Haftalık Hisse Senedi Değişimleri (21-25 Şubat 2022)

Borsa İstanbul’da BİST100 endeksi 2000 bandında uzun zamandır gidip geliyorken patlak veren Rusya-Ukrayna gerginliği neticesinde oldukça olumsuz etkilenen borsamız, haftanın son kapanış gününde bir nebze toparlayarak %10’un üzerindeki kayıp ihtimalini ortadan kaldırmış oldu. Bu hafta BİST100 endeksinin değişimi %-5,46 oldu fakat sadece 24 Şubat tarihinde endeks %-8,17 düşüş yaşadı. Borsada işlem gören birçok hisse günü tabanla kapattı. Böyle bir günden sonra borsanın %5,46’lık toparlanmayla haftayı iyi olmayan fakat çok da kötü olmayan bir noktada kapattığını söyleyebiliriz.

Borsanın böylesine çalkantılı olduğu bir haftada gram altın fiyatları neredeyse aynı seviyede kaldı. Gram altın haftayı %0.79’luk yükselişle 839,43 TL’lik seviyeden kapattı. Dolar/TL paritesi de %0,80’lik artışla haftayı 13,73 TL ile kapattı.

Böyle bir haftada hisse senetlerinin bireysel performansları, hisse yükselişleri nasıl gerçekleşti? En fazla yükselen hisse senetleri hangileri oldu? En fazla düşen hisse senetleri hangileri oldu? Bu sorulara yanıt arayacağız.

Hisse senetlerinin haftalık ortalama fiyat değişimi yaklaşık %-6,31 olurken son 1 aylık ortalama değişimlerine de baktığımızda %-5,56’lık bir ortalama görüyoruz. Yani son 1 ayda hisse senetleri ortalama olarak kaybettirmiş görünüyor. Bu hisse senetleri arasından son 1 haftada %10 ve üzeri getiri sağlayan 10 şirket bulunuyor. Bu hisseler şu şekilde sıralanabilir:

POLTK hissesi (Politeknik Metal), KRTEK hissesi (Karsu Tekstil), LKMNH hissesi (Lokman Hekim Engurusag), SNKRN hissesi (Senkron Güvenlik), DENGE hissesi (Denge Holding), ISDMR hissesi (İskenderun Demir Çelik), EDIP hissesi (Edip Gayrimenkul Yat. San.), DAGHL hissesi (Dagi Yatırım Holding A.Ş), AKSA hissesi (Aksa), AVHOL hissesi (Avrupa Yatırım Holding).

Gelin bu hisse senetlerine ait haftalık ve aylık getirileri tablo halinde inceleyelim:


Son 1 aylık getirilere baktığımızda da %30 ve üzeri getiri sağlayan 10 hisse senedi bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; DESA hissesi (Desa Deri Sanayii), SNGYO hissesi (Sinpas GYO), TURGG hissesi (Türker Proje Gay.Gel.), LKMNH hissesi (Lokman Hekim Engurusag), POLTK hissesi (Politeknik Metal), MIPAZ hissesi (Milpa), PKENT hissesi (Petrokent), DAGHL hissesi (Dagi Yatırım Holding A.Ş), SILVR hissesi (Silverline), PAPIL hissesi (Papilon Savunma). Bu 10 hisse senedine ait son 1 aylık değişimleri de tablo halinde şu şekilde gösterebiliriz:


Son 1 haftada ve son 1 ayda en çok yükselen hisse senetlerini inceledik. Şimdi gelelim en fazla düşen hisse senetlerine. Son 1 haftada en fazla düşen hisse senetleri şu şekildedir: PKENT hissesi (Petrokent), KLGYO hissesi (Kiler GYO), UZERB hissesi (Uzertaş Boya Sanayi), ERSU hissesi (Ersu Gıda), ARMDA hissesi (Armada Bilgisayar), CEOEM hissesi (CEO Event Medya), SERVE hissesi (Serve Film Prodüksiyon), IDEAS hissesi (İdeal Fin. Tek.ve Danışmanlık), SANFM hissesi (Sanifoam Sünger Sanayi), TEKTU hissesi (Tek-Art Turizm), %10 ve daha fazla düşüş kaydeden 94 hisse senedi bulunuyor. Bunların en fazla düşen 20 tanesini aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz:

Aylık getiriler bazında inceleme yaptığımızda da %20 ve üzeri düşüş yaşayan 27 hisse senedi mevcuttur. Bunların en fazla düşen 10 tanesi şu şekildedir: ORCAY hissesi (Ortaköy Çay Sanayi), BUCIM hissesi (Bursa Çimento), KUTPO hissesi (Kütahya Porselen), ERSU hissesi (Ersu Gıda), ARDYZ hissesi (ARD Grup Bilişim), SANEL hissesi (San-El Muhendislik), IDEAS hissesi (İdeal Fin. Tek.ve Danışmanlık), AVOD hissesi (Avod Kurutulmuş Gıda), INTEM hissesi (İntema), PRKAB hissesi (Prysmian Kablo), Tablo olarak gösterecek olursak da son 1 ayda en fazla düşen hisse senetleri aşağıdaki gibi görüntülenebilir:

Sonuç olarak biz bireysel yatırımcılar olarak zor bir haftayı ve ayı geride bıraktık. Bu süreçte bütün hisse senetlerinin değişimini gösteren tabloyu aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Generated by wpDataTables

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir