Borsada Sık Yapılan Hatalar

Bu yazımızda borsada işlem yapan kişilerin sık yaptıkları hatalardan bahsedeceğiz. Eğer siz de iradenize yenik düşmeden burada bahsedilen hataları yapmazsanız borsada uzun vadede daha güzel paralar kazanabilirsiniz.

1) Kısa zamanda zengin olmayı beklemek

Genel kanı borsanın en az orta vadeli bir yatırım olduğudur. Yani 1 saat, 5 saat, 2 gün, 5 gün, 2 haftalık vs. gibi kısa vadeli işlemler borsa için pek uygun olmayabilir. Unutmayın, spekülatörler her yerde!

Kısa zamanda borsadan zengin olmak pek mümkün değildir. Sosyal medyada kısa sürede milyonlar kazandığını belirten şahıslar olabilir, bu mümkündür. Fakat bunlar da genelde büyük paralarla büyük risklerle gerçekleşmiş sınırlı sayıda örneklerdir.

Unutmayın, borsada birileri kazanıyorsa birçok kişi de kaybediyor demektir. Kaybeden kişilerin çoğu da kısa zamanda zengin olmayı bekleyen insanlardır. Kısa zamanda zengin olmak kulağa hoş gelebilir ama borsadan zengin olanlara bakıldığında çoğunun iyi bir plan ve sabır ile zengin olduğu görülmektedir.2) Borç paranın, kredinin ya da tüm birikimlerin yatırılması

Borsada para kazanmak isteyen ve kısa yoldan zengin olmak isteyen acemi yatırımcıların en büyük handikaplarından birisi de birikimlerinin hepsini tecrübe sahibi olmadıkları, yatırım enstrümanlarını tanımadıkları bir ürüne yatırmasıdır, ya da borsada hızlı bir şekilde ve çok para kazanmak için kredi kullanması, borç kullanması gibi zafiyetlerdir.

Borsada yeteri kadar tecrübeli değilseniz, ilk başta sermayenizin tamamını ya da tamamına yakınını borsaya kesinlikle yatırmayın!

Tecrübe kazanmak için kendinize biraz zaman verin. Borsada yatırım yapacağınız miktar kısa vadede acil ihtiyacınız olmayacak bir miktar olmalıdır. Yani, bir müddet dokunmayacağınız paranızı kullanmakta kesinlikle fayda vardır.

Netice itibarıyla; borç para, krediden çekilmiş para ile ya da tüm birikimleriniz ile borsaya girmeniz yapacağınız en büyük hatalardan biri olabilir. En sonunda sadece “EYVAH” dersini ve kimsenin umurunda olmazsınız!

3) Araştırmadan hisse senedi satın almak

Borsada sıklıkla yapılan hatalardan birisi de araştırmadan, duyumla hisse senedi satın almaktır. Hisse satın almak için mutlaka şirketi analiz etmek ve şirket ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Yanlış bir hisse almak yanlış evlilik gibidir. Çok kolay hisse senedi alını ama sonuçları bir felaket olabilir.


4) Günlük alım/satım yapmak

Borsada sıklıkla yapılan bir diğer hata ise günlük alım-satım yapmaktır. Borsa bir yatırım aracıdır. Günlük alım-satım yapmak borsada OYNAMAK demektir. Borsa OYNANMAZ. İddia oynanır, rulet oynanır, poker oynanır fakat borsa oynanmaz. Borsada YATIRIM yapılır.
Bir mağaza dükkanı aldığınızı düşünün ve daha ilk günden yüksek karla bu mağaza dükkanını satabilir misiniz? Cevap (istisnalar hariç) tabi ki hayır!

Ayrıca günlük alım-satım için işinizin olmaması gerekir ve bütün mesainizi günlük alım-satıma harcamanız gerekir. Bunun için oldukça fazla efor sarf etmeniz gerekecektir ve ayrıca yaptığınız her işlem için aracı kurumlara ödeyeceğiniz işlem ücreti de cabası…5) Tek seferde alım-satım yapmak

Borsada genelde tek seferde alım-satım yapılır ama genelde bu teknik yanlıştır. Çünkü her zaman düşükten daha düşük ve yüksekten daha yüksek vardır. Bu nedenle alım-satım yaparken kademeli teknik kullanmak ve ortalama maliyet oluşturmak daha iyi bir tekniktir. Böylece daha iyi maliyetlerle alım-satım yapabilirsiniz. Ayrıca hisselerdeki uç hareketlerden de korunmuş olursunuz.

6) Hisselere bağlanmak

Bir hisse ile duygusal bağ oluşturmak yapılan yanlışlardan birisidir. Çünkü hisseyi elde tutmak bir tutku halini almıştır. Hisseler para kazanmak için araçtır. Kazandıran hisse iyi, kaybettiren hisse kötü gibi bir düşünce iyi bir borsacının uzak durması gereken düşüncedir. Çünkü her hisse iyi bir zamanlama ile kazandırır. Kazandıran hisselere bağlanmak veya kaybettiren hisselerden intikam almaya çalışmak size sadece vakit kaybettirir.

Bir şirketin hisselerini uzun süre elimizde bulundurduğunuzda ve özellikle bu şirket bir dönem iyi iş çıkarmışsa kendinizi o şirkete bağlanmış gibi hissedebilirsiniz. Para kazanmak için borsada olduğunuzu ve bu amaçla bu şirketin hisselerini satın aldığınızı asla aklınızdan çıkarmayın. Gerektiği zaman satış yapmaktan da çekinmeyin.

7) Duygusal kontrolü kaybetmek

Borsada en sık yapılan hata duygusal kontrolü kaybetmektir. Zararda iken her saat ekran başında hisseyi kontrol etmek, geceleri bir satmaya karar verip sonra bu karardan vazgeçmek, bir an iyimser sonra karamsar olmak gibi… Bu durumdaysanız mutlaka bir müddet borsadan uzak durun çünkü duygusal kontrolü kaybeden yatırımcılar zarar ederler. Ayrıca bu durum psikolojinizi de etkileyebilir ve özel yaşamınıza da olumsuz yansıyabilir.


8) Satış için hissenin tekrar aynı değere gelmesini beklemek

Değer kaybı yaşayan hissenizi satmak için yükselip aynı değere gelmesini beklemek potansiyel getirinizi buharlaştıran başka bir hatadır. Davranış bilimi ile bu ticari davranış incelendiğinde, buna “bilişsel hata” adı verilmektedir. Zarar ettiğini fark etmemekle yatırımcılar aslında iki şekilde kaybetmektedirler. Birincisi, düşmekte olan bir hisseyi satmaktan imtina ederek hissenin değer kaybetmeye devam etmesine kayıtsız kalırlar.

İkincisi ise, hisseyi satın yükselecek bir hisse satın alma seçeneğini uygulamayarak potansiyel bir getiriden mahrum olurlar. Bu nedenle daha önceden belirlediğiniz oranlarda kayıp yaşatan bir hisseyi gözünüzü kırpmadan satarak kazanç sağlayacağını düşündüğünüz başka bir hisse senetlerine yönelmelisiniz.


9) Tüm parayı tek bir enstrümana yatırmak

Tüm yumurtaları tek bir sepete koymak yumurtaların çoğunun kırılmasına sebep olabilir. Bunun yerine birden fazla sepete koyarak kırılma riskini azaltabilirsiniz. Aynı şekilde bir düşünce borsa için de geçerlidir. Hiçbir zaman tüm paranızı tek bir hisseye bağlamamalısınız. Bir hisse senetleri bütünü belirlemeli ve yatırımınızı ona göre yönlendirmelisiniz.

Alımları tek seferde aynı seviyeden yapmak yerine kademeli alımlar ile yapın. Bu sayede hem riskleri dağıtmış hem de farklı seviyeleri değerlendirerek kazancınızı artırmış olursunuz.


10) Dost tavsiyesi ile yatırım yapmak

Borsada işlem yapan veya yeni yatırım yapmaya başlayan kişilerin yatırım kararlarının çok büyük kısmını kulaktan dolma ve eş dost tavsiyesi ile verdikleri bir gerçektir. Yatırımcının bu tavsiyeyi alırken aklına gelmeyen husus ise eş ve dostun tavsiye verecek kadar bilgi sahibi olmasına rağmen halen kendisinin neden kazananlar kulübünde olmadığıdır.


11) İç güdülere göre karar vermek

Borsada alım ve satım kararlarının çok büyük kısmının iç güdülere göre verildiğini biliyor musunuz? Yatırım yapılan şirketin karlılığı, yatırımları, yeni ortaklıkları, sektörel gelişimi ya da borsayı etkileyecek küresel ve yerel ekonomik, siyasi, jeopolitik gelişmelerin göz ardı edilerek iç güdülere karar verilmesi.

İlk duyulduğunda mantıksız gibi görünse de acemi birçok yatırımcı hisse senetlerine bakıp “ben bu hisse senedinin kazanacağını hissediyorum” diyerek yatırım yapması bir gerçektir. Bu kararların maalesef çoğu zararla sonuçlanmaktadır.


12) Satış için hedef olmaması

Borsada yapılan hatalardan biri de satış için bir hedefin olmamasıdır. Alım yaptıktan sonra kar etmişken bir hedefiniz yoksa belli bir süre sonra hisse geri çekildiğinde zarara uğrayabilirsiniz. Dolayısıyla mutlaka satış için bir hedefinizin olması gerekir. Genelde alım için iyi analiz yapılır ama satış planı her zaman unutulur. Oysa iyi bir satış planı ile karınızı yükseltebilir veya zararınızı azaltabilirsiniz.