Son 52 Haftanın En Yüksek Değerine Göre En Fazla Düşen Hisseler

Bu yazımızda Borsa İstanbul’da yer alan hisse senetlerinin 52 haftalık en yüksek fiyatlarına göre yüzde kaç aşağıda olduklarını inceleyeceğiz. Özellikle Dolar/TL’deki %100’ü geçen artış neticesinde borsa yatırımcıları çoğu hissede dolar cinsinden kayıp yaşadı. Bu da borsa yatırımcısının alım gücünün düştüğü anlamına gelmektedir. BİST100 endeksinin 2000 puan sınırında dolaşması tek başına aslında geçen yıla göre endeksin yükseldiği anlamına gelmemektedir. Endekse TL cinsinden yaklaşmak yanlış bir yaklaşım olabilir. Bundan dolayı endekse farklı bir bakış açısıyla yaklaşalım. Bist100/DolarTL değişimine isterseniz bir bakalım. Geçen yıl martın ikinci haftasını 212,49 cent ile kapatan Bist100 endeksi 2022 yılının mart ayının ikinci haftasını 139 cent ile kapattı. Bu da demek oluyor ki dolar cinsinden Bist100 endeksi %65 değer kaybetmiştir.

Birçok hisse senedi dolar yükselişinin gazabına uğramanın yanı sıra zirve seviyelerinden oldukça gerileyerek teknik olarak ucuzlamıştır. Bu yazıda teknik analiz indikatörlerinden ziyade, hisse senetlerinin son 52 haftalık en yüksek seviyelerinin yüzde kaç altında olduklarını değerlendireceğiz. İsterseniz başlayalım:

1. İdeal Fin. Tek.ve Danışmanlık (IDEAS) son 52 haftalık en yüksek değerinden tam %81,3 daha aşağıdadır. Yani bu demek oluyor ki IDEAS şirket hissesinin yaklaşık %435 değer kazanması lazım ki 52 haftalık en yüksek seviyesine ulaşabilsin.

2. Doğan Burda (DOBUR) son 52 haftalık en yüksek değerine göre %80,8 daha aşağıdadır. Şu anki değerinden yaklaşık %420 arttığı takdirde şu anki 52 haftalık en yüksek seviyesine ulaşabilecektir.

3. Finansal kiralama ve faktöring sektöründe faaliyet gösteren Vakıf Fin. Kir. (VAKFN) 52 haftalık en yüksek değerinin %80 aşağısındadır. Yaklaşık %400 yükseldiği takdirde VAKFN, 52 haftalık maksimum değerine ulaşacaktır.

52 haftalık en yüksek değerinden en fazla kayıp yaşayan şirketler listesinin ilk 50’sini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

HisseHisse AdıSektör52 Haftanın En Yükseğine Göre %
IDEASİdeal Fin. Tek.ve DanışmanlıkTicaret-81,3%
DOBURDoğan BurdaMedya-80,8%
VAKFNVakıf Fin. Kir.Fin. Kir. Faktöring-80,0%
ADESEAdese AVMGYO-78,1%
METURMetemtur Yatırım Tur.Enj.Turizm-78,1%
TRILCTurk İlaç ve Serum SanayiSağlık ve İlaç-76,4%
ISBIRİşbir HoldingHolding ve Yatırım-76,1%
BJKASBeşiktaşSpor-75,8%
KTSKRKütahya ŞekerGıda, İçecek-75,3%
YESILYeşil Yatırım HoldingHolding ve Yatırım-74,9%
SEYKMSeyitler KimyaKimya, Petrol, Plastik-73,3%
UTPYAUtopya Turizm&Inş.Turizm-73,2%
AKFGYAkfen GYOGYO-73,2%
NUGYONurol GYOGYO-73,1%
BERABera HoldingHolding ve Yatırım-73,0%
MMCASMMC San.ve Tic. Yatırımlar A.ŞHolding ve Yatırım-70,5%
FADEFade Gıda YatırımGıda, İçecek-70,1%
KUTPOKütahya PorselenTaş, Toprak-70,1%
AVODAvod Kurutulmuş GıdaGıda, İçecek-68,7%
MRGYOMartı GYOGYO-68,6%
IHGZTİhlas GazetecilikMedya-68,0%
CRDFACreditwest FaktoringFin. Kir. Faktöring-67,0%
NIBASNiğde Beton SanayiÇimento-66,3%
DENGEDenge HoldingHolding ve Yatırım-66,2%
ANELEAnel ElektrikElektrik-66,1%
ISGSYİş GirişimHolding ve Yatırım-65,9%
BASGZBaşkent DoğalgazGYO-65,8%
ISKPLIşıklar PlastikKimya, Petrol, Plastik-65,5%
BAYRKBayrak EBT TabanTekstil, Deri-65,5%
OYLUMOylum Sınai YatırımlarGıda, İçecek-65,0%
IDGYOİdealist GYOGYO-64,5%
ORCAYOrtaköy Çay SanayiGıda, İçecek-64,2%
NTGAZNaturel GazElektrik-62,2%
SEKFKŞeker Finansal Kiralama A.ŞFin. Kir. Faktöring-62,0%
MERKOMerko GıdaGıda, İçecek-61,7%
KENTKent GıdaGıda, İçecek-61,4%
IEYHOIşıklar Enerji ve Yapı HoldingHolding ve Yatırım-61,2%
BIOENBiotrend EnerjiElektrik-61,2%
PKENTPetrokentTurizm-60,8%
YYAPIYesil Yapiİnşaat-60,4%
ATLASAtlas YOMenkul Kıymet YO-59,7%
ITTFHİttifak HoldingHolding ve Yatırım-59,7%
RALYHRal Yatırım HoldingTekstil, Deri-59,6%
EUKYOEuro Kapital Yatırım OrtaklığıMenkul Kıymet YO-59,5%
RHEAGRhea Girişim Ser. Y.O.Holding ve Yatırım-58,2%
QUAGRQUA GraniteTaş, Toprak-58,1%
IZFASİzmir FırçaBoya-57,5%
SEKURSekuro PlastikKimya, Petrol, Plastik-57,3%
FRIGOFrigo Pak GıdaGıda, İçecek-57,0%
YAPRKYaprak Süt & Besi ÇiftlikleriGıda, İçecek-56,7%

Kaynak: Google Finance, İş Yatırım


Kaynak: Merkezi Kayıt KuruluşuSon Yazılar

 • Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Hisselerin Tarihsel Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.

 • Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Tarihsel PD DD Değerine Göre Ucuz Şirketler

  Bu yazımızda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin tarihsel PD DD ortalamalarını ve bugünkü değerlere göre konumunu sizlerle SÜREKLİ GÜNCEL bir şekilde paylaşıyoruz. PD DD ucuz hisseler listesini bu içerikten düzenli olarak takip edebilirsiniz.

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.

 • Borsada En Değerli Şirketler

  Borsada En Değerli Şirketler

  Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 • BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  BİST100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

  Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

 • S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi nedir

  S&P 500 endeksi; BİST100 endeksi, Nasdaq Composite endeksi vb. gibi bir borsa endeksidir. Bildiğiniz gibi ülkemizde Borsa İstanbul’un temel göstergesi olarak BİST100 endeksi kullanılır. Benzer şekilde, ABD borsalarını temsilen de en temel göstergelerden birisi S&P 500 endeksidir. Peki S&P 500 nedir? S&P 500 endeksine dahil olmak için şirketlerin hangi özelliklerine bakılmaktadır? Hangi hisse senetleri S&P 500 endeksine dahil olabilir?

 • BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS Ülkeleri Hangileridir? BRICS Ülkelerinin Amacı Nedir?

  BRICS terimi Brasil, Russia, India, China ve South Africa kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu ülkeler sırasıyla Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dır. Ayrıca bu 5 ülke gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer almaktadır. Bu yazımızda BRICS nedir, BRICS ülkeleri nedir sorularına yanıt arayacağız.

 • Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Nasdaq Composite Endeksi Nedir?

  Çoğu insan Nasdaq’ı teknoloji ağırlıklı bir hisse senedi endeksi olarak bilir. Bununla birlikte, kompozit terimi ve endeksin nasıl çalıştığı genellikle ana endeksler arasında en az anlaşılan kısımdır. Bu yazıda Nasdaq Composite endeksi ile bu endekse dahil en büyük şirketlerin ne olduğunu ve Nasdaq 100 endeksine göre farklılıklarını inceleyeceğiz.

 • Borsa Endeksi Nedir?

  Borsa Endeksi Nedir?

  u yazıda “borsa endeksi nedir?” ve “dünyadaki örnekleri nelerdir?” sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca ülkemiz borsasında yer alan endekslerden de bahsederek konunun pekişmesi sağlanacaktır.

 • Eurobond Fonu Nedir?

  Eurobond Fonu Nedir?

  Bu makalede “Eurobond nedir?” ve “Eurobond fonu nedir” sorularına yanıt bulabileceksiniz. Ayrıca, “Eurobond yatırım fonları nelerdir” ve “Eurobond fonu nasıl alınır?” sorularına yanıt aramaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir