parayı nereye yatırmak istediğinize karar vereceğiniz bu süreçte bu paranın TL olarak durması size hiçbir şey kazandırmayacaktır.

Dolara veya altına yatırayım deseniz de belki karar aşamasında olduğunuz o bir haftada dolar veya altın fiyatlarının düşme ihtimalleri var. Dolayısıyla siz, TL olarak düşmemesi %100 garanti olan ve en azından bir miktar da olsa TL getirisi olan bir yatırım fonuna paranızı bağlamaya sıcak bakabilirsiniz. İşte burada para piyasası fonları oldukça cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Para Piyasası Fonları TL Olarak Zarar Ettirir Mi?

Para piyasası fonlarına likit fonlar denmesinin mantığı, alış valörü ve satış valörü 0 olmasından kaynaklanmaktadır. Yani siz öğleden önce alım emri verirseniz, öğleden sonra fonunuz hesabınızda görünüyor olacaktır. Ya da parayı artık çekmek istediniz diyelim, yine öğleden önce satış emri verdiğinizde saatler sonra paranız hesabınıza yatacaktır. Diğer yatırım fonları gibi en az bir gün veya iki gün beklemek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız.

Şuna tekrar vurgu yapalım; para piyasası fonlarında paranız TL olarak asla değer kaybetmez. Her zaman artmak zorundadır. Fakat bu artışlar sınırlı olduğu için kısa vadede parasını bir yere bağlamaya karar verememiş yatırımcılar için oldukça mantıklıdır. Uzun vadede yüksek getiriler hedefleyen yatırımcılar için uygun değildir. Aşağıda para piyasası fonlarının asla düşmediğine dair kanıt niteliğinde olan 3 tane grafik paylaştık.

Hedef Portföy Para Piyasası Fonu


Azimut Portföy Para Piyasası Fonu


Qinvest Portföy Para Piyasası Fonu


Yukarıda verilen fonlar, biz bu yazıyı hazırladığımızda son 1 yıllık para piyasası fonu getirisi değerlerine göre en başarılı 3 fon olmuştur. Bu 3 grafikten de görüleceği üzere hiçbir şekilde para piyasası fonlarında paranız TL olarak değer kaybetmez. Bundan dolayı bir kez daha vurgulamak gerekir ki, kısa vadede (1 hafta, 1 ay vs.) parasını dinlendirmek isteyen kişilerin bir nebze de olsa garanti TL getiri sağlamak için başvurabilecekleri en mantıklı yatırım araçlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

En Başarılı Para Piyasası Fonları Hangileridir?

TEFAS’ta listelenen yatırım fonlarında 2021 yılında en fazla getiri sağlayan 10 para piyasası fonu (PPF) aşağıda verilmiştir:
Azimut Portföy PPF(PPZ fonu),
Qinvest Portföy PPF (EIL fonu),
Ünlü Portföy PPF (UPP fonu),
Mükafat Portföy PPF (IDL fonu),
Fiba Portföy PPF Fonu (FIL fonu),
Ak Portföy Üçüncü PPF (BGP fonu),
Fiba Portföy Şekerbank PPF (SLF fonu),
Ziraat Portföy Vakıfbank PPF (VK6 fonu),
Ziraat Portföy PPF (TZL fonu),
Global Md Portföy PPF (ECB fonu).

Kaynak: tefas.gov.tr


Son Yazılar

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • BİST50 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST50 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 50 şirketi temsil eden BİST50 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 886 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.