Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran BİST100 Hisseleri

Son 1 yılda en fazla kazandıran Bist100 hisseleri listesini alttaki tablodan inceleyebilirsiniz. Alttaki tabloda yer alan sütunlar en yüksek getiriden en düşük getiriye göre sıralanmıştır.

Not! Mobil kullanıcılar tabloyu daha net görebilmek için ekranı yana çevirebilirler.

2023 Yılında En Fazla Kazandıran Hisse Senetleri
Güncelleme: 29/02/2024
#HisseTL Değişim
%
BİST100'e göre
rölatif getiri
Dolar
getirisi
1 MIATK MIATK883.67462.93495.09
2 BRSAN BRSAN719.54369.01395.8
3 BRYAT BRYAT398.39185.22201.51
4 SDTTR SDTTR339.89151.74166.12
5 EUPWR EUPWR328.82145.4159.42
6 YEOTK YEOTK279.97117.45129.87
7 ALFAS ALFAS243.7296.7107.94
8 ULKER ULKER242.5896.05107.25
9 MGROS MGROS237.1592.94103.97
10 KCAER KCAER231.9389.96100.81
11 EGEEN EGEEN227.6587.5198.22
12 CCOLA CCOLA225.7886.4497.09
13 KLSER KLSER21680.8491.17
14 ASTOR ASTOR205.2374.6884.66
15 ISMEN ISMEN201.7972.7182.57
16 KONYA KONYA201.5472.5682.42
17 AEFES AEFES189.9465.9375.41
18 CWENE CWENE184.7662.9672.27
19 AKFYE AKFYE178.3759.3168.41
20 TTRAK TTRAK176.6258.367.35
21 BIMAS BIMAS173.856.6965.64
22 AGHOL AGHOL173.2656.3865.31
23 MAVI MAVI170.0354.5363.36
24 OTKAR OTKAR168.7253.7862.57
25 GARAN GARAN165.852.1160.8
26 AKCNS AKCNS162.9850.559.1
27 SOKM SOKM147.641.749.79
28 BOBET BOBET137.6335.9943.76
29 AKBNK AKBNK134.3934.1441.8
30 ISCTR ISCTR131.7332.6140.19
31 TAVHL TAVHL130.5231.9239.46
32 YKBNK YKBNK128.2630.6338.09
33 KAYSE KAYSE119.4225.5732.74
34 CIMSA CIMSA118.224.8732
35 TCELL TCELL110.2720.3327.21
36 KCHOL KCHOL108.5619.3526.17
37 TSKB TSKB105.9717.8724.61
38 ENJSA ENJSA99.6214.2420.76
39 THYAO THYAO98.4213.5520.04
40 ECZYT ECZYT94.0811.0717.41
41 SKBNK SKBNK91.139.3815.63
42 TUPRS TUPRS87.947.5513.7
43 EUREN EUREN83.224.8510.84
44 AHGAZ AHGAZ83.064.7610.75
45 ECILC ECILC83.034.7410.73
46 TTKOM TTKOM81.363.799.72
47 SAHOL SAHOL77.461.567.36
48 ALARK ALARK74.59-0.095.62
49 TATEN TATEN74.22-0.35.4
50 PGSUS PGSUS73.72-0.585.1
51 FROTO FROTO72.61-1.224.42
52 DOAS DOAS70.66-2.333.24
53 KONTR KONTR69.72-2.872.68
54 IZENR IZENR67.37-4.221.25
55 ENERY ENERY66.74-4.580.87
56 BERA BERA61.24-7.73-2.45
57 ZOREN ZOREN57.98-9.59-4.43
58 ISGYO ISGYO56.51-10.43-5.32
59 OYAKC OYAKC53.44-12.19-7.17
60 VAKBN VAKBN48.69-14.91-10.05
61 PETKM PETKM48.65-14.93-10.07
62 ALBRK ALBRK47.24-15.74-10.92
63 GWIND GWIND47.1-15.82-11.01
64 VESTL VESTL46.99-15.88-11.08
65 TOASO TOASO46.58-16.12-11.32
66 SMRTG SMRTG40.31-19.7-15.12
67 IPEKE IPEKE38.91-20.5-15.96
68 ARCLK ARCLK38.07-20.99-16.47
69 EKGYO EKGYO37.38-21.38-16.89
70 DOHOL DOHOL36.18-22.07-17.62
71 TUKAS TUKAS25.83-27.99-23.88
72 HALKB HALKB25.69-28.07-23.96
73 KRDMD KRDMD25.16-28.37-24.28
74 TKFEN TKFEN24.55-28.72-24.65
75 BIOEN BIOEN24.28-28.88-24.81
76 ASGYO ASGYO24.21-28.92-24.86
77 KORDS KORDS23.46-29.35-25.31
78 AKSA AKSA21.95-30.21-26.22
79 BUCIM BUCIM21.86-30.26-26.28
80 ODAS ODAS21.71-30.35-26.37
81 KOZAA KOZAA20.91-30.81-26.85
82 GESAN GESAN19.23-31.77-27.87
83 ENKAI ENKAI17.46-32.78-28.94
84 KMPUR KMPUR12.7-35.5-31.82
85 IZMDC IZMDC11.73-36.06-32.41
86 AKSEN AKSEN9.73-37.2-33.62
87 BIENY BIENY9.11-37.56-33.99
88 ASELS ASELS8.4-37.96-34.42
89 YYLGD YYLGD7.25-38.62-35.12
90 SISE SISE7.01-38.76-35.26
91 KARSN KARSN6.5-39.05-35.57
92 KOZAL KOZAL6.22-39.21-35.74
93 EREGL EREGL4.26-40.33-36.93
94 GUBRF GUBRF-10.33-48.68-45.75
95 ISDMR ISDMR-12.68-50.03-47.17
96 SASA SASA-15.99-51.92-49.18
97 QUAGR QUAGR-33.23-61.79-59.61
98 CANTE CANTE-34.58-62.56-60.42
99 PENTA PENTA-41.01-66.24-64.31
100 HEKTS HEKTS-44.35-68.15-66.33

BİST100 Endeksi

Bu yazımızın konusu: Son 1 yılda kazandıran Bist100 hisseleri. Tek bir tabloda 100 şirketin hepsini gösterme imkanımız olduğu için aslında en az kazandıran şirketleri de görüntüleme imkanımız bulunmaktadır. Birinci önceliğimiz tabi ki en fazla kazandıran hisse senetleri üzerine olacaktır. Peki, borsanın temel endeksi olarak kabul edilen BİST100 endeksine dahil olan şirketlerin son 1 yıldaki konumu ne durumda?

Bilmeyenler için söyleyelim, BİST100 endeksine dahil olan şirketlerin listesi her 3 ayda bir güncellenmektedir. Bu endeks ülkemiz borsasının iyiye ya da kötüye gittiğine dair yatırımcılara yol gösterici rolündedir. Özellikle ülkelerin borsaları karşılaştırılırken gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Fakat iki ülke borsasını karşılaştırırken aynı döviz cinsinden karşılaştırmak gereklidir. Örnek olarak ABD borsası ile Türkiye borsasını karşılaştırırken iki endeks değerini USD’ye çevirmek faydalı olabilir. İnternet üzerindeki yararlı borsa siteleri vasıtasıyla iki ülkenin borsasını altın cinsinden bile karşılaştırmak mümkündür.

Rölatif Getiri

Rölatif (İngilizce: Relative = Göreceli) getiri kavramını bu içeriğimizde kullanacağız. Nedenini bir örnekle açıklayalım. Bir hisse TL olarak son 1 yılda %50 artmış olsun. Fakat dolar kuru aynı tarihte %100 artmış olsun. Siz ilk başta 10 TL’lik hisse senedi satın aldınız diyelim. Dolayısıyla portföyünüz 1 yıl sonunda 15 TL’niz olacaktı fakat USD almış olsaydınız 20 TL olmuş olacaktı. İşte “Ondan almasaydım da şundan alsaydım ne olurdu?” sorusuna rölatif getiri mantığıyla cevap vermiş olacağız. Buradaki hesapta %50 (yani 1.5) değerini %100 (yani 2) değerine böldüğümüzde elde ettiğimiz değer -%25 olacaktır (0.75-1). Dolayısıyla aldığımız hisse dolara göre -%25 rölatif getiri sağlamış olacaktır. Yani dolar bazında %25 zarar etmiş olacaktık. İşte “son 1 yılda en fazla kazandıran Bist100 hisseleri” içeriğinde de hisse senetlerinin sadece TL olarak yükselişlerini değil, aynı zamanda dolara göre ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirilerini inceleyeceğiz.

En Çok Okunanlar

  • Borsada En Değerli Şirketler

    Borsa İstanbul’da yer alan 400’ten fazla şirket arasında en değerli şirketler hangileridir? Bu içerikte piyasa değerine göre en büyük 100 şirket ve aynı zamanda halka açık payların piyasa değerine göre en büyük 100 şirketi güncel bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

    daha fazla oku..

  • Hisse Önerileri – Aracı Kurum Model Portföyleri

    Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları…

    daha fazla oku..

  • Bist100 Hisselerinin Endeks Ağırlıkları

    Borsa İstanbul’da yer alan piyasa değeri ve işlem hacmi bakımından en büyük 100 şirketi temsil eden BİST100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin endeksteki ağırlıkları ne kadar? Detaylı bilgiler yazımızda mevcuttur.

    daha fazla oku..

  • Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

    Kredi notu, finansal hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu skor, kredi kullanma geçmişimizi ve ödeme alışkanlıklarımızı özetler. Ne kadar yüksek bir kredi notuna sahipseniz, o kadar avantajlı kredi koşullarından yararlanma şansınız olur ancak düşük bir kredi notu, yüksek faiz oranları ve kredi başvurularının reddedilme riski gibi zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır…

    daha fazla oku..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir