Aracı Kurum Model Portföyleri (09.03.2022)

Aracı kurumlar dönem dönem model portföy adı altında kısa, orta veya uzun vadede cazip gördükleri hisse senetlerinden oluşan listeleri paylaşmaktadırlar. Bazı yatırım şirketleri bunu yaklaşık olarak ayda bir yayınlarken bazıları ise yılda bir veya iki defa yayınlarlar. Bu yazımızda 9 Mart 2022 tarihinde internette tarayıp elde ettiğimiz bazı aracı kurumların güncel model portföy listelerini sizler için tek bir sayfada topladık.

Gedik Yatırım Model Portföy

8 Mart 2022 tarihli model portföy raporuna göre Gedik Yatırım araştırma ekibi, GWIND hissesini model portföyünden çıkarttığını açıkladı. Buna göre oluşan model portföy aşağıdaki gibidir.

Hisse Kod Ağırlık
Arçelik ARCLK 9,1
Garanti Bankası GARAN 9,1
Indeks Bilgisayar INDES 9,1
İş Bankası ISCTR 9,1
Kardemir KRDMD 9,1
Koç Holding KCHOL 9,1
Mavi MAVI 9,1
Migros MGROS 9,1
Şişecam SISE 9,1
Şok SOKM 9,1
Türk Telekom TTKOM 9,1

Garanti BBVA Yatırım Model Portföy

16.02.2022 tarihli “Güncel Hisse Stratejileri” başlıklı araştırma raporunda güncel model portföyüne değinen Garanti BBVA Yatırım, model portföyünden EREGL ve MGROS’u çıkardığını ve BIMAS’ı eklediğini kaydetti. “Model portföyümüzde bankaların ağırlığını endeksin üzerinde tutmaya devam ediyoruz” ifadesiyle banka hisselerine vurgu yapan Garanti BBVA Yatırım, AKBNK ve YKBNK banka hisselerini model portföyünde tutmaya devam etti. Sonuç olarak Garanti BBVA Yatırım tarafından oluşturulan model portföy aşağıdaki gibidir:

Hisse Kod Ağırlık
Akbank AKBNK 8%
Arçelik ARCLK 12%
BİM BIMAS 11%
Koç Holding KCHOL 11%
Şişe Cam SISE 12%
Türk Hava Yolları THYAO 12%
Tofaş TOASO 12%
Tüpraş TUPRS 12%
Yapı Kredi YKBNK 10%

Ak Yatırım Model Portföy

7 Mart 2022 tarihinde “Korunaklı hisselere geçiş hızlanabilir” başlığıyla yayınlanan raporda yer alan bilgiye göre Ak Yatırım Model Portföyü’nde yer alan hisse senetleri ve ağırlıkları aşağıdaki gibi verilmiştir.

Hisse Kod Ağırlık
Arçelik ARCLK 10%
BIM BIMAS 13%
GarantiBank GARAN 12%
Isbank ISCTR 7%
Kardemir KRDMD 13%
Koç Holding KCHOL 13%
Logo LOGO 10%
Migros MGROS 13%
Yapı Kredi B. YKBNK 9%

Işık Menkul Değerler Model Portföy

Işık Menkul Değerler’in yayınladığı son raporda yer alan model portföydeki hisseler aşağıdaki gibi oluşmuştur:

Hisse Kod
Akbank AKBNK
Aksa Akrilik AKSA
Aselsan ASELS
BİM BIMAS
Indeks Bilgisayar INDES
Kardemir KRDMD
Koç Holding KCHOL
Koza Anadolu KOZAA
Sasa Polyerter SASA
Tofaş TOASO
Torunlar GYO TRGYO
Türk Hava Yolları THYAO

Deniz Yatırım Döngüsel Portföy

9 Şubat 2022 tarihinde Deniz Yatırım Strateji ve Araştırma Bölümü’nde çalışan analistler tarafından BIST içerisinde yer alan hisse senetlerine yönelik ‘döngüsel’ beklentileri içeren ve sadece Genel Yatırım Tavsiyesi kapsamında değerlendirmeler sonucu oluşan döngüsel portföy aşağıdaki tabloda verilmiştir. Portföy, Model Portföy yönetim mantığından farklı çalışmaktadır. Model Portföy, orta-uzun vadeli beklentilerden ve hedef fiyat seviyelerinden oluşurken (12-ay beklentiler); Döngüsel Portföy ise bunlardan bağımsız, şeffaf şekilde yönetilmeyi amaç edinen, hesap verilebilir eksende, temel analiz ile beğenilen ve paylaşılan özet düşüncelerden oluşan şirket beklentilerini içermektedir.

Hisse Kod
Kordsa KORDS
Hektaş HEKTS
Mavi MAVI
Koza Altın KOZAA
Aselsan ASELS
Kardemir KRDMD
Türk Hava Yolları THYAO
Aygaz AYGAZ

A1 Capital Model Portföy

14 Şubat 2021 tarihinde A1 Capital tarafından yayınlanan rapora göre “Top 10 Listemiz” isimli tablo aşağıdaki gibi verilmiştir:

Hisse Kod
Garanti Bankası GARAN
Yapı Kredi YKBNK
Koç Holding KCHOL
Turkcell TCELL
Şişe Cam SISE
BİM BIMAS
Alarko ALARK
Tüpraş TUPRS
Ereğli EREGL
Koza Altın KOZAL

Ziraat Yatırım Model Portföy

Ziraat Yatırım’ın uzun vadeli model portföyü aşağıdaki tabloda verilmiştir. “Öneriler uzun vadeli (aksi belirtilmedikçe 12 ay) temel analize dayanmaktadır.” şeklinde yatırımcıları uyarak Ziraat Yatırım, model portföyünü çok seyrek güncellemektedir. En son yayınlanan (22.11.2021) model portföy şu şekildedir:

Hisse Kod Ağırlık
Aselsan ASELS 10%
Bim BIMAS 5%
Kordsa KORDS 5%
Kardemir KRDMD 10%
Turkcell TCELL 5%
Türk Hava Yolları THYAO 15%
Mavi MAVI 10%
Tüpraş TPRAS 15%
Ülker ULKER 10%
Yapı Kredi YKBNK 15%

Kaynaklar:
gedik.com
garantibbvayatirim.com.tr
akyatirim.com.tr
isikmenkul.com
denizyatirim.com
a1capital.com.tr
ziraatyatirim.com.tr


Son Yazılar

 • Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 Yıl Değerine Göre En Ucuz BİST 30 Şirketleri

  Son 1 yılda BİST100 yükselişine ayak uyduramayan BİST30 şirketleri hangileri? BİST100’e göre rölatif getiri bakımından getiri sağlayamayan 10 BİST30 şirketi hangileridir? Ayrıca BİST30 şirketlerinin son 1 yılda dolara göre değişimleri ne durumda? Bütün bu sorulara bu yazımızda yanıt arayacağız.

 • CDS Nedir?

  CDS Nedir?

  Bir ülkenin risk primi olarak adlandırılan CDS nedir? Ne işe yarar? CDS’in Türkçesi nedir? CDS alınıp satılabilir bir şey midir? Bu sorulara olabildiğince detaylı yanıtlar bulmaya çalışacağız.

 • En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri 2022

  Türkiye’de işlem gören hisse senetlerini temsilen temel gösterge olan Bist100 endeksine dahil olan şirketlerin bireysel performansları incelenmiştir. 2022 yılında en fazla yükselen ve en fazla düşen 20 şirkete ilişkin tabloları incelemek için tıklayınız.

 • Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Büyük Fon Yöneticilerinin Ortak Hisse Portföyü

  Bu yazımızda hisse senetlerine ağırlık veren TEFAS’ta listelenmiş 7 yatırım fonunun ellerinde bulundurdukları hisse senetlerini değerlendireceğiz. Ay başında yayınlanmış olan portföy dağılım raporlarından elde edilen tablolara göre fon yöneticilerinin ortak hisse portföyünü bir arada görmek açısından bu içeriğimizde topluyoruz. Bu içerik her ay portföy dağılım raporları yayınlandıkça güncellenecektir.

 • Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Devalüasyon Nedir? Türkiye’de Uygulanan Devalüasyonlar

  Kısaca devalüasyon, bir ülkenin kendi para biriminin değerini bilerek ve isteyerek düşürmesine denir. Peki bir ülke buna neden ihtiyaç duyar? Bir ülke neden bilerek ve isteyerek para biriminin diğer para birimlerine karşı değerinin düşmesine izin verir? Bunun en büyük sebebi o ülkenin döviz girdisine ihtiyaç duymasıdır. Eğer bir ülke ödemeler bilançosu açığı veriyorsa bu açıkları kapatmak için devalüasyon uygulamasına gidilebilir.

 • Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Hisselerin Halka Açıklık Oranları

  Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin halka açıklık oranları güncel olarak bu sayfada paylaşılmaktadır. Haftalık olarak güncellenen bu yazıda bütün hisse senetlerine ait halka açıklık oranlarını görebilirsiniz.

 • Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı Kurum Hisse Önerileri

  Aracı kurumların önerdikleri hisse senetlerini tek bir sayfada birleştirdik. 20 aracı kurumun yayınladıkları raporlara istinaden önerilen hisse senetlerini sizler için tek bir sayfada haftalık olarak topluyoruz. Önce kurum kurum hangi hisseler önerilmiş onlara bakacağız, sonrasında ise bütün önerileri birleştirdiğimizde hangi hisse senedini kaç yatırım şirketi önermiş sorusuna yanıt arayacağız. 20 aracı kurumun önerdiği onlarca detayları için tıklayınız.

 • Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 Yılda En Fazla Kazandıran Bist100 Hisseleri

  Son 1 yılda en fazla kazandıran BİST100 hisseleri hangileridir? TL, Dolar ve BİST100 endeks değerine göre rölatif getirileri ne kadardır? Tüm bu sorulara yanıtı incelemek için tıklayınız.


 871 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.