Hisse Senetlerinin Fiili Dolaşımdaki Payların Oranı (18.02.2022)

Fiili dolaşımdaki payların oranı (FDP) piyasada halka açık paylar olarak bilinmektedir. FDP, bir hisse senedinin borsada işlem görülebilir özellikteki payların halkın elinde olan kısmını belirtmektedir. Kimi şirketler neredeyse %100’e yakın FDP oranına sahipken kimi şirketler ise %0’a yakın FDP oranına sahiptirler. Bazı yatırımcıların %100’e yakın FDP oranına sahip şirketler için “sahipsiz şirketler” tanımını kullandıklarına denk gelmişsinizdir.

Bir şirketin FDP oranının sadece çok yüksek olması (örneğin %80 ve üstü) olumsuz görülmez, aynı zamanda çok düşük olması da (örneğin %20 ve altı) olumsuz olarak görülmektedir. FDP oranının çok düşük olması neticesinde şirketlerin fiyatlarındaki hareketlenmeler oldukça hızlı olabiliyor, yani volatilite oldukça fazla olabiliyor. Bundan dolayı çoğu yatırımcı bir şirkete yatırım yaparken FDP oranını da göz önünde bulunduruyor.

Peki şirketlerin güncel FDP oranları ne durumda? 18 Şubat 2022 tarihli şirketlerin FDP oranlarını sizler için tablo haline getirdik. Ayrıca bir önceki haftanın, 11 Şubat 2022’nin FDP oranlarını da tabloya ekledik. Bu sayede haftalık değişimleri de görebiliriz.

Generated by wpDataTables


Kaynak: Merkezi Kayıt Kuruluşu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir