En Çok Kazandıran Yatırım Fonları 2021

Bu yazımızda yatırım fonlarının 2021 yılı performanslarını değerlendirdik. Pandeminin etkisiyle çalkantılı geçen 2021 yılında ülkelerin sokağa çıkma kısıtlamalarını kademeli olarak kaldırmalarıyla birlikte canlanan ekonomileri Covid-19 aşılarının da uygulanmasıyla birlikte eski günlere dönme sinyalleri vermişti. Birçok ülke borsası tarihi zirvelerini yaşarken emtia piyasasında altının ons cinsinden fiyatlaması oldukça keyifsiz bir görüntü verdi. Fakat renkli bir mecra olan yatırım fonların da renkliliğini bizlere yansıttığı bir yıl olduğu söylenebilir. Şemsiye fon türü bazında yatırım fonlarının getirilerini analiz ettik ve görseller halinde sizlere sunduk. Kategori bazında en iyi getiri sağlayan ve en kötü getiri sağlayan yatırım fonları şeklindeki görseller aşağıda verilmiştir. Aynı zamanda dolar ve altın getirilerini de tabloya ekleyerek karşılaştırma yapılmasına imkan vermek istedik. İşte 2021 yılında yatırım fonlarının performansları:

Hisse Senedi Şemsiye Fonu:

Hisse Senedi Şemsiye Fonu kategorisinde 2021 yılını zirvede kapatan yatırım fonu AFS kodlu “Ak Portföy Sağlık Sektörü Yabancı Hisse Senedi Fonu” olmuştur. Yılı %117,7 getiri ile kapatan AFS fonunun net getirisi yaklaşık %105’tir. Döviz bazlı bir fon olduğu için kardan ödenen %10 gelir vergisi düşüldükten sonra bu sayıya ulaşabiliriz. Aşağıdaki tablodan dolar artışının 2021 yılı içerisinde %79 olduğunu görebiliriz. Yılı oldukça yüksek bir seviyede kapatan Dolar/TL kuru neticesinde yabancı hisse senetlerinin getirileri 2021 yılında oldukça yüksek oldu. Tablodan görüldüğü üzere ilk 7 sırayı alan hisse senedi şemsiye fonlarının hepsi yabancı hisse senedi fonlarından oluşmaktadır.

Hisse senedi yoğun fon olarak düşündüğümüzde en başarılı yatırım fonu OPH koduyla “Osmanlı Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu(Hisse Senedi Yoğun Fon)” olmuştur. Yaklaşık %73,3’lük getirisiyle Dolar/TL getirisinin bir miktar altında kalmıştır. OPH fonunu ise NNF koduyla “Hedef Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon)” takip ederken listenin 10. sırasında yer alan yatırım fonu yine Osmanlı Portföy’e ait “Osmanlı Portföy İkinci Hisse Senedi Fonu(Hisse Senedi Yoğun Fon)” olmuştur.


Hisse senedi şemsiye fonu kategorisinde en kötü performansı gösteren fonlar ise aşağıdaki görselde verilmiştir. Türk lirası cinsinden zarara uğramış bir fon bulunmasa da doların %79 arttığı bir yılda %10-%32 getiriler oldukça düşük kabul edilebilmektedir. Başka bir deyişle bu fonlar 2021 yılında yatırımcısının alım gücünü düşürmüştür. Umalım ki 2022 yılında toplarlanma kaydederek en yüksek getiri sağlayan fonlar arasına adlarını yazdırsınlar.Karma ve Değişken Şemsiye Fonu:

Karma ve Değişken Şemsiye Fonu kategorisinde 2021 yılının en başarılı yatırım fonu %101,3 getiriyle KUB fon kodlu “Kare Portföy Değişken (Döviz) Fonu” olmuştur. Döviz bazlı bir fon olması nedeniyle kardan %10 stopaj oranını düşürdüğümüzde yaklaşık %91’lik bir getiriyle doların %79 getiri sağladığı bir ortamda yatırımcısının yüzünü bir hayli güldürmüştür. IPJ kodlu “İş Portföy Elektrikli Araçlar Karma Fon” da %85,1 artışla bu kategoride dolardan daha iyi bir artış gösteren ikinci yatırım fonu olmuştur. İlk 10’da yer alan diğer yatırım fonları dolar bazında yatırımcısını zarara uğratmışlardır diyebiliriz.

Karma ve değişken şemsiye fonu kategorisinde en kötü performans gösteren 10 yatırım fonunu incelediğimizde de yine hisse senedi şemsiye fonu gibi Türk lirası cinsinden bir kayıp olmadığını görmekteyiz. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi doların %79 arttığı bu ortamda söz konusu getiriler yatırımcının alım gücünü bir hayli düşürmüştür.Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu:

Borçlanma araçları şemsiye fonları kategorisinde en başarılı 10 yatırım fonu aşağıdaki görselde verilmiştir. Normalde ilk iki sırada yer alan YOA ve TPE fonlarını bu analize dahil etmememiz gerekirdi. Çünkü görüldüğü üzere fon isminde “Özel Fonu” ibaresi yazıyor. Yani bu fonlar belirli bir zümreye ait yatırım fonlarıdır. Herkesin diğer yatırım fonları gibi girip istediği zaman alabileceği yatırım fonlarından değildir. Fakat dolardan daha yüksek getiri sağlayan IPV kodlu “İş Portföy Eurobond Borçlanma Araçları (Döviz) Fonu” bu kategoride -en azından bizim için- en iyi performansı sergilemiştir. %83’lük getiri oranı bizi yanıltmasın. Döviz bazlı fon olduğundan dolayı kardan %10 stopaj oranını çıkarttığımızda yaklaşık %75’lik getiriyle yatırımcısının alım gücünü bir nebze korumuş gibi görünüyor. Fakat dolardaki enflasyon artışını da alım gücü analizimize dahil etmemiz gerekiyor. Bu şekilde baktığımızda IPV fonu ve ilk 10’da yer alan IPV’nin altındaki diğer yatırım fonları da yatırımcısının reel olarak alım gücünü arttıramamışlardır. Fakat yatırım fonlarının geneline baktığımızda ilk 10’da yer alan yatırım fonlarının performansları en azından göreceli olarak çok iyi denilebilir.

Borçlanma araçları şemsiye fonu kategorisinde en kötü performansı gösteren yatırım fonlarına baktığımızda 3 tane yatırım fonunun TL cinsinden bile zarara uğrattığını görmekteyiz. HTT fonu %5,7 zararla 2021 yılında yatırımcısını bir hayli üzmüştür. En azından kar olmadığı için yatırımcısı stopaj ödemek zorunda kalmamış(!).

Fon Sepeti Şemsiye Fonu:

Fon sepeti şemsiye fonu kategorisini ele aldığımızda zirvede yer alan TGE kodlu “Ak Portföy Petrol Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu”nun %225,4 gibi efsane bir getiri sunduğunu görmekteyiz. Petrol fiyatlarının 2020 yılındaki rövanşını 2021 yılında aldığını görüyoruz ve petrol emtiasına güvenen yatırımcılarının yüzlerinin güldüğünü hayal edebiliyoruz. Kardan stopaj oranını düştüğümüzde TL cinsinden yaklaşık %200 gibi muhteşem ötesi bir karla yatırımcısını memnun etmiştir. Yatırımcısını oldukça memnun eden bir diğer yatırım fonu ise yine emtia bazlı bir fon. TGE kodlu “İş Portföy Emtia Yabancı Byf Fon Sepeti Fonu” fonu TL cinsinden %154,9 artış yaşamıştır. 3. sırdaki YTD fonu ise salt emtia fonu olmamasına karşın 2021 yılını TL cinsinden %101,6 artışla kapatarak çok iyi bir getiri sunmuştur.Fon sepeti şemsiye fonu kategorisinde en kötü performans gösteren 10 yatırım fonu bundan öncesinde ele aldığımız şemsiye fonların en kötü 10 listesi kadar kötü bir görünüm sergilememiş gibi duruyor. Bu kategoride en kötü getiriyi sağlayan yatırım fonu %25,8’lik TL getirisiyle APJ fonu olmuştur.Katılım Şemsiye Fonu:

Katılım şemsiye fonu bildiğiniz üzere faize duyarlı yatırımcılar için ortaya atılmış bir fon çeşididir. Bu kategoride ilk 10’da yer alan yatırım fonlarında 10. sırada yer alan yatırım fonu bile fon sepeti şemsiye fonu kategorisindeki en kötü fondan bile daha kötü performans sergilemiş. Dolar artışından daha iyi performans gösteren fonlar KIS koduyla “Qinvest Portföy Kira Sertifikası Katılım (Döviz) Fonu” ve TPZ koduyla “Teb Portföy Kira Sertifikaları (Döviz) Katılım Fonu” olmuştur. Yüzdesel artışları ise sırasıyla %85,7 ve %80,9 olarak gerçekleşmiştir. İlk iki sıradaki bu fonların döviz cinsinden fon olduklarının altını çizmek gerekiyor.Katılım şemsiye fonlarında en kötü 10 performansı gösteren yatırım fonlarına baktığımızda TL cinsinden zarar görülmemektedir. En kötü getiriyi sağlayan yatırım fonu GKF fonu olurken artışı TL cinsinden %1.7 olmuştur. Listeye detaylıca baktığımızda görüyoruz ki 10 yatırım fonundan 9’u kira sertifikası katılım fonlarından oluşmaktadır. Bu da ilginç bir bilgi olarak karşımıza çıkmıştır.Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu:

Normalde kıymetli madenler şemsiye fonlarından bu yazıda bahsetmeyecektim. Çünkü aşağı yukarı altınla aynı getiriye sahip oluyorlar. En azından aradaki makas çok fazla olmuyor. Fakat şunu göz ardı etmemek gerekir: Altın yükselişini hesaplarken direkt spot fiyatlarının yüzdesel değişimlerini hesapladık. Yani aslında alış ve satış arasında makas olacağından dolayı reel olarak 2021 başında aldığımız altını 2021 sonunda %72 karla satamayacaktık. Her neyse, şemsiye fonu olması sebebiyle paranın en az %80’ini kıymetli madenlere yatıran bu fonların geri kalan %20’deki aksiyonları getiri farklarında önemli rol oynuyor. Ayrıca yıllık yönetim ücretleri daha düşük olan yatırım fonları daha ön plana çıkabilmektedir. Mesela MKG kodlu “Mükafat Portföy Altın Katılım Fonu” spot artışından bile daha iyi getiri sağlamış görünüyor. İkinci sıradaki FIB fonu da aynı şekilde bizim altın hesaplamamızın daha üzerinde getiri yapan fon olarak karşımıza çıkmıştır.

2 yorum

  1. Videolarınızı ilgiyle takip ediyorum. Değerli ve aydınlatıcı sunumlar yapıyorsunuz. Akademik tarzda incelemeleriniz var. İlk kez web sayfanıza girdim ve bilgiye rahatça ulaşabileceğimizi gördüm. Dünyada büyük değişimler olmakta.. Bu bilgiler, bizlere bir yatrırım perspektifi sunmaya katkısı olacaktır. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

    1. Teşekkür ederim yorumlarınız için. Web sayfası 3 haftadır aktif. Geçmişe yönelik paylaşımlar yaptık fakat daha 1 ay olmadı web sitesi açılalı. Faydalı oluyorsa ne mutlu bize 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir