Hisse Senedi Yerli ve Yabancı Yatırımcı Oranları

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinde yabancı yatırımcı oranlarındaki düşüş günden güne azalmaya devam ediyor. Hisse senetlerinin bütününü göz önünde bulundurduğumuzda yabancı yatırımcıların toplam portföy değerinin toplam portföy değerine oranının Ocak 2022 ay sonu itibarıyla %40 olduğu görülmektedir. Bu oran yerli yatırımcıda %60 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu oranlar 2019, 2020 ve 2021 Ocak ayı sonu itibarıyla şu şekildeydi:

2019 Ocak: Yerli yatırımcı oranı %34, yabancı yatırımcı oranı %66
2020 Ocak: Yerli yatırımcı oranı %41, yabancı yatırımcı oranı %59
2021 Ocak: Yerli yatırımcı oranı %53, yabancı yatırımcı oranı %47

Yabancı yatırımcılar içerisinde ülkemizde en fazla portföy değerine sahip ilk 5 ülke ABD, Katar, Birleşik Krallık, Lüksemburg ve İrlanda olmuştur.

2019 yılından itibaren yerli ve yabancı portföy oranlarına ait görsel aşağıda verilmiştir.

Kaynak: Merkezi Kayıt KuruluşuSon Yazılar

 • BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü 25 Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü 25 Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTM25 endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım Hisse Önerileri

  Ziraat Yatırım hisse tavsiye listesini en düzenli veren aracı kurumlardan biridir. Bu içerikte Ziraat Yatırım’ın sitesinde düzenli olarak paylaştığı hisse öneri listesi ve hedef fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hedef fiyat verilen hisselerin hedeflerine ulaşmaları için gereken yüzdelik getiri potansiyellerini de güncel olarak takip edebilirsiniz.

 • BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  BİST Temettü Endeksi Hisseleri ve Endeks Ağırlıkları

  Bu yazıda BİST Temettü Endeksi’ne dahil olan hisse senetlerinin XTMTU endeksindeki yüzdesel ağırlıklarını güncel olarak tablo halinde inceleyebilirsiniz. Tablo güncellemeleri her akşam bir defa yapılmaktadır.

 • Temettü Nedir?

  Temettü Nedir?

  Bu yazıda temettü nedir? Yani kâr payı nedir? Şirketler neden temettü öder? Kaç çeşit temettü ödeme şekli vardır? Temettü hisseleri nelerdir? En istikrarlı temettü hisseleri nasıl belirlenir? Bu sorulara tek tek yanıt bulacaksınız.

 • Hisselerin Yıllık Getirileri

  Hisselerin Yıllık Getirileri

  Aracı kurum sitelerinde veya birçok borsa platformunda hisse senetlerinin günlük, aylık veya yıllık kazançlarını görüntüleyebiliyoruz. Fakat 2 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık getirilerini paylaşan bir kaynak bulunmamaktadır. Bundan dolayı Borsa ve Yatırım ekibi olarak hisselerin yıllık getirileri tek bir tablo haline getirildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir