Altın Fonu Nedir?

Altın fonu, ilgili fon toplam değerinin en az yüzde 80’inin devamlı olarak borsada işlem gören altına veya altına dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapar. Altın fonlarında genel olarak fon toplam değerinin yüzde 20’lik kısmı da riski düşük ve kolay nakde dönüştürülebilir sermaye piyasası araçlarına yatırım yapılır.

TEFAS sitesinde yer alan altına dayalı yatırım fonlarından birkaç örnek verelim. TEFAS’ta Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu veya Katılım Şemsiye Fonu kategorilerinde altın fonlarını listelemek mümkündür. Biz bu yazıyı hazırlarken son 5 yıla göre en yüksek getiriyi sağlayan ICA kodlu ICBC Turkey Portföy Altın Fonu’nun kategorisi “Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu” iken TCA kodlu Ziraat Portföy Altın Katılım Fonu da “Katılım Şemsiye Fonu” kategorisinde yer almaktadır. Bu iki şemsiye fonu arasındaki fark ise kısaca şöyledir: Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu’nda faize dayalı enstrümanlara yatırım yapılabilirken Katılım Şemsiye Fonu’nda faize dayalı enstrümanlara yatırım yapılmaz. Yani faize duyarlı yatırımcılar Katılım Şemsiye Fonları’ndan herhangi birine yatırım yapabilirler.

27 Şubat 2022 tarihi itibarıyla TEFAS’ta değerleri mevcut olan altın fonları ve kategorileri şu şekilde listelenmiştir:

Qnb Finans Portföy Altın Fonu (OJK): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Ziraat Portföy Altın Katılım Fonu (TCA): Katılım Şemsiye Fonu
Fiba Portföy Altın Fonu (FIB): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Oyak Portföy Altın Katılım Fonu (OGD): Katılım Şemsiye Fonu
Icbc Turkey Portföy Altın Fonu (ICA): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Kt Portföy Kızılay’A Destek Altın Katılım Fonu (KZL): Katılım Şemsiye Fonu
Teb Portföy Altın Fonu (TUA): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Ak Portföy Altın Fonu (AFO): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Deniz Portföy Altın Fonu (DBA): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Nurol Portföy Altın Fonu (NJF): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Garanti Portföy Altın Fonu (GTA): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Yapı Kredi Portföy Altın Fonu (YKT): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Albaraka Portföy Altın Katılım Fonu (RBA): Katılım Şemsiye Fonu
Inveo Portföy  Altın Fon (GGK): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Hsbc Portföy Altın Fonu (HBF): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
İş Portföy Altın Fonu (TTA): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Mükafat Portföy Altın Katılım Fonu (MKG): Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu
Kaynak: tefas.gov.tr

Altını banka üzerinden mi almak daha mantıklı, fiziki olarak mı almak daha mantıklı yoksa fon şeklinde mi almak daha mantıklı bu sizin değerlendirmelerinize göre değişiklik gösterecektir.

Banka hesabı açarak altın alıp satma işlemi daha likittir, yani paranızı anında altına çevirebilir veya altınınızı anında TL’ye çevirebilirsiniz. Bu açıdan baktığımızda banka hesabı üzerinden altın almak daha mantıklı. Eğer bankalara, piyasalara güvenmiyorsunuz ve saklayarak bir ortamınız varsa kesinlikle fiziki altın almak en mantıklısıdır. Çünkü bugün yarın bir kriz yaşansa ve aklımıza şu an gelemeyecek savaş vs. gibi bir bunalımla karşı karşıya kalsak bankadan paranızı çekme ihtimaliniz düşecekken fiziki altında böyle bir sıkıntınız yoktur. Çünkü elinizde somut bir varlık olmuş olacak. “Ben kendime mani olamıyorum, paramı altına bağlamak istiyorum. Hem saklama riskim olmasın hem de bankada gözümün içine bakıp “beni sat” demesin” diyorsanız da altın fonu almak mantıklıdır. Bu yazıyı hazırlarken hangisinin daha mantıklı olduğuna dair bizim aklımıza gelen örnekler bunlardı. Sizin de aklınıza gelen bir sebep varsa aşağıda yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir