Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

BİST100 Endeksi

Bu yazımızın konusu: Son 1 yılda kazandıran Bist100 hisseleri. Tek bir tabloda 100 şirketin hepsini gösterme imkanımız olduğu için aslında en az kazandıran şirketleri de görüntüleme imkanımız bulunmaktadır. Birinci önceliğimiz tabi ki en fazla kazandıran hisse senetleri üzerine olacaktır. Peki, borsanın temel endeksi olarak kabul edilen BİST100 endeksine dahil olan şirketlerin son 1 yıldaki konumu ne durumda?

Bilmeyenler için söyleyelim, BİST100 endeksine dahil olan şirketlerin listesi her 3 ayda bir güncellenmektedir. Bu endeks ülkemiz borsasının iyiye ya da kötüye gittiğine dair yatırımcılara yol gösterici rolündedir. Özellikle ülkelerin borsaları karşılaştırılırken gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Fakat iki ülke borsasını karşılaştırırken aynı döviz cinsinden karşılaştırmak gereklidir. Örnek olarak ABD borsası ile Türkiye borsasını karşılaştırırken iki endeks değerini USD’ye çevirmek faydalı olabilir. İnternet üzerindeki yararlı borsa siteleri vasıtasıyla iki ülkenin borsasını altın cinsinden bile karşılaştırmak mümkündür.

Rölatif Getiri

Rölatif (İngilizce: Relative = Göreceli) getiri kavramını bu içeriğimizde kullanacağız. Nedenini bir örnekle açıklayalım. Bir hisse TL olarak son 1 yılda %50 artmış olsun. Fakat dolar kuru aynı tarihte %100 artmış olsun. Siz ilk başta 10 TL’lik hisse senedi satın aldınız diyelim. Dolayısıyla portföyünüz 1 yıl sonunda 15 TL’niz olacaktı fakat USD almış olsaydınız 20 TL olmuş olacaktı. İşte “Ondan almasaydım da şundan alsaydım ne olurdu?” sorusuna rölatif getiri mantığıyla cevap vermiş olacağız. Buradaki hesapta %50 (yani 1.5) değerini %100 (yani 2) değerine böldüğümüzde elde ettiğimiz değer -%25 olacaktır (0.75-1). Dolayısıyla aldığımız hisse dolara göre -%25 rölatif getiri sağlamış olacaktır. Yani dolar bazında %25 zarar etmiş olacaktık. İşte “son 1 yılda en fazla kazandıran Bist100 hisseleri” içeriğinde de hisse senetlerinin sadece TL olarak yükselişlerini değil, aynı zamanda dolara göre ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirilerini inceleyeceğiz.

Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran BİST100 Hisseleri

Son 1 yılda en fazla kazandıran Bist100 hisseleri listesini alttaki tablodan inceleyebilirsiniz. Alttaki tabloda yer alan sütunlar en yüksek getiriden en düşük getiriye göre sıralanmıştır.

Not! Mobil kullanıcılar tabloyu daha net görebilmek için ekranı yana çevirebilirler.

Bir yorum

  1. Çoğu TL olarak iyi getirmesine rağmen dolardan düşük kalmış. O zaman dolar almak daha mantıklı değil mi? Boşuna mı uğraşıyoruz yani. Direk dolar almak yerine neden o kadar hisse arasından doları geçecek 20 hisseyi bulmaya uğraşayım ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir