Yatırım Fonu Getirileri (18.02.2022)

Yatırım fonlarına ait fiyat güncellemeleri her gün bir defa yapılmaktadır. tefas.gov.tr adresinden bu bilgiler kamuya açık bir şekilde paylaşılmaktadır. TEFAS fon getirilerine göre en çok kazandıran fonları tarihsel bir şekilde karşılaştırabilmek için 1 aylık, 3 aylık, 1 yıllık, 5 yıllık getirilerin karşılaştırılması gibi seçenekler mevcuttur. Fakat bu değerler bulunduğumuz günden geriye doğru hesaplandığı için bir sonraki günde veriler komple değişmektedir. Örnek olarak 5 yıllık getirileri bugün karşılaştırdığınızda oluşan sıralama ile yarın karşılaştırdığınızda oluşan sıralama aynı olmayacaktır. Dolayısıyla, her haftanın cuma günü oluşan fiyatlarından derlediğimiz yatırım fonlarının tarihsel analizi yazımızın tarihe not düşmek amacıyla değerli bir içerik olacağını umuyoruz.

18 Şubat 2022 Cuma gününe ait yatırım fonlarının geçmişe dönük (1 hafta, 1 ay, 6 ay, 1 yıl ve 5 yıl) getirilerini farklı filtrelerden geçirip oluşan tabloları sizler için aşağıda paylaştık. Gelin isterseniz son 1 haftanın en yüksek getirisine sahip 20 fonu görüntüleyelim ve 1 yıllık, 5 yıllık gibi geçmişe dönük getirilerini de değerlendirelim.

Not 1: Stopaj kesilen fonların getirilerinin ham hali analizlere dahil edilmiştir. Buradaki veriler TEFAS sitesinde yer alan verilerle paralellik göstermektedir. Stopaj ile ilgili detaylı bilgi sunduğumuz yazımızı okumak için burayı tıklayınız.

Not 2: Getirilerin dolar ve altın cinsinden artıp artmadığını değerlendirebilmek için grafiklere dolar ve altın getirileri de eklenmiştir.


1 Haftalık Getiriler:

Son 1 haftalık getirilere baktığımızda en yüksek getiri GBC kodlu “Azimut Pyş Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu”na ait. 1 haftada yaklaşık %4.6’lık getiri ile listenin zirvesinde yer alan GBC fonunu son 1 aylık getirilere göre 7. sırada yer almaktadır (bkz. bir alttaki görsel). Dolar kurunun neredeyse sabit kaldığı bu haftada altının fiyatının biz bu yazıyı hazırlarken yaklaşık %4,3 yükseldiğini görüyoruz. Altın cinsinden bu hafta kar ettiren tek yatırım fonu GBC olarak karşımıza çıkmaktadır. En fazla yükseliş gösteren 2. ve 3. fonlar ise sırasıyla FIB “Fiba Portföy Altın Fonu” ve TCA “Ziraat Portföy Altın Katılım Fonu” olarak tespit edilmiştir.


1 Haftalık Getiriler1 Aylık Getiriler:

Son bir aylık getirilere göre en fazla yükseliş sağlayan yatırım fonunun OTJ kodlu “Oyak Portföy Kıymetli Madenler Fon Sepeti Fonu” olduğun görüyoruz. Son 1 ayda yaklaşık %8,3 gibi güzel bir getiri sağlayan bu fonu takip eden fon AES kodlu “Ak Portföy Petrol Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu” olmuştur. Son 1 ayın en başarılı 3. fonu ise TGE koduyla “İş Portföy Emtia Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu” olmuştur. Altının yaklaşık %4,3 doların ise yaklaşık %0,9 arttığı son 1 ayda 11 yatırım fonu altın yükselişine göre daha iyi performans gösterirken 151 yatırım fonu da dolar yükselişine göre daha iyi performans göstermiştir (Doların sıralaması 152 olarak grafiğin sol tarafında görülmektedir).

1 Aylık Getiriler6 Aylık Getiriler:

Son 6 aylık getirilere geçmeden önce altın ve dolar yükselişlerine bir bakalım. Son 6 ayda altının yüzdesel değişimi yaklaşık %106,7 olurken doların yükselişi %94,2 olarak tespit edilmiştir (bu değerler alış-satış makasından bağımsızdır). Bu değerlere göre inceleme yaptığımızda altına göre daha fazla yükseliş gösteren 6 yatırım fonu bulunmaktadır. Bunların kodları TGR, FIB, TCA, MKG, TUA ve IJC olarak tespit edilmiştir. Buradaki fonların üç tanesinin kıymetli madenler yatırım fonu olduğuna dikkat çekmek isteriz. Bir yıl önce piyasada olmayan TGR kodlu “Ak Portföy Petrol Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu”nun son 6 aylık performansıyla zirveye yerleşmesi fon yönetimi için oldukça olumlu bir gelişmedir. Özellikle son 1 ay ve son 1 hafta getirilerine baktığımızda bir düşüş söz konusudur. Buna rağmen TGR yatırım fonu son 6 ayın en fazla yükseliş gösteren fonu olarak karşımıza çıkmıştır. Son 6 aydaki getirilere göre dolara göre daha fazla artış gösteren 18 yatırım fonu bulunmaktadır.

6 Aylık Getiriler


1 Yıllık Getiriler:

Altının yüzde 69,2 doların ise %94,2 yükseldiği son 1 yıllık verilere göre en fazla değeri artan yatırım fonu AES kodlu “Ak Portföy Petrol Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu” fonu olmuştur. Bu süreçte yaklaşık %189 artış gösteren bu yatırım fonunun son 1 aylık getirisinin de %7,8 ile oldukça iyi olduğu göze çarpmaktadır. Petrol fiyatlarının son dönemlerdeki artışı bu fona olduğu gibi yansımış olacak ki son 5 yıllık getirisi %195,6 olarak görülmektedir. Yani son 1 yılı hariç tutarsak ondan önceki 4 yılda pek fazla bir getiri fırsatı sunmamış gibi görünüyor. Benzer şekilde, TGE kodlu “İş Portföy Emtia Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu” da son 1 yılda %145,9 getiriyle son 1 yılda en yüksek getiri sağlayan 2. yatırım fonu konumunda bulunmaktadır. Son 1 yıllık getirilere göre altından daha fazla yükseliş gösteren 7 yatırım fonu bulunurken dolara göre daha fazla yükseliş gösteren 264 yatırım fonu arasından yalnızca 22 yatırım fonu bulunmaktadır.

1 Yıllık Getiriler:


5 Yıllık Getiriler:

18 Şubat 2022 Cuma günü TEFAS’ta yayınlanan verilere göre son 5 yıl değerlerine göre en yüksek getirili fonlar listesinde 1. sırada TCD kodlu “Tacirler Portföy Değişken Fon” bulunmaktadır. Altının %472,6, doların ise %271,1 yükseldiği bu süreçte %697,7’lik bir getiri oranı gerçekten büyük bir başarıdır. Bu başarı sadece TCD’ye ait değil! AFT kodlu “Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu” da son 5 yılda %695,8’lik getiri oranıyla 2. sırada yer almaktadır. YAY, TKF, AFA, AFS ve ICA fonlarıyla birlikte bu 7 fon son 5 yılda altının yüzdesel artışından bile daha iyi artış sergilemişleridir. Son 5 yılda listelenen 198 yatırım fonu arasından 51 tanesi dolar cinsinden yükseliş göstermiştir. Bu fonlar arasından ilk 21 aşağıdaki görselde görülmektedir. Listede yer alan yatırım fonlarından 8 tanesi hisse senedi fonu iken sadece 2 tanesi hisse senedi yoğun fon kategorisinde yer almaktadır. Bunlar ise TKF kodlu “Tacirler Portföy Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon)” ve MAC kodlu “Marmara Capital Portföy Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon)” olarak karşımıza çıkmıştır. Aşağıdaki listede yer alan 21 fondan 8 tanesi kıymetli madenler fonu olurken geri kalan 2 yatırım fonu değişken, 2 yatırım fonu fon sepeti fonu ve 1 yatırım fonu ise katılım fonudur. 5 Yıllık Getiriler:1 haftalık ve 1 aylık yüzdesel değişimlere göre en kötü performans gösteren yatırım fonları ise aşağıdaki görsellerde verilmiştir.

1 Haftalık Getiriler


1 Aylık Getiriler


Kaynak: tefas.gov.tr