Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu Nedir?

Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu Nedir?

KUB Fonu yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki döviz cinsinden ihraç edilmiş sermaye piyasaları araçları yatırımına ağırlık vermektedir. KUB fonunun temel amacı ABD Doları bazında maksimum getiri elde etmektir. Aslında fon, 2017 yılının başından 2021 yılının başına kadar Eurobondlara en az %60 ağırlık veriyordu. Fakat 2021 yılının sonlarında bu ağırlık %30 civarlarındaydı. Yine de 2022 Mart ayında biz bu yazıyı hazırlarken fon havuzundaki toplam paranın %32’si eurobondlara yatırılmıştır. 2022 Mart ayı itibarıyla fon toplam değerinin yaklaşık %55’i ise yabancı menkul kıymet/hisse senelerine yatırılmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda eurobond ağırlıklı olan KUB fonu son zamanlarda yabancı hisselere daha fazla ağırlık vermiştir. Değişken şemsiye fonu kategorisinde olması sebebiyle bu ağırlıklar fon yönetiminin inisiyatifi doğrultusunda majör değişiklikler gösterebilmektedir.

KUB Fonu’nun Performansı

Kare Portföy Değişken Fonu’nun yıllık bazda getirileri aşağıdaki gibidir:
2018 yılında %35,
2019 yılında %28,
2020 yılında %31,
2021 yılında %97,
2022 yılının ilk 2 ayında %4,26 getiri sağlamıştır. 2018 Ocak – 2022 Şubat ayı arasında %388 getiri sağlamıştır. Bu süreçte dolar %300’ün altında yükselmiştir. Yani bu 4 yıllık süreçte dolar bazında %22 yükselmiştir ([4,88/400]-1=%22).

KUB Fonu Portföy Dağılımı

KUB fonunun son yıllardaki portföy dağılımını TEFAS sitesinden indirip sizler için grafik haline getirdik. Grafikten görüleceği üzere 2020 yılından önce ağırlığı %15’in altında olan yabancı menkul kıymet/hisse senedi enstrümanı 2022 yılında %50’lerin üzerine çıkmıştır. Dış borçlanma araçları (Eurobond) ağırlıkları da 2019 yılının başlarında bir ara neredeyse %100’e yakınken 2022 yılı Mart ayında %30’ların bir tık üzerindedir. Yani döviz cinsinden borçlanma araçlarına ağırlık verdiği ile bilinen KUB fonu günümüzde yabancı hisse senetlerine daha fazla ağırlık vermektedir.

Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu Portföy Dağılımı

KUB Fonu Komisyon Oranları ve Sonuç

KUB fonu, yatırım stratejisi olarak uzun vadeli dolar bazında zarar etmek istemeyen, riski sevmeyen yatırımcılar için uygun olabilir. Risk değeri hesaplanırken USD/TRY fiyat hareketlerini devre dışında bırakırsak oldukça uzun vadede yüksek olmayan bir risk oranına sahip olduğunu görebiliriz. Fon yönetim ücreti %1,46 olan KUB fonu, diğer yatırım fonlarına nazaran oldukça düşük bir yönetim ücreti kesintisi yapmaktadır. Bu kesinti sizden ekstra tahsil edilmemektedir. Fon havuzunda yer alan paradan yılda %1,46’ya denk gelecek şekilde fon yönetim ücreti kesilmektedir. Son olarak da fon fiyatı TEFAS’ta yayınlanmaktadır. Yani TEFAS’ta yer alan fiyat fon yönetim ücreti kesildikten sonra oluşan fiyattır.

Fonun alış valörü 1 iken satış valörü 3 olarak belirlenmiştir. Alış-satış valörü ile ilgili verdiğimiz detaylı örneğe ulaşmak için AFT fonu ile ilgili yaptığımız içeriğe ulaşabilirsiniz. Bu yazının en alt kısmında detaylı bir şekilde bu konuya değişmiştik. Son olarak, döviz bazlı bir fon olmasından dolayı bu fondan yapacağınız kardan (satış yaptığınız zaman) %10 stopaj kesilecektir. Unutmayın, bu kesinti sadece yaptığınız kardan kesilecektir.

KUB fonuyla alakalı detaylıca bilgi vermeye çalıştığımız YouTube videomuzu da inceleyebilirsiniz:

İstikrarlı bir şekilde getiri sağladığını düşündüğümüz KUB fonu umarız uzun vadede yatırımcılarına güzel kazançlar sağlayacaktır ve yatırımcılarının alım gücünü dolar cinsinden arttıracaktır. Herkese bol kazançlar….

Kaynaklar: tefas.gov.tr, kap.org.tr


Son Yazılar

 • Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • VIX Korku Endeksi Nedir?

  VIX Korku Endeksi Nedir?

  S&P 500 VIX korku endeksi nedir? Neyi ifade etmektedir? VIX endeksi ile S&P 500 endeksi arasındaki ilişki nedir? Gelin isterseniz bu sorulara yanıt arayalım.

 • S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi; BİST100 endeksi, Nasdaq Composite endeksi vb. gibi bir borsa endeksidir. Bildiğiniz gibi ülkemizde Borsa İstanbul’un temel göstergesi olarak BİST100 endeksi kullanılır. Benzer şekilde, ABD borsalarını temsilen de en temel göstergelerden birisi S&P 500 endeksidir. Peki S&P 500 nedir? S&P 500 endeksine dahil olmak için şirketlerin hangi özelliklerine bakılmaktadır? Hangi hisse senetleri S&P 500 endeksine dahil olabilir?

 • BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS terimi Brasil, Russia, India, China ve South Africa kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu ülkeler sırasıyla Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dır. Ayrıca bu 5 ülke gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Bu yazımızda BRICS nedir, BRICS ülkeleri nedir sorularına yanıt arayacağız.

 • Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Çoğu insan Nasdaq’ı teknoloji ağırlıklı bir hisse senedi endeksi olarak bilir. Bununla birlikte, kompozit terimi ve endeksin nasıl çalıştığı genellikle ana endeksler arasında en az anlaşılan kısımdır. Bu yazıda Nasdaq Composite endeksi ile bu endekse dahil en büyük şirketlerin ne olduğunu ve Nasdaq 100 endeksine göre farklılıklarını inceleyeceğiz.

 • Borsa Endeksi Nedir?

  Borsa Endeksi Nedir?

  u yazıda “borsa endeksi nedir?” ve “dünyadaki örnekleri nelerdir?” sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca ülkemiz borsasında yer alan endekslerden de bahsederek konunun pekişmesi sağlanacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir