Yatırım Fonlarının Getirileri ve Portföy Değeri Değişimleri (Son 6 Ay)

Yatırım fonlarının değişik vadelerde getirilerini hep inceliyoruz. Fakat hangi yatırım fon havuzunda ne kadar miktarda para olduğunu bilmiyoruz. Yani bizim gibi bireysel yatırımcılar yatırım fonlarına ne kadar para yatırmışlar? Bu soruya da cevap aradığımız bu içeriğimizde tefas.gov.tr adresinde yer alan son 6 ay değerleri göz önünde bulundurulmuştur. Bu değerlere göre şemsiye fon kategorisine göre en fazla getiri sağlayan yatırım fonlarını değerlendirdik.

4 Eylül 2021 ve 4 Mart 2022 tarihlerinde hangi yatırım fonun havuzunda toplam kaç Türk Lirası para mevcut sorusuna yanıt ararken aynı zamanda bu 6 aydaki havuzda yer alan miktarın yüzdesel değişimlerini de değerlendirme fırsatı bulmuş olduk.

Bu içerikle ilgili bir YouTube videosu hazırladık. Bu videoyu buraya tıklayarak veya aşağıdaki YouTube bağlantısına tıklayarak izleyebilirsiniz. Videoda bahsettiğimiz tabloyu ise yine sayfanın en alt kısmında bulabilirsiniz. Tablodaki sütunlar ne işe yarıyor, bizlere neler söylüyor sorusuna cevabı da yine videomuzda detaylı bir şekilde vermeye çalıştık. Her yeni bir içerikte yatırım fonlarına ve borsaya farklı bir gözle bakıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin. Herkese iyi günler ve bol kazançlar…Videoda yer alan tablonun detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Tablo sütun açıklamaları:
6 Ay %: 6 Aylık yüzdesel getiriler
Eyl. Port. Büy.: 4 Eylül 2021 Portföy Büyüklüğü (Milyon TL)
Mart Port. Büy.: 4 Mart 2022 Portföy Büyüklüğü (Milyon TL)
Fark: Mart Port. Büy. – Eyl. Port. Büy.
% Değ: Bu iki dönemdeki portföy büyüklüklerinin yüzdesel değişimi

Generated by wpDataTablesKaynak: tefas.gov.trSon Yazılar

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin halka açıklık oranları güncel olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Haftalık olarak güncellenen bu yazıda bütün hisse senetlerine ait halka açıklık oranlarını görebilirsiniz.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.


 465 

2 thoughts on “Yatırım Fonlarının Getirileri ve Portföy Değeri Değişimleri (Son 6 Ay)

 1. merhaba, videonuzda yatırım fonları getirileri ve büyüklükleri belirtimesine rağmen sadece büyüklükleri
  Kod Fon Adı Şemsiye 6 Ay % Eyl. Port. Büy. Mart Port. Büy. Fark % Değ. görünüyor. Getirilerini göremiyorum. teşekkürler

  • Merhaba, buraya tabloyu koyarken sütun isimlerini kabul etmediği için güncellemek durumunda kaldık. 6 Ay % aslında getirileri gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.