Yatırım Fonlarının Getirileri ve Portföy Değeri Değişimleri (Son 6 Ay)

Yatırım fonlarının değişik vadelerde getirilerini hep inceliyoruz. Fakat hangi yatırım fon havuzunda ne kadar miktarda para olduğunu bilmiyoruz. Yani bizim gibi bireysel yatırımcılar yatırım fonlarına ne kadar para yatırmışlar? Bu soruya da cevap aradığımız bu içeriğimizde tefas.gov.tr adresinde yer alan son 6 ay değerleri göz önünde bulundurulmuştur. Bu değerlere göre şemsiye fon kategorisine göre en fazla getiri sağlayan yatırım fonlarını değerlendirdik.

4 Eylül 2021 ve 4 Mart 2022 tarihlerinde hangi yatırım fonun havuzunda toplam kaç Türk Lirası para mevcut sorusuna yanıt ararken aynı zamanda bu 6 aydaki havuzda yer alan miktarın yüzdesel değişimlerini de değerlendirme fırsatı bulmuş olduk.

Bu içerikle ilgili bir YouTube videosu hazırladık. Bu videoyu buraya tıklayarak veya aşağıdaki YouTube bağlantısına tıklayarak izleyebilirsiniz. Videoda bahsettiğimiz tabloyu ise yine sayfanın en alt kısmında bulabilirsiniz. Tablodaki sütunlar ne işe yarıyor, bizlere neler söylüyor sorusuna cevabı da yine videomuzda detaylı bir şekilde vermeye çalıştık. Her yeni bir içerikte yatırım fonlarına ve borsaya farklı bir gözle bakıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin. Herkese iyi günler ve bol kazançlar…Videoda yer alan tablonun detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Tablo sütun açıklamaları:
6 Ay %: 6 Aylık yüzdesel getiriler
Eyl. Port. Büy.: 4 Eylül 2021 Portföy Büyüklüğü (Milyon TL)
Mart Port. Büy.: 4 Mart 2022 Portföy Büyüklüğü (Milyon TL)
Fark: Mart Port. Büy. – Eyl. Port. Büy.
% Değ: Bu iki dönemdeki portföy büyüklüklerinin yüzdesel değişimi

Generated by wpDataTablesKaynak: tefas.gov.trSon Yazılar

 • Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi; BİST100 endeksi, Nasdaq Composite endeksi vb. gibi bir borsa endeksidir. Bildiğiniz gibi ülkemizde Borsa İstanbul’un temel göstergesi olarak BİST100 endeksi kullanılır. Benzer şekilde, ABD borsalarını temsilen de en temel göstergelerden birisi S&P 500 endeksidir. Peki S&P 500 nedir? S&P 500 endeksine dahil olmak için şirketlerin hangi özelliklerine bakılmaktadır? Hangi hisse senetleri S&P 500 endeksine dahil olabilir?

 • BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS terimi Brasil, Russia, India, China ve South Africa kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu ülkeler sırasıyla Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dır. Ayrıca bu 5 ülke gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Bu yazımızda BRICS nedir, BRICS ülkeleri nedir sorularına yanıt arayacağız.

 • Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Çoğu insan Nasdaq’ı teknoloji ağırlıklı bir hisse senedi endeksi olarak bilir. Bununla birlikte, kompozit terimi ve endeksin nasıl çalıştığı genellikle ana endeksler arasında en az anlaşılan kısımdır. Bu yazıda Nasdaq Composite endeksi ile bu endekse dahil en büyük şirketlerin ne olduğunu ve Nasdaq 100 endeksine göre farklılıklarını inceleyeceğiz.

 • Borsa Endeksi Nedir?

  Borsa Endeksi Nedir?

  u yazıda “borsa endeksi nedir?” ve “dünyadaki örnekleri nelerdir?” sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca ülkemiz borsasında yer alan endekslerden de bahsederek konunun pekişmesi sağlanacaktır.

 • Eurobond Fonu Nedir?

  Eurobond Fonu Nedir?

  Bu makalede “Eurobond nedir?” ve “Eurobond fonu nedir” sorularına yanıt bulabileceksiniz. Ayrıca, “Eurobond yatırım fonları nelerdir” ve “Eurobond fonu nasıl alınır?” sorularına yanıt aramaya çalıştık.


2 yorum

 1. merhaba, videonuzda yatırım fonları getirileri ve büyüklükleri belirtimesine rağmen sadece büyüklükleri
  Kod Fon Adı Şemsiye 6 Ay % Eyl. Port. Büy. Mart Port. Büy. Fark % Değ. görünüyor. Getirilerini göremiyorum. teşekkürler

  1. Merhaba, buraya tabloyu koyarken sütun isimlerini kabul etmediği için güncellemek durumunda kaldık. 6 Ay % aslında getirileri gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir