Borsa uzun vadede kazandırır mı?

Borsa Uzun Vadede Kazandırır Mı?

Son zamanlarda meşhur olan “Borsa İstanbul’da küçük ölçekli şirketler sadece son 1-2 yılda büyük ölçekli şirketlere göre daha fazla kazandırdı. Daha öncesinde durum böyle değildi. Yani öncesindeki yıllarda büyük ölçekli şirketler küçük ölçekli şirketlere göre daha fazla kazandırdı.” sözünü bu videoda değerlendirdik. Bu sözün doğruluk payı nedir? Neye dayanarak bu söyleniyor? Dayanak noktaları ne kadar kuvvetli? Bu videoda bütün şirketleri olabildiğinde eşit şartlarda değerlendirmeye çalıştık. Videoyu baştan sona izlemenizi tavsiye ediyoruz. Borsa uzun vadede kazandırır mı? ve Borsada üstatların sözünü dinlemek kazandırır mı? sorularına gelin birlikte yanıt arayalım.

Borsada Yatırım Yaparken Fenomenlerin/Üstatların Tavsiyelerine Güvenmek Neden Yanlış Bir Yaklaşımdır?

Borsada yatırım yapmak birçok insan için oldukça çekici bir fikirdir. Ancak piyasalardaki dalgalanmalar hisse senetleri ve diğer yatırım araçlarının fiyatındaki ani değişiklikler yatırımcıları korkutmaktadır. İşte bu nedenle birçok yatırımcı finansal fenomenlerin veya üstatların tavsiyelerine güvenerek yatırım kararları almaya çalışırlar. Ancak bu yaklaşımın doğru olmadığına dair pek çok kanıt vardır. Bu yazıda borsada yatırım yaparken fenomenlerin veya üstatların tavsiyelerini dinlemenin neden iyi bir fikir olmadığına dair bazı açıklamalar yapacağız.

Fenomenleri ya da Üstatları Dinlemeyin

Öncelikle finansal fenomenler veya üstatlar her zaman doğru kararlar veremezler. Borsa tahmin edilmesi zor bir alandır ve piyasa koşulları sürekli değişmektedir. Herkesin beklediği gibi fenomenler veya üstatlar da yanılabilirler. Ayrıca finansal fenomenler veya üstatlar bazı özel ilgi gruplarına veya yatırım araçlarına bağlı olabilirler ve bu da tavsiyelerinin objektif olmasını engeller. Fakat, YouTube videomuzda yanıt aradığımız “borsa uzun vadede kazandırır mı?” sorusuna verilen yanıt hem objektif hem de sürdürülebilirdir. Fenomenlerın ya da üstatların fikirlerine ihtiyaç duymadan borsada kazanmanın püf noktalarını geçmiş değerlere bakarak analiz ettik. Videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

İkinci olarak, finansal fenomenler veya üstatların tavsiyeleri genellikle geçmişe dayalıdır. Bu yatırımcıların gelecekteki piyasa koşullarını tahmin etmede yanlış yönlendirilmesine neden olabilir. Borsa geçmiş performansa dayanarak tahmin edilemez ve her zaman aynı sonuçları veremez. Bu nedenle yatırımcıların sadece geçmişe dayanarak yatırım kararları almaları doğru değildir.

Üçüncü olarak, finansal fenomenler veya üstatlar, yatırımcıların hedeflerini ve risk toleransını dikkate almazlar. Her yatırımcının hedefleri, risk toleransı ve finansal durumu farklıdır. Bu nedenle, finansal fenomenler veya üstatların yatırım tavsiyeleri, yatırımcının özel ihtiyaçlarını dikkate almaz. Bu durumda, yatırımcıların kendi hedeflerine ve risk toleranslarına göre yatırım yapmaları daha uygun olacaktır.

Son olarak, finansal fenomenler veya üstatlar, yatırımcıların araştırma yapmasını ve piyasayı kendilerinin analiz etmelerini engelleyebilirler. Yatırım yaparken, yatırımcılar kendi araştırmalarını yapmalı, finansal tabloları incelemeli, şirketlerin performansını ve gelecek planlarını analiz etmeli ve piyasadaki trendleri takip etmelidir. Finansal fenomenler veya üstatlar, yatırımcıların bu tür analizleri yapmasına gerek duymadan, kendi tavsiyelerine güvenmelerini teşvik edebilirler. Ancak, yatırımcıların piyasayı kendileri analiz etmeleri, daha sağlıklı ve öngörülebilir yatırım kararları almalarını sağlayabilir.

Sonuç ve Tartışma

Yatırımcılar kendi hedeflerine risk toleranslarına ve finansal durumlarına göre yatırım kararları almalıdırlar. Borsa, geçmişe dayanarak tahmin edilemez ve her zaman aynı sonuçları veremez. Bu nedenle yatırımcıların finansal fenomenlerin veya üstatların tavsiyelerini tek bir kaynak olarak kullanmaları yerine birçok farklı kaynaktan yararlanarak kendi araştırmalarını yapmaları daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sonuç olarak borsada yatırım yaparken finansal fenomenlerin veya üstatların tavsiyelerine güvenmek yerine yatırımcıların kendi araştırmalarını yapmaları ve piyasayı kendileri analiz etmeleri daha uygun olacaktır. Borsa kısa vadede kazandırır mı? sorusunun cevabı “bazen” olabilecekken borsa uzun vadede kazandırır mı? sorusunun cevabı ise “hemen hemen her zaman”dır. Borsada birçok temel analiz veya teknik analiz kriterlerine bakarak kararlar verilir. Fakat zaman kavramını kimse dikkate almak. Vade arttıkça borsada kazançların uçtuğunu görmek için videomuzu izleyerek yanıtı kendiniz bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir