Bir Yatırımcı Borsada Ne Kadar Para Kazanabilir?

Borsada ne kadar para kazanılabilir?

Borsada ne kadar para kazanılabilir?” sorusuna cevap olarak Bist100 endeksinin yüzdesel değişimini değerlendirmenin yanlış olduğunu hep söylüyoruz. Peki borsa yatırımcısının ne kadar kazanıp kazanmadığını hangi kriterlere göre değerlendirebiliriz? Bu videoda ortalama bir küçük yatırımcının 2007 yılından itibaren borsadaki ortalama kazancını tespit etmeye çalıştık. Bist100 değerine göre yorum yapmanın ne kadar doğru olup olmadığını değerlendirdiğimiz bu videoda neredeyse hiç kimsenin size söylemediği gerçekleri gün yüzüne çıkarıyoruz.

Borsanın Getirilerini Diğer Enstrümanlarla Karşılaştırırken Yanılmayın

Borsada ne kadar para kazanıldığı sorusuna yanıt ararken insanlar birçok defa hataya düşmektedir. Hatta kendini ekonomist olarak tanıtan insanlar bile bu hatalardan maalesef yapmaktadır. Üstelik borsada yıllarca tecrübesi olduğunu söyleyenler bile bu hataya düşmektedir.

Peki nedir bu hata? Borsada ne kadar para kazanılabilir sorusuna yanıt ararken tarihsel kazançlar üzerinden gitmek mantıklıdır. Fakat bu nasıl yapılmalıdır net bir şey yoktur.

Net ya da birebir doğru bir strateji yoktur fakat yapılmaması gerekenler de vardır.

Örneğin, altının tarihsel getirisi ile borsanın tarihsel getirisini karşılaştırmak isteyelim.

Altının bir tane değeri var, gram altın üzerinden bunu aldığımızı düşünelim.

Fakat borsa için standart bir değer yoktur. Yani gidip de Bist100 endeksinin getirisini hesaplayıp karşılaştırma yapmak bizleri hataya sürükler.

Bunun nedenini videoda oldukça iyi bir şekilde anlatıyoruz.

Hesaplama yapılırken Bist100 endeksinin alınmaması gerektiğini en iyi açıklayan içeriğimiz aslında mevcuttur. Bu içeriği incelemek için ise burayı tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir