TEFAS Nedir? TEFAS Nasıl Kullanılır?

Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu ya da kısaca "TEFAS", yatırım fonlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların piyasada var olan yatırım fonlarını incelemesine yardımcı olan devlete ait bir sitedir. Bir yatırımcı TEFAS üzerinden sadece yatırım fonlarının isimlerini görmez, ayrıca yatırım fonlarının geçmişe dönük getiri değerlerini de yatırımcıya ücretsiz bir şekilde sunar.
hisse senedi fonu

Hisse Senedi Fonu Nedir?

Fonlar farklı kategorilerde değerlendirilmektedir. Bu kategorilere "şemsiye fonu" denmektedir. Örneğin; altın veya altına dayalı araçlara yatırım yapan bir fon satın almak istiyorsanız "kıymetli madenler şemsiye fonu" kategorisinde yer alan fonlar sizin için uygun olacaktır. Peki hisse senedi fonlarında durum nasıldır?

Altın Fonu Nedir?

Altın fonu, ilgili fon toplam değerinin en az yüzde 80'inin devamlı olarak borsada işlem gören altına veya altına dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapar. Altın fonlarında genel olarak fon toplam değerinin yüzde 20'lik kısmı da riski düşük ve kolay nakde dönüştürülebilir sermaye piyasası araçlarına yatırım yapılır

Tacirler Portföy Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) Nedir? TKF Fon Yorumları

Bu yazımızda Tacirler Portföy Hisse Senedi Fonu ile ilgili genel bilgileri paylaştık. 2014 yılından itibaren dolar, enflasyon ve BİST 100'e karşı yatırımcılarını ne kadar korumuşlar? Fon yönetim giderleri nedir? Stopaj oranı ve risk seviyesi nedir? Hangi hisse senetlerine yatırım yapıyorlar? Yatırım stratejileri nedir? sorularına yanıt aramaya çalıştık.