Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu Nedir?

Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu Nedir?

KUB Fonu yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki döviz cinsinden ihraç edilmiş sermaye piyasaları araçları yatırımına ağırlık vermektedir. KUB fonunun temel amacı ABD Doları bazında maksimum getiri elde etmektir. Aslında fon, 2017 yılının başından 2021 yılının başına kadar Eurobondlara en az %60 ağırlık veriyordu. Fakat 2021 yılının sonlarında bu ağırlık %30 civarlarındaydı. Yine de 2022 Mart ayında biz bu yazıyı hazırlarken fon havuzundaki toplam paranın %32’si eurobondlara yatırılmıştır. 2022 Mart ayı itibarıyla fon toplam değerinin yaklaşık %55’i ise yabancı menkul kıymet/hisse senelerine yatırılmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda eurobond ağırlıklı olan KUB fonu son zamanlarda yabancı hisselere daha fazla ağırlık vermiştir. Değişken şemsiye fonu kategorisinde olması sebebiyle bu ağırlıklar fon yönetiminin inisiyatifi doğrultusunda majör değişiklikler gösterebilmektedir.

KUB Fonu’nun Performansı

Kare Portföy Değişken Fonu’nun yıllık bazda getirileri aşağıdaki gibidir:
2018 yılında %35,
2019 yılında %28,
2020 yılında %31,
2021 yılında %97,
2022 yılının ilk 2 ayında %4,26 getiri sağlamıştır. 2018 Ocak – 2022 Şubat ayı arasında %388 getiri sağlamıştır. Bu süreçte dolar %300’ün altında yükselmiştir. Yani bu 4 yıllık süreçte dolar bazında %22 yükselmiştir ([4,88/400]-1=%22).

KUB Fonu Portföy Dağılımı

KUB fonunun son yıllardaki portföy dağılımını TEFAS sitesinden indirip sizler için grafik haline getirdik. Grafikten görüleceği üzere 2020 yılından önce ağırlığı %15’in altında olan yabancı menkul kıymet/hisse senedi enstrümanı 2022 yılında %50’lerin üzerine çıkmıştır. Dış borçlanma araçları (Eurobond) ağırlıkları da 2019 yılının başlarında bir ara neredeyse %100’e yakınken 2022 yılı Mart ayında %30’ların bir tık üzerindedir. Yani döviz cinsinden borçlanma araçlarına ağırlık verdiği ile bilinen KUB fonu günümüzde yabancı hisse senetlerine daha fazla ağırlık vermektedir.

Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu Portföy Dağılımı

KUB Fonu Komisyon Oranları ve Sonuç

KUB fonu, yatırım stratejisi olarak uzun vadeli dolar bazında zarar etmek istemeyen, riski sevmeyen yatırımcılar için uygun olabilir. Risk değeri hesaplanırken USD/TRY fiyat hareketlerini devre dışında bırakırsak oldukça uzun vadede yüksek olmayan bir risk oranına sahip olduğunu görebiliriz. Fon yönetim ücreti %1,46 olan KUB fonu, diğer yatırım fonlarına nazaran oldukça düşük bir yönetim ücreti kesintisi yapmaktadır. Bu kesinti sizden ekstra tahsil edilmemektedir. Fon havuzunda yer alan paradan yılda %1,46’ya denk gelecek şekilde fon yönetim ücreti kesilmektedir. Son olarak da fon fiyatı TEFAS’ta yayınlanmaktadır. Yani TEFAS’ta yer alan fiyat fon yönetim ücreti kesildikten sonra oluşan fiyattır.

Fonun alış valörü 1 iken satış valörü 3 olarak belirlenmiştir. Alış-satış valörü ile ilgili verdiğimiz detaylı örneğe ulaşmak için AFT fonu ile ilgili yaptığımız içeriğe ulaşabilirsiniz. Bu yazının en alt kısmında detaylı bir şekilde bu konuya değişmiştik. Son olarak, döviz bazlı bir fon olmasından dolayı bu fondan yapacağınız kardan (satış yaptığınız zaman) %10 stopaj kesilecektir. Unutmayın, bu kesinti sadece yaptığınız kardan kesilecektir.

KUB fonuyla alakalı detaylıca bilgi vermeye çalıştığımız YouTube videomuzu da inceleyebilirsiniz:

İstikrarlı bir şekilde getiri sağladığını düşündüğümüz KUB fonu umarız uzun vadede yatırımcılarına güzel kazançlar sağlayacaktır ve yatırımcılarının alım gücünü dolar cinsinden arttıracaktır. Herkese bol kazançlar….

Kaynaklar: tefas.gov.tr, kap.org.tr


Son Yazılar

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • BİST30 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST30 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 30 şirketi temsil eden BİST30 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.
 1,110 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.